1. Anasayfa
 2. Kadın

Adet Döneminde Banyo Yapmak Zararlı Mı ?

Adet Döneminde Banyo Yapmak Zararlı Mı ?

Ağrılı adet dönemi yaşayan kadınlar için adet döneminde banyo yapmak nasıl etki sağladığının önemi büyüktür. Adet dönemi her kadının ayda bir defa yaşadığı, kimine göre ağrılı kimine göre daha az ağrılı hatta ağrısız olan bir dönemdir. Bu dönemde kadınlar hormonal olarak hamileliğe hazırlandığı bir dönemdir. Yani bu dönemde yumurtalıklarda herhangi bir sperm olursa hamilelik başlar. Vücudun sperm gelişine hazırlandığı bu dönem sonunda sperm olmazsa yumurtalıklardaki yumurtalar kırılarak atılma sürecine girerler. Kanla birlikte temizlenen yumurtalıklardaki yumurta atılımı süreci en az 3 en fazla 8 gün sürmektedir. Adet dönemi daha fazla ya da daha az olması durumunda hormonal bir bozukluk ya kist gibi etkenler düşünülebilmektedir.

Adet Döneminde Duş Alınır Mı?

Adet döneminde duş almak herhangi bir zarara sebep olmaz. Hatta vücudu rahatlatan ılık su, adet döneminde şiddetli karın ağrısı yaşayan kişiler için oldukça rahatlatıcı bir unsurdur. Bu nedenle adet döneminde duş almak herhangi bir zarara sebep olmamaktadır. Fakat adetli iken ayakta duş almak daha sağlıklıdır. Oturarak duş almak özellikle adet döneminde vücudun enfeksiyonlara fazlaca açık olması gibi bir sorun oluşturacağı için oturarak duş alınmamalıdır.

Adet Döneminde Duş Almak Adeti Keser Mi?

Kadınların akıllarına takılan noktalardan bir tanesi adeti hangi davranışların kesileceğidir. Bu nedenle de duş almaktan korkanlarda bulunmaktadır. Fakat adet döneminde duş almanın zararı olmadığı gibi vajinal hijyenin sağlanması için de önemli olmaktadır. Bu nedenle ara ara duş almak oldukça önemlidir. Ayrıca duşun adet dönemine etkisi bulunmamaktadır.

Adet dönemine genel olarak bakıldığında ağrılı, sancılı bir dönemi kapsamaktadır. Bu nedenle bu dönemin rahat atlatılması için duş alınmalı, bol bol dinlenmeli ve aşırı çalışmalardan uzak durulmalıdır. Stres ve sıkıntıların olumsuz anlamda etkilediği regl döneminde duş almak oldukça faydalı bir aktivitedir. Bu nedenle duş alarak rahatlanabilmektedir.

Regl Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Genellikle çoğu kişinin ağrılı şekilde yaşadığı regl dönemi özellikle stresli ve yoğun çalışma yapan kişiler için daha fazla ağrı yaşanması olası bir sonuçtur. Bu ağrıların en aza indirilebilmesi için doktorlar tarafından tavsiye edilen bazı önerileri yapmak özellikle gereklidir. Bu öneriler arasında en önemli yere sahip olan stressiz yaşam, regl üstünde önemli etkileri olan bir etkendir. Stresin hayatta olan etkileri  gözle görülür şekilde bellidir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stressiz bir yaşam regl için de oldukça önemlidir. Regl dönemindeyken stres yaşamak çeşitli olumsuzluklara sebep olacağı için özellikle bu dönemde stresli olmamaya özen gösterilmelidir.

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken diğer unsurlardan biri, beslenme düzenine dikkat etmektir. Hali hazırda ağrısı olan kadınların bir de aşırı fast food ürünler, yağlı ,kızartılmış sağlıksız ürünler tüketilmesi mideyi de rahatsız edeceğinden dolayı tüketilmemesi önemlidir. Bu dönemde daha sağlıklı, yağsız ürünler tüketilmesi, öğünlerin hafif besinlerden oluşması da oldukça önemlidir.

Regl döneminde ağrıları hafifletmenin bir diğer yolu, spor aktivitesi yapmak, ağrının kasıklardaki şiddetini azaltmaya fayda sağlamaktadır. Bu nedenle bu spor aktivitelerini yaparak daha rahat bir regl dönemi geçirmek de kolaylaşacaktır. Regl döneminin aşırılaşan ağrılarına fayda olan spor aktivitelerini regl öncesi ve sonrasında düzenli olarak yapmak genel olarak da kas ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacağından önemlidir.

Regl ağrılarının azalmasını sağlayacak etkilerden diğeri ise, ağrılarını sürekli yaşayan kişiler için doktor tavsiyesi  ile ilaç kullanabilmesi de önemlidir. Fakat bu ağrıların dinmesi için adet döneminde banyo yapmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir