1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Bebeğin Kesedeki Konumuna Göre Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Bebeğin Kesedeki Konumuna Göre Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Annelerin hamile olduğunu öğrendikten sonra merak ettiği şey hiç şüphesiz ki bebekleridir. Hamilelikte özellikle ilk haftalar oldukça yoğun ve karmaşık bir şekilde geçer. Bebeğin kesedeki konumuna göre cinsiyet tahmini nasıl yapılır? Gebelik kesesi bebeğin hamilelik döneminde geliştiği alandır. Rahmin içerisinde siyah yuvarlak bir tabaka olarak görülür. İçerisi tamamen amniyon sıvısı ile kaplıdır. Kese, genel olarak şekil itibari ile yuvarlak bir yapıdadır. Etrafı ise rahim içi tabakası ile çevrelenmiştir.

Kesenin düzgün bir sınıra sahip olması normal bir gebeliğin geçirildiğini düşündürür. Gebelik kesesi hamilelik anlaşıldığı zaman ultrasonda görülmez. Ultrason ile bakıldığında gebelik kesesi ancak gebeliğin 5. Haftasında görülüp belli olur. Gebelik kesesi bebeğin görüntülendiği bir oluşum yeridir.

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Hamilelik döneminin en heyecan verici an hem anne hem de baba için bebeğin kalp atışını ilk defa dinlendiği zamandır. Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur? Kalp atışının dinleneceği süreç özellikle anne adayları tarafından oldukça heyecanlı ve sabırsız bir şekilde beklenir. Fakat anne adayının bu esnada bebeğinin kalp atışıyla ilgili olarak herhangi bir stres yaşamaması çok önemli bir husustur. Annenin stres yapması bebeği direkt olarak etkiler ve böyle bir durumda gebeliğin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur.

Gebelikte kalp atışları bazen farklı haftalarda da dinlenebilir. Genellikle hamileliğin 6. Haftasında kalp atışı dinlenebiliyorken bazı hamilelikte bu durum 7. Haftaya kadar uzanabilir. Anneye uygulanan doppler ultrason ile bebeğin kalp atışı rahat bir şekilde dinlenebilir. Hamilelik döneminde bebeğin kalp atışını en rahat 8. Haftadan sonra dinlemek mümkündür. Gebelikte 5. Haftada bebeğin kalp atışını dinleyebilmek için, trans vajinal ultrasonun uygulanması gerekir. Bu yöntem ise daha çok riskli bir hamilelikte uygulanır. Fakat anne adayının bu durum için aceleci davranmaması gerekir. Bebeğin kalp atışı duyulmuyor ise bir sorun var demektir. Bu tür bir durum ile karşı karşıya kalındığında anne adayının daha ayrıntılı bir biçimde muayene edilmesi şarttır.

Ultrason Muayenesi Bebeğe ve Anneye Zarar Verir mi?

Gebelikte bebeğin gelişimini takip edebilmek, cinsiyetini öğrenebilmek, kalp atışlarını duymak ve bebekte meydana gelebilecek herhangi bir sorunun takibini yapmak için genellikle ultrason cihazı kullanılır. Bu yüzden Anne adaylarının belirli bir aralıkta ultrason cihazı ile muayene edilmesi gerekir. Ultrason muayenesi bebeğe ve anneye zarar verir mi? Ultrasonun insan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir etkisi yer almaz.

Bebeğin hem sağlık durumunu hem de gelişimi öğrenebilmek adına hamilelik süresi boyunca 6 veya 7 defa ultrason cihazı ile takip edilmesi yeterli olur. Hamilelik süresince ultrason ile ilgili risk oluşturabilecek tek etken tecrübesiz kişiler tarafından yapılan bir inceleme esnasında bebeğin anormalliklerini fark edememe ya da anlayamamasıdır. Bu riski ortadan yok ermek için gebelik sürecinden 1 defa farklı bir doktora gözüküp muayene olmak faydalı olur.

Hamilelikte Ultrason Neden Önemlidir?

Bebeğin gelişimini hafta hafta takibe almak hem amme açısından hem de baba açısından çok önemlidir. Hamilelikte ultrason neden önemlidir?  Sorusuna gelince gebelikte ultrasonun önemi ise şu şeklindedir;

 • Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için önemlidir.
 • Bebeğin anne karnında ölmesi ya da dış gebelik gibi durumlar ultrason sayesinde öğrenilir
 • Ultrason sayesinde Bebeğin tahmini kilosu hesaplanır. Nu durum sonucunda doğum sezaryen mi yoksa normal mi olacak anne ile ona karar verilir.
 • Gebeliğin erken döneminde bebekte fark edilen anormal durumlar için tedavinin geç kalkınmasına engel olur.
 • Annede olabilecek kist ya da miyom gibi etkenler Ultrason sayesinde belli olur ve hamileliğin olumsuz ilerlemesine engel olunur.
 • Bebeğin nasıl bir pozisyonda durduğu ve geliş şekli ultrason cihazı ile belli olur.

 

 Çin Takvimi ile tahmini olarak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için buraya tıklayın

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir