1. Anasayfa
 2. Yemek

Acı Biber Turşusunun Acısı Nasıl Azaltılır?

Acı Biber Turşusunun Acısı Nasıl Azaltılır?

Turşu kültürümüzde büyük bir yer tutan yiyeceklerden birisidir. Birçok yiyeceğimizin yanında tüketilmektedir. Bu noktada turşu gerek evlerimizde yapılmakta gerekse de hazır olarak alınmaktadır. Fakat sonuç olarak turşunun tüketimi ülkemizde çok yaygındır. Turşu noktasında da bu yüzden birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma konularından birisi de hiç kuşkusuz turşunun acısı ile olmaktadır. Birçok insan acı tüketimi konusunda sorun yaşamaktadır. Turşuların acısı da bu noktada problem olmaktadır. Acı biber turşusunun acısının nasıl giderilebileceği de sıklıkla araştırılmaktadır.

Turşunun Acısı Nasıl Azaltılır?

Eğer yaptığınız veya aldığınız turşu acı ise bu noktada yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile turşunun acısını gidermeniz mümkündür. Acı turşuya tat katan unsurlardan birisi olsa da maalesef birçok insanı da rahatsız etmektedir. Özellikle mide sorunu yaşayan inanların acı gıdalar tüketmesi mümkün olmamaktadır. Bu tür acıdan rahatsızlık duyan insanlar aşağıdaki yöntemler ile turşunun acısından kurtulabilir.

1.Yöntem: Suda Bekletmek Turşu Acısı Azaltma

Acı olan turşunun acısını gidermek için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi turşuyu yemeden önce suda bekletmektir. Bu noktada yiyeceğiniz kadar turşuyu yemeden yarım saat veya bir saat önce suya koymanız ve sonrasında tüketmeniz faydanıza olacaktır. Su turşunun içerisindeki acıyı alacaktır. Fakat bu yöntemin olumsuz tarafları da vardır. Birincisi çok uzun süre turşuyu suda bekletirseniz yumuşamaya başlayabilir. Bunun yanında turşunun acısının yanında diğer tatları da azalacaktır. Fakat acısından yenemeyecek olan turşu için kullanabileceğiniz en iyi yöntem bu olmaktadır.

Bu yöntemi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir unsur da vardır. Bu da sadece yiyeceğiniz kadar kısmı suya koymanızdır. Turşunun tamamını suya koyarsanız turşunuz yumuşamaya başlayacaktır. Bu noktada sadece yiyeceğiniz kısmı suda bekletmeniz gerekmektedir.

2.Yöntem: Turşuyu Tekrar Kurmak

Turşunuzun tüm suyunu içerisine biber atmadan tekrar hazırlayabilir ve turşunuzu bu yeni kavanoza taşıyabilirsiniz. Bu en iyi yöntemlerden birisi olmaktadır. Turşuyu tekrar hazırlamak tabii ki uzun süren bir işlemdir. Fakat bu yöntemi kullanmak en faydalı yöntem olacaktır. Hem turşunuzun yumuşamamasını sağlayacak hem lezzetini koruyacak hem de acısını alacaktır. Bu noktada eğer çok fazla turşunuz varsa ve daha fazla acımasını istemiyorsanız tercih etmeniz gereken yöntem bu olmaktadır.

Ağızdaki Turşu Acısı Nasıl Gider?

Yukarıda belirtiğimiz iki yöntem tabii ki turşuyu yemenden önce yapabileceğiniz örnekler arasında yer almaktadır. Bu noktada eğer turşuyu yedikten sonra acı olduğunu fark ederseniz bu yöntemlerin bir anlamı kalmayacaktır. Farklı yöntemler denemeniz gerekecektir. Bu noktada eğer ağzınız turşudan veya benzeri bir tattan dolayı acıdı ise bu noktada aşağıdaki yöntemleri kullanmanız gerekmektedir.

 • Ağzınızdaki acıyı geçirmeniz için bir şey yemeniz veya içmeniz yapabileceğiniz ilk uygulama olmaktadır. Bu noktada su içmeniz bilinenin aksine hiçbir işe yaramayacaktır. Mutlaka süt, meyve suyu veya benzeri bir şey içmeniz gerekmektedir. Ekmek veya benzeri bir ürün yemek de işe yarayacaktır.
 • Yoğurt ve ayran bu noktada en etkili acı geçirme yöntemlerinden birisidir. Ağzınızın acısını geçirmek için gönül rahatlığı ile yoğurt veya ayran tüketebilirsiniz. Bunlar ağzınızdaki acının hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.
 • Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem dişinizi fırçalamaktır. Dişinizi fırçalamanız ve ağzınızı yıkamanız acının geçmesi noktasında faydalı olacaktır. Bu noktada eğer bulunduğunuz ortam müsait ise ağzınızı yıkamanız en iyi yöntem olacaktır.

Turşuyu yemeden önce acı olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bu yöntemler ağzınızdaki acıyı geçirecek olsa da acının midenize gitmesini engellemeyecektir. Bu noktada eğer acıya karşı hassas bir mideniz varsa bu sizi rahatsız edecektir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir