1. Anasayfa
 2. Sağlık

Antibiyotik Şurup Rengi Neden Sararır? Sararan Antibiyotik Şurubu Kullanılır Mı?

Antibiyotik Şurup Rengi Neden Sararır? Sararan Antibiyotik Şurubu Kullanılır Mı?

Antibiyotik şurup konusunda belirtilen bilgilere göre antibiyotik şurup rengi neden sararır sorusunun cevabı aslında bozulmuş olmasından kaynaklı olduğu karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla antibiyotik şurup kullanan bireylerin böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığı zamanlarda, söz konusu şurubun kullanımını durdurması gerektiği belirtilmektedir.

Peki antibiyotik şurup gerçekten de bozulur mu, antibiyotik şurubun sararmasında etkili olan faktörler nelerdir? Sizler de bu konular üzerine araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, işte bu yazımız içerisinde gerekli olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Antibiyotik Şuruplar Nasıl Saklanmalıdır?

Söz konusu antibiyotik şuruplar hakkında en önemli görülen konulardan birisi tabi ki de antibiyotik şuruplar nasıl saklanmalıdır sorusu olarak görülmektedir. Buna göre bakıldığında doktor tarafından verilmiş olan ilaçların aslında saklanmak yerine direkt bitene kadar kullanılması önerilmektedir.

Bu neden ile söz konusu antibiyotik şurupların uzun süreli saklanılması önerilmemektedir. Fakat genel bir tabir ile bakıldığında, elde edilen araştırma sonuçlarında ilaçların güneş görmeyen bir bölge içerisinde yaklaşık olarak 25 derece gibi bir sıcaklık altında, nemsiz bölgelerde saklanması önerilmektedir. Aynı zamanda ilaçların kapalı bölgelerde ya da başka bir deyiş ile buzdolabı yerine iç dolaplarda saklanılması belirtilmektedir.

Antibiyotik Şuruplar Bozulur mu?

Yukarıda da değinildiği üzere antibiyotik şuruplar bozulur mu sorusunun cevabı evet olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çocuklar için kullanımı olan sulandırılmış antibiyotik şurupların diğer ilaçlara kıyasla daha çabuk bir süre içerisinde bozulabildiği görülmektedir.

Antibiyotik Şurupların Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Diğer ilaçlar gibi bozulabildiği bilinen sulandırılmış antibiyotik şurupların kullanım süresi ne kadardır sorusuna göre bakıldığında ise söz konusu şurupların ortalama olarak 3 ila 10 gün arasında kullanım sürelerine sahip olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra antibiyotik şurupların tiplerinde farklıların görülebildiği gibi hastalık boyutuna göre de değişik dozlarda kullanıldığı bilinmektedir.

Bu neden ile bakıldığında antibiyotik şurupların kullanım süreleri aslında hastanın hastalık boyutuna ve enfeksiyon durumuna göre oldukça değişiklik gösteren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan da anlaşıldığı gibi ortalama olarak 3 ila 10 gün arasında bir kullanım süresine sahip olan antibiyotik şurupların doğru kullanım süresi doktor tarafından belirtilmektedir. Hasta bireylerin belirtilen bu süreyi aşmamaları ve daha sonrasında kullanmak için saklamaması da önerilmektedir.

Genel itibari ile sulandırılmış olan antibiyotik şurupların ortalama iki haftadan daha uzun süre kullanılmaması belirtilmektedir. Söz konusu iki hafta içerisinde tüketimi gerçekleştirilecek olan antibiyotik şurupların, yukarıda da belirtildiği üzere kapalı ve serin ortamlarda, güneşten uzak bir şekilde muhafaza edilmesi gerektiği söylenilmektedir.

Sulandırılmış Antibiyotik Şuruplarda Sararmalar Neden Olmaktadır?

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler ışığında genel itibari ile çocuklarda kullanımı olan sulandırılmış antibiyotik şuruplarda sararmanın görülebildiği karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte söz konusu antibiyotik şuruplarda sararmanın oldukça yaygın bir şekilde görülebildiği ve buna ek olarak bu durumun aslında bozulmuş olmasından kaynaklı olduğu görülmektedir.

Genel itibari ile bozulmuş bir antibiyotik şurubun sararma yaşadığı bilinmek ile birlikte antibiyotik şurup rengi neden sararır sorusu da burada cevap bulmaktadır. Belirtilen durum ile karşı karşıya kalan bir bireyin söz konusu sulandırılmış antibiyotik şurubun kullanımını durdurması gerektiği görülmektedir. Antibiyotik şurupların renginde olan bu sararma durumu sağlık açısından tehlike oluşturabilecek bir durum olarak görülmektedir. Bireylerin sararmış olan antibiyotik şurupları kullanması halinde en yakın sağlık kuruluşuna bildirmesi gerektiği bilinmektedir. Oldukça önemli görülen söz konusu bu durumun bireyler tarafından ciddiye alınması gerektiği de görülmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir