1. Anasayfa
 2. Bilgi

Altı Dökülen Halıya Ne Yapılır? Kaymaz Halı ve Normal Halı Altı Döküldüğünde Yapılması Gerekenler

Altı Dökülen Halıya Ne Yapılır? Kaymaz Halı ve Normal Halı Altı Döküldüğünde Yapılması Gerekenler

Ev içerisinde olmazsa olmaz olarak bilinen eşyalardan birisi de halı olarak karşımıza çıkmak ile birlikte altı dökülen halıya ne yapılır sorusu da gündemde olan araştırma konularından birisi olarak görülmektedir. Aslında herkes tarafından bilinen bir durum olarak altında dökülme yaşanılan halıya yapılması gereken ilk müdahale, halının alt kısmına silikon yapıştırmak olarak belirtilmektedir.

Buna ek olarak altı dökülen halıya yapılması gereken ilk müdahalenin silikon yapıştırma yöntemi aynı zamanda halının kaymasını engelleyen bir durum olarak da belirtilmektedir. Sizler de hem halının altı daha fazla dökülmesin ve bunun yanı sıra halı kaymasın istiyorsanız, belirli yerlerine silikon yapıştırabilirsiniz.

Halının Altına Silikon Yapıştırmak Nasıl Yapılmalıdır?

Yukarıda da değinildiği üzere altından dökülme yapan halılar için en bilindik yöntem halının alt kısmına gelecek şekilde ya da başka bir deyiş ile halının alt tarafına silikon yapıştırmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu halının alt kısmına yapıştırılan silikonların belirli bölgeler arasında yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Söz konusu belirli bölgelerin ise halının dört köşesi olarak özetlenebilmektedir. Halının dört köşesinden yapıştırılan silikonlar hem halının alt tarafında yaşanılan dökülmenin engellenmesine hem de halının kaymasını önleyeme yardımcı olmaktadır.

Altından Dökülme Yapmayan Halılara Örnekler Hangileridir?

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında altından dökülme yapmayan halılara örnek olarak DOT taban halılar verilebilmektedir. Aslında söz konusu DOT taban halılar aynı zamanda alt tabanı silikon ile kaplı halılar olarak özetlenebilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere DOT taban halılar alt kısmından herhangi bir dökülme yapmamak ile birlikte herhangi bir kayma durumu da yaşatmamaktadır.

Bunun yanı sıra tüy dökmeyen halılar arasında sayılan DOT taban halıların herhangi tüy ya da toza alerjisi olan bireyler tarafından oldukça sık tercih edilebildiği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bilgiler ışığında bakıldığında DOT taban halıların alerjik bireyler için en uygun halılar arasında görüldüğü belirtilebilmektedir.

DOT Taban Halılar ve Özellikleri Nelerdir?

Yukarı kısımda da değinildiği üzere DOT taban halıların en önemli özelliği herhangi bir tüylenme yapmaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra alt kısmının kendiliğinden silikonlu olduğu bilinen söz konusu halıların herhangi bir dökülme sorunu da yaşatmadığı belirtilmektedir. Hemen hemen her kullanıcı birey tarafından oldukça kullanışlı olduğu bilinen silikon tabanlı halıların aynı zamanda hafif bir yapıda olduğu da belirtilmektedir. Buna ek olarak sentetik bir yapısı olan söz konusu DOT tabanlı halıların oldukça dayanıklı olduğu ve aynı zamanda elastik bir yapıya sahip olduğu görülmektedir.

Genel itibari ile baskılı kumaşlardan yapılmakta olan DOT taban halıların iplikler aracılığı ile üretilmediği, bunun aksine herhangi bir tüye sahip olmayan kumaşlardan üretildiği karşımıza çıkmaktadır. Silinebilir bir yüzeye de sahip olduğu bilinen silikon tabanlı bu halıların aynı zamanda çamaşır makinesi içerisinde de kolay bir şekilde yıkanabildiği belirtilmektedir. Yer ya da zemine koyulduğu andan itibaren tutunan DOT halıların fazla kir tutmayan ve toz yapışmayan halı özelliklerine de sahip olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bu neden ile steril halılar grubunda sayılmaktadır.

Altı Silikonlu Halılar Nasıl Temizlenmektedir? Altı Kaymaz Halılara Temizleme Önerileri Nelerdir?

Aslında yukarıda da değinildiği üzere söz konusu alt tabanı silikon ile kaplı olan bu halıların temizlik önerileri arasında çamaşır makinesi içerisinde yıkama olduğu belirtilmektedir. Genel itibari ile yapılan ya da başka bir deyiş ile kullanıcılar tarafından önerilen altı silikonlu halılara temizlik önerileri arasında ilk sırada çamaşır makinesi içerisinde en fazla 30 derecede yıkamak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olan bu halıların, makine içerisinde yıkatılması durumunda herhangi bir sıktırma yaptırılmaması da önerilen bir temizlik yöntemi olarak bilinmektedir. Bu bilgilere ek olarak söz konusu halıların yıkanmasında herhangi bir deterjan kullanımı da önerilmeyen bir davranış olarak görülmektedir.

Temizlemesi çamaşır makinesi aracılığı ile gerçekleştirilen söz konusu DOT taban halıların ya da başka bir deyiş ile silikon tabanlı halıların kurutulması için de doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması önerilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere silikon tabanlı halıların kullanılmasında ve temizlenmesinden sonra kuruması için gölgelik bir alanın tercih edilmesi gerekmektedir.

Altı Dökülen Halıya Yapılması Gereken Öneriler Nelerdir?

Bazı durumlarda DOT halılarında alt kısmında dökülmeler meydana gelebildiği görülmektedir. Aslında söz konusu halıların alt kısmında yaşanılan dökülme durumlarında ilk yapılacak şey yukarı kısımdaki yazı içerisinde de belirtildiği üzere silikon ile kaplamak olarak belirtilmektedir.

Bireylerin halılarının alt kısmında dökülme yaşamasında yapılması gereken öneriler aslında sadece bu yöntem ile kısıtlıdır. Silikon ile halıların alt kısmının kaplatılması ya da birey tarafından kaplanması en işe yarar çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu kısımda altı dökülen halıya ne yapılır sorusu da oldukça net bir şekilde cevap bulmaktadır. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında sizler de halılarınızın alt kısımlarında çeşitli dökülme sorunları yaşıyorsanız ya halılarınızı DOT taban halı ya da başka bir deyiş ile silikon tabanlı halı ile değiştirebilir ya da elinizde olan halıları değerlendirerek alt kısımlarını silikon ile kaplayabilir, o şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir