1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Avuç İçi Sararması Nedir? Avuç İçi Sararması Neden Olur? 

Avuç İçi Sararması Nedir? Avuç İçi Sararması Neden Olur? 

Avuç içi sararması genel olarak pek çok kişinin tedirgin olduğu bir durumdur. Bu durum genel olarak sık alkol ve sigara kullanımı sırasında ortaya çıksa da bazı durumlarda dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bunun yanında bazı vitamin eksiklikleri sararmaya neden olan sebepler arasında yer almaktadır.

Sigara içmenin etkisi genel olarak yüksek olup parmak bölgesinde yavaş yavaş sararma görülmesi normaldir. Ancak avuç içine ve elin belli noktalarında görülen ani sarılık durumu bazı rahatsızlıkların baş belirtileri olabiliyor. Eğer uzun süre takip edilen avuç içi sararması yaşamış iseniz durumu en yakın sağlık kuruluşu ile paylaşmanızı önerilir.

Avuç İçi Sararmanın Başlıca Nedenleri Nelerdir? 

Avuç içi sararmasının başlıca nedenleri sigara ve alkol gibi görülse dahi sağlıksız beslenme durumu da avuç içi sararma için büyük bir nedendir. Özellikle dengesiz ve bilinçsiz şekilde yapılan diyet yöntemleri başta olmak üzere yanlış ve sağlıksız beslenme kişide avuç içi sararmasına neden olacaktır.

Ancak başlangıçta görülen avuç içi sararmasından korkulmasına gerek yoktur. Bunun asıl nedeni ise dengesiz beslenme sırasında vücut gördüğü zararı el ve ayak bölgelerine yansıtarak diğer organlarınızın zarar görmesini önler. Böyle bir durum oluştuğu zaman düzenli beslenmeye dikkat ederek kısa sürede avuç içi sararmanın yok olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarda Avuç İçi Sararma Nedenleri Nelerdir? 

Çocuklarda avuç içi sararma durumu pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Genel olarak yaşlı ve orta yaşlarda görülen avuç içi sararma durumu çocuklar içinde bazı özel durumlarda söz konusu olabiliyor. Eğer durum bebeklerde oluşmuş ise bebeğin kullandığı mama türünde değişiklik yapılarak sararmanın önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Ancak çocuklarda görülen avuç içi sararma durumunda vitamin eksikliği söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda takviye vitamin gıdaları başta olmak üzere sebze ağırlıklı beslenmesini sağlayarak vitamin değerlerini düzenlemeniz mümkündür. Eğer dengeli beslenmesine rağmen avuç içi sararma devam eder ise bir doktora başvurarak detaylı testler yaptırıp nedeni öğrenmeniz mümkündür.

El İçi Sararmanın Olağan Nedenleri Nelerdir? 

El içi sararma durumu genel olarak zararsız görülse bile bazı hastalıkların başlıca nedenleri arasında bulunabiliyor. Özellikle anemi hastalığı olmak üzere karotenemi ve nasıl oluşumu gibi durumlarda görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Anemi hastalığı genel olarak vücuttaki kan değerlerinin düşük olması ile ilgili olup mutlaka bir doktor kontrolünde takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Ancak anemi hastalığı sadece el içi sararma değil halsizlik gibi belirtilerin devamında testlerin yapılması önerilir. Vücudunuzda özellikle ayak bölgenizde görülen nasır oluşumu avuç içi sararmanın bir başka nedeni arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlıkları takip eden ve genel olarak turuncu renkli gıdaların sık tüketilmesi sonucu ortaya çıkan karotenemi rahatsızlığı olmaktadır. Bu rahatsızlık için turuncu renkli gıdaları azaltarak avuç içi sararmanın yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Avuç İçi Sararmanın Hangi Durumlarında Doktora Başvurulmalıdır? 

Avuç içi sararmanın dikkat edilecek noktaları genel olarak anemi rahatsızlığından kaynaklanabilir. Ancak avuçta sararmanın devamında halsizlik, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda görülmektedir.  Avuç içi sararmanın dikkat edilecek bir diğer noktası dışkıda kan görülme durumudur. Böyle bir durumda hemen doktora başvurulup detaylı testler yapılmalıdır. Ayrıca göğüs ağrısı, vücudun göz ve ayak gibi bölgelerinde sararmanın devam etmesi gibi durumlarda doktora hemen başvuru yapmanız öneriliyor. Bu belirtiler genel olarak şiddetli ve sürekli devam etmesi durumunda pek çok hastalığın habercisi olabiliyor.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir