1. Anasayfa
 2. Sağlık

Ameliyat Sonrası İç Dikişlerin Açılması Belirtileri Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ameliyat Sonrası İç Dikişlerin Açılması Belirtileri Nedir? Nasıl Anlaşılır?

“Ameliyat sonrası iç dikişlerin açılması belirtileri nedir, nasıl anlaşılır”; hususunda kişide aniden oluşan ağrılar önemli rol oynuyor. Ameliyat olan bir kişide aniden oluşan ağrılar onun iç dikişlerinin açılmasıyla ilgilidir diyebiliriz.

Normal şartlarda ameliyat olan birinin yarasının kenarlarında, küçük boşluk bulunur. Bu boşluk düz çizgi şeklinde görülmektedir. Bu çizgiler, dikiş patlaması belirtileri olarak adlandırılabilir. Dikişlerin parçalanması ve açılması sonucunda bölgede enfeksiyonlar oluşabiliyor. O yüzden ameliyat sonrası iç dikişlerin açılmaması için çok dikkatli davranmak gerekiyor. Ameliyat sonrası iç dikişlerin açılması, kişinin çok acı çekmesine neden olabiliyor. Doktor ameliyat yarasını yeniden kapatmazsa kişi çok zor iyileşiyor. Ameliyat sonrası dikiş açılması durumuyla karşılaşmamak adına, günlük olarak yara mutlaka pansuman yapılmalıdır. Ayrıca ellerin temiz tutulması da çok önemlidir.

Ameliyat Sonrası İç Dikişler Ne Zaman İyileşir?

“Ameliyat sonrası iç dikişler ne zaman iyileşir” konusu, kesinin ya da yaranın iyileşmesiyle doğru orantılıdır diyebiliriz. Ameliyatın ardından 1-2 hafta içerisinde yara ortalama olarak beklenilen kuvvetini %8 tamamlar. Bahsettiğimiz bu süreç tamamlandıktan sonra sütürlerin alınması gerekiyor. Tam olarak ameliyat sonrasında dikişlerin iyileşmesiyle alakalı net bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü dikişlerin iyileşmesi tamamıyla ameliyat olan bölgeye göre değişiyor. Genel olarak cerrahi dikişlerin iyileşme süresi, 5 ile 8 günü bulabiliyor. “Ameliyat sonrası iç dikişler ne zaman iyileşir” kapsamında;

 • Boyundaki dikişler 7 gün,
 • Kol ve gövdelerdeki dikişler 10 ile 15 gün,
 • Yüzdekiler 5 ile 8 gün,
 • Bacaklar 15-25 gün,
 • Kafa derisi 10 gün içinde şeklinde belirtebiliriz.

Doktor dikişleri kontrol ettikten sonra dikişlerin olması gerekenden yüksek gerilim altında olduğuna karar verebilir. Böyle durumlarda doktor dikişlerin alımını ileri tarihe atabilir. Ameliyat yarası iyileşme zamanı, kişiden kişiye değişebilir. Fakat genellikle ameliyat yarası iyileşme süresi, 2 hafta olarak belirtilmektedir. Üst derideki ameliyat dikişlerinin alınması vücudun şeker seviyesiyle alakalıdır. Onun için o durumla ilgili mutlaka o konunun uzmanına görünmeniz gerekiyor.

Ameliyat İç Dikişlerinin Açılması Nasıl Anlaşılır?

“Ameliyat iç dikişlerinin açılması nasıl anlaşılır” noktasında yukarıda da bahsettiğimiz üzere ağrının hissedilmesi önemli rol oynuyor. Ameliyat sonrasındaki ilk 4 günde ameliyatın olduğu alanda; ödem, ısı artışı, ağrı ve renk değişiklikleri görülebiliyor. Bu durumların gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu durumlar, yara iyileşmesi yangı fazına denk gelmektedir. Ameliyat bıçak izinin olduğu kesi üzerindeki cilt üst tabakasıysa, cerrahi operasyonun arkasından 72. Saat içinde tamamlanıyor. Epidermis tabakası aslında bakteriyel organizmaların ameliyat yarası içine girmesini engellemektedir. Dış bölgeden gelmesi muhtemel travmaları bertaraf eden bariyer olarak söylenebilir.

“Ameliyat iç dikişlerinin açılması nasıl anlaşılır”;

 • Yaranın yerindeki sıvı artışı,
 • Kırmızı renkten siyaha dönen renk değişimleri,
 • Akıntılar,
 • Gevşemesi,
 • Şiddetli ağrı gibi durumları sıralayabiliriz.

Sıraladığımız durumları yaşadığınız takdirde hemen doktorunuzla iletişime geçiniz.

Ameliyat Yarası Bakımı Nasıl Olmalıdır?

“Ameliyat yarası bakımı nasıl olmalıdır” konusunda doktorunuz önerilerini dikkate almanız gerekiyor. Doktor özellikle yaraya nasıl ne zaman ve ne kadar süre pansuman yapılacağıyla alakalı detaylı bilgi vermektedir. Her ameliyat yarasının bakımı ayrıdır. Onun için mutlaka doktorunuza danışınız.

Bazı ameliyat yaralarının pansumanları hastane ya da sağlık ocaklarında yapılması gerekiyor. Dikişlerin patlamaması için pansumanı kendiniz yapacaksanız ortamın ve ellerinizin temiz olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Dişlerin patlaması kanama ve yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olabiliyor. Ameliyat sonrası dikiş açılması sorunlarıyla karşılaşmamak adına belirttiğimiz tüm unsurları dikkate almanız gerekiyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir