1. Anasayfa
 2. Diğer

Ayak Nasıl Küçülür? Ayak Küçültme Yöntemleri Nedir?

Ayak Nasıl Küçülür? Ayak Küçültme Yöntemleri Nedir?

Ayak nasıl küçülür? Ayak küçültme Yöntemleri Nedir? Ayakların belli bir yaştan sonra küçülmesi anatomik açıdan mümkün mü? Ya da ayak küçültmek için neler yapılır? Gibi pek çok soru genel olarak büyük ayaklara sahip olan kişiler tarafından son derece büyük bir merak konusudur. Bu kişilerin genel olarak istedikleri ayakkabı modelinde kendi ayak numarasını bulamamak gibi sorunları vardır.

Ayak Küçültmek Anatomik Olarak Mümkün Mü?

Ayak küçültmek anatomik olarak mümkün mü? Diye soracak olursanız böyle bir şeyin anatomik olarak pek de mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Ayak küçültme konusunda erkek ayağı için 15 yaş kadınlar için ise değişkenlik gösterebilen bir şey olduğunu savunan bir takım doktorlar da vardır. Ancak bu durum insanların kendi kendine uygulayacağı basit yöntemlerle olabilecek bir şey değildir.
Ayak küçültmeyi anatomik açıdan mümkün kılan herhangi bir şey varsa o da bir takım tıbbi operasyonlar olacaktır. Bu operasyon sırasında ayakların kemik yapısı değiştirilecektir. Özel hastanelerin bazılarında ayak küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyat sonucunda ayak 1 numara kadar küçültülebilir.

Ayak Nasıl Küçük Görünür?

Ayak nasıl küçük görünür? Özellikle de taraklı ayaklara sahip olan kişilerin taraklı ayak küçültme gibi konularda en çok merak ettiği konulardan biridir. Eğer ki ayak küçültmek için herhangi bir tıbbi operasyon geçirmeyi tercih etmeyen kişilere şu tavsiyelerde bulunabiliriz;

 • Ayakkabı seçimini topuklu ayakkabıdan yana yapmak
 • Ayakkabının renk seçimi çok önemlidir
 • Ayakkabı modeli ayakların görünümünü değiştirir
 • Kıyafet seçimi de ayakların büyük ya da küçük görünmesini etkiler

Ayakların küçük görünmesi ile ilgili olarak maddeler halinde sıralamış olduğumuz yukarıda yer alan tavsiyeleri açıklayacak olursak en başta ilk tavsiyemizden başlayabiliriz. Olması gerekenden daha büyük ayalara sahip olan kişilerin ayakkabı seçimini mutlaka topuklu ayakkabılardan yana yapması gerekir.
Büyük ayaklara sahip olan kişiler, mesela sandalet, düz tabanlı ayakkabı ya da alçak topuklu ayakkabılar giymeyi tercih ettikleri zaman ayakkabının tabanı alçak olacağı için ayaklar yaygın bir şekilde duracaktır. Ayakların düz ve yayvan durması da ayakkabının modelinden dolayı normal ya da küçük boyutlardaki ayakların bile olduğundan büyük görünmesine neden olur. Hal böyle olunca da zaten normale göre ayakları büyük olan birinin ayakları çok daha geniş ve büyük bir görünüme sahip olacaktır.

Yatak içerisinde kadın ayağı

Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman hem bacak boyunuzun da daha uzun olduğunu görürsünüz. Hem d ayaklarınız çok daha zarif ve küçük görünür. Bunun nedeni ise ayaklarınızın duruş şeklidir. Ayaklarınız yatay değil de dikey durduğu zaman son derece zarif bir şekilde görünür. Fakat bunun yanı sıra bir de bu ayakkabının topuk seçimi de ayrı bir tercih meselesidir. Yani ayaklarınız küçük görünsün diye tercih etmeniz gereken ayakkabıların topuklarının nasıl olacağı da ayrı olarak ele alınması gereken bir konudur. Daha kalın topuklu ayakkabılar tercih ettiğiniz zaman ince topuklarda olduğu gibi büyük ayakların ön kısmı ayakkabının burnundan fırlamaz. Bununla birlikte çok daha rahat bir kullanım da sağlar.
Ayaklarınızı küçük göstermek için ayrıca ayakkabı modeline de dikkat etmeniz gerektiğinden söz etmişiz. Eğer ki sivri ya da uzun topuklu bir ayakkabı giyerseniz zaten küçük bir ayağa sahip olsanız dahi ayaklarınız olduğundan çok daha küçük görünür. Bu noktada her zaman için küt ve yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ayakkabı seçiminde ayakların daha küçük görünmesini sağlamak gibi bir amacınız varsa bu konuda üstünde durmanız gereken bir diğer önemli husus da ayakkabının rengi olacaktır. Eğer ki ayakkabınız açık tonlarda üstüne üslük bir de desenliyse zaten en baştan hatalı bir tercih yapmış olduğunuzu söyleyebiliriz. Ayakkabılarınızın siyah ya da koyu renk tonlarında olması ayaklarınızın çok daha küçük görünmesine yardımcı olur. Ayakların küçük görünmesinde elbisenin ne gibi bir rolü var demeyin. Seçeceğiniz elbisenin modeli de ayaklarınızın nasıl görüneceği konusunda çok şey değiştirir. Ayaklarınızın büyük olmasından yakınıyorsanız, kıyafetlerinizi seçerken nasıl bir tercih yapmanız gerektiğini de gözden geçirmeniz son derece büyük önem taşır. Mesela ayakları büyük birinin mini etek ya da mini şort yerine ayakları örten boyda etek veya pantolon giymesi daha doğru olur.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir