1. Anasayfa
 2. Sağlık

Adete 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı Neden Olur? Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Nedenleri Nedir?

Adete 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı Neden Olur? Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Nedenleri Nedir?

Adet, kadınların her ay gebelik için kendini yenileme çalışması amacı ile dökmüş olduğu doku katıntılarının bir miktar kan ile rahimden atmasına denmektedir. Bu döngü oldukça doğal olmakla beraber insan vücudunun doğurganlığının sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bazı kadınlar adet zamanlarında adete 10 gün kala kahverengi akıntı neden olur gibi akıntı sorunları yaşarlar. Bu durum son 1 hafta veya adetten sonra görülebilmektedir.

Adete 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı

Kahverengi akıntılar kadın vücudunda doğum kontrol hapları ile beraber gebelik zamanında, yumurtlama zamanlarında normal olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı bir kadının her ay düzenli olarak adet görür. Bir kadının normal adeti 21 gün ile 35 gün aralılar ile gerçekleşir ve her kadında farklı zamanlarda sürmektedir. Bazı kadınlar 3 gün bazı kadınlar 8 gün veya 10 güne kadar çıkabilmektedir.

Kahverengi akıntılar oluşan vajinal salgılarda kan olması manasına gelmektedir. Kahverengi akıntının olması hastalığın var olduğundan bahsedilmemektedir. Adetine 10 gün kala lekelenmesi olanlar eğer akıntılarınız normal adetlerinizden daha kısa süreli olunca ve aynı zamanda az miktarda olunca hamilelik belirtisi olabilmektedir.

Adette Kahverengi Akıntı Nedir?

Tipik olarak kadınların genelinde görülen vajinal akıntılar beyaz renklidir. Vajinal akıntının sebebi rahim içerisini sterilize etmek ve temizlemektir. Bu akıntılar başka renklerde de olabilmektedir. Kahverengi akıntılar basit olarak özetlemek gerekirse eski kan denilebilir. Adetten 1 hafta sonra kahverengi akıntı rahim içerisinde kalan eski kanı dışarıya atmaktadır. Adetinizden öncesinde veya sonrasında akıntının kahverengi olmasının sebepleri şunlardır,

 • Adet öncesi kahverengi akıntı adet sayılır mı sorusu için sayılabilir, adetten öncesinde kanamanın başlanmasını haber veriyor olabilir veya rahim içerisinde kalan eski kanı dışarıya atıyor olabilir.
 • Düşük yapmak kahverengi akıntının sebebi olabilir.
 • Cinsel yol ile bulaşan birçok enfeksiyon ve hastalık.
 • Dış gebelik sorunları.
 • Polikistik over sendromu, kahverengi akıntılara sebep olabilir.
 • Smear testi veya pelvik muayene sonrası oluşabilir.
 • Adenomyozis sorunları.

Gibi sorunlar kahverengi akıntı sorunu olabilmektedir. Bu tarz durumlarda doktor ile görüşebilir ve gebelik testi gibi testlerden geçebilirsiniz.

Kahverengi Akıntının Normal Olduğu Durumlar

Doğum kontrol hapları kullanıyorsanız kahverengi akıntı ile karşılaşabilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların yaklaşık olarak %30’u ilk 3 ay ara kanama sırasında kahverengi akıntılar olabilmektedir. Adet öncesi kahverengi akıntı düzeltmek için hapı düzenli olarak kullandığınız zaman bu problemi 2-3 ay içinde çözebilirsiniz. Eğer bu durumda hala devam ediyorsa bir doktor ile görüşebilirsiniz.

Kadınlar adet zamanında birçok sorun ile karşılaşabilirler, kadınların daha sağlıklı bir gebelik geçirmesi için adet konusunda düzen önemlidir. Eğer adetlerinizde bir sıkıntı olduğunu hissediyorsanız mutlaka bir kadın doğum doktoru veya jinekolog ile görüşebilirsiniz.

Kahverengi Akıntının Normal Olmadığı Durumlar

Kahverengi akıntılar çok nadirde olsa riskli durumlara sebep olabilir. Rahim içerisinde bulunan miyomlar aşırı derecede adet yaşayanlarda veya adet dışı zamanda Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı sebep olabilmektedir. Kadınlar için tehlikeli olacak durumlar şu şekildedir,

 • Rahime konulan miyomların çıkarılması ile kahverengi akıntınız düzelebilir bunun için doktora başvurmalısınız.
 • Servikal polipler veya endometrial, rahim ağzındaki veya rahim içerisindeki adet dışı kahverengi kanamalardan dolayı olabilmektedir. Bunun sebebi ilişki sonrasında kanama veya uzun adet görenlerde olabilir. Bunun için ultrason ile kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Polikistik over sendromu, sivilcelenme, tüylenme gibi hormonsal bozukluklarda adet dışı lekelenme görülebilmektedir.
 • Rahim ağzı kanseri durumu için her yıl 1 defalık Smear testi yapmanız gerekmektedir. Adete 10 gün kala kahverengi akıntı problemlerinizde ve ilişki sonrası kanama gibi sorunlarınızda mutlaka bu testi yaptırın.
 • Rahimin ağız kısmında yara, bu durum daha çok ilişki sonrasında kanama olarak kahverengi leke ile gerçekleşir. Bunun için bir doktor ile beraber yaranın yakılması veya antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Böylece kadınların akıntı problemleri ortadan kalkacak.

Kadınların Düzensiz Adet Durumunda Doktor ile Görüşmesi Gereken Durumlar

Kadınların daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olması için adet zamanlarının düzenli olması gerekmektedir. Aynı zamanda doğurganlıklarının düzenli bir şekilde ilerlemesi için görülen lekeler dışında bazı durumlarda doktora başvurması gerekmektedir bu durumlar şu şekildedir,

 • Adet dönemlerinin ağrılı geçmesi
 • Adet kanamalarının aşırı bir şekilde olması.
 • Düzensiz bir şekilde adet görmek.
 • Adet sıklığının artması veya azalması, yani adetinizin 21 günden daha az veya 35 günden daha fazla olması gibi durumlar.
 • Tampon kullanılıyorsa kullanım sonrasında ateşlenme ve mide bulantısı gibi durumlar. Enfeksiyon kapmış olabilirsiniz ve tampon kullanımı sırasında sürekli olarak tampon değiştirilmelidir.
 • 16 yaşına kadar bir kızın adet görmemesi, bu durumda doktora başvurmalıdırlar.
 • Adet dönemlerinin dışında ara zamanlarda kanama olduğu zaman.
 • Uzun süreli adet görememek.

Gibi durumlarda kadınların ve genç kızların bir doktor ile görüşmesi ve testlerini yapması gerekmektedir, aksi takdirde gebelikleri sıkıntılı olabilir.

Adetten Önce veya Sonra Oluşan Kahverengi Akıntının Tedavisi

Eğer Adetten 5 gün önce kahverengi akıntı veya 10 gün önce akıntı görüyorum diyorsanız, doktora görüşmelisiniz. Doktor sizlere bazı testler yapacak ve tam olarak sebebini öğrenmeye çalışacak. Eğer enfeksiyon sonucu kahverengi akıntılarınız oluyorsa antibiyotik tedavisi görebilirsiniz. Hormon konusunda sıkıntılarınız varsa tedavi amacıyla adet düzenleyici ilaç olan doğum kontrol hapı kullanmanız gerekebilir.

Adetten 1 hafta önce kahverengi akıntı gibi sorunlarınız için kesinlikle kendi başınıza ilaç kullanmamalısınız. Bunun için mutlaka doktor ile görüşerek doktor tavsiyesi ve reçetesi ile ilaç kullanmalısınız. Aynı zamanda ilişkilerinizde zorlayıcı durumlardan kaçınmalısınız. Tampon kullanıyorsanız tampon kullanmayı bırakabilir ve normal ped kullanabilirsiniz.

Aşırı Adet Kanaması Neden Olur?

Kadınlarda meydana gelen adetlerin kanama süresi veya kanama miktarı kişiden kişiye değişebilir, Fazla adet kanaması ile beraber kasıklarda aşırı ağrı gibi veya sürekli adet durumu meydana gelebilir. Eğer kadınlar birkaç adet sırasında aşırı kanama oluyorsa bu durum genellikle büyük bir sorun teşkil etmez. Aşırı adet kanaması diğer sebepleri şu şekilde özetlenebilir,

 • Rahim kanseri gibi durumlar.
 • Böbrek veya karaciğer hastalıkları.
 • Aşırı yorgunluk, kabızlık durumu, cilt değişikliği gibi durumlar veya tiroit bezlerinin az çalışması.
 • Kasık içerisinde meydana gelen enfeksiyonlar.
 • Rahimin içerisine spiral yerleşimi.
 • Rahim içerisindeki dokuların dışarıya çıkartılması.
 • Rahim içinde veya rahimin ağız kısmında görülen iyi huylu polipler.

Gibi sorunlar aşırı adet yaşamasının sebepleri olabilir. Her zaman ciddi sorunlar görülmemekle beraber kadınların %50 kadarında ciddi bir neden olmamaktadır. Kadınlar vücutlarında ciddi bir problem olduklarında hissederler. Yolunda gitmeyen durumlar için mutlaka bir doktora görünün.

Aşırı Adet Kanaması Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer aşırı adet kanaması ile karşı karşıyaysanız bunun sebebi birçok şeyden olabilir. Bu tarz durumlarda doktorlar ilaç tedavisi önerirler. Tedaviler, hormon tedavisi, prostaglandin inhibitörleri veya antibiyotik tedavileri olabilmektedir. Bazı durumlarda cerrahi işlemde görülmesi gerekmektedir. Bunun için rahimden doku alınır ve bu tarz işlemler çok kısa süren işlemlerdir. Tüm bu tedavilerin yanı sıra sağlıklı beslenmenize özen göstermelisiniz.

 

 

 

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir