1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Bebeklerde Tarhana Çorbası Alerji Yapar Mı? Bebekler Tarhana Çorbası Yer Mi?

Bebeklerde Tarhana Çorbası Alerji Yapar Mı? Bebekler Tarhana Çorbası Yer Mi?

Bebeklerde tarhana çorbası alerji yapar mı sorusu, şüphesiz pek çok anne tarafından merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Bebeklerin belli bir süre anne sütü ile beslenmesinin ardından yeterli vitamin ve mineral alabilmesi için ek gıdaya geçiş yapması gerekmektedir. Bu süreçte de tercih edilen ek gıda çeşidi çorba olarak görülmektedir.

Hem lezzeti hem de besleyici olması kapsamında tercih edilen tarhana çorbası, alerji yapma kapsamında endişe duyulan besinlerden birisidir. Direkt olarak bebeğinizin tarhana çorbasına alerjisi olması bek görülmez. Ancak çorba içerisine ekleyeceğiniz domates, süt ve yoğurt gibi gıdalar alerji görülmesine neden olabilecek seçenekler arasındadır.

Bebekler Tarhana Çorbası Yer Mi?

Ek gıda verilmeye başlanacağı dönem, bebeklerin pek çok besine karşı huysuz davranabileceği görülmektedir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan anneler, bebeklerinin ne tür gıdalar tüketmesi gerektiğini merak etmektedir. Oldukça besleyici bir çorba olan tarhana çorbası hakkında da buna benzer içerikler araştırılmaktadır. Bebekler tarhana çorbası yer mi sorusu ise en çok tıklanan içeriklerden birisidir.

Yetişkinlerin tükettiği bol baharatlı ve tereyağlı tarhana çorbalarının yanı sıra bebeklerin tüketmesi gereken en doğru tarif sütle yapılan tarhana çorbası olarak görülmektedir. Bebeğiniz ilk tadımda farklı tepkiler verebilir ve bu oldukça normaldir. İlerleyen dönemlerde süreci takip ederek bebeğinizin damak zevkini öğrenebilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Tarhana Çorbası Tüketmelidir?

Bebekler ne zaman tarhana çorbası tüketmelidir şeklinde sorulan soruların yanıtları, ek gıda döneminde yanıt bulmaktadır. Bu konuda uzman olan doktorların görüşüne göre bebeklerin ek gıdaya geçebileceği dönem 4-6 ay arası olarak belirlenmektedir. Bu noktada bebeğinize en az 4, en fazla 6. aydan sonra tarhana çorbası vermeye başlayabilirsiniz.

Ancak daha önce de belirtildiği gibi hem besleyici hem de bebeklere uygun bir çorba yapabilmek adına sütlü tarhana çorbası tarifini denemelisiniz. Tarhana çorbasının sahip olduğu besin değerlerine ek olarak vereceğiniz protein, bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Zaman ilerledikçe farklı tarifler deneyerek bebeğinizin farklı lezzetleri tatmasını sağlayabilirsiniz.

Bebekler İçin Tarhana Çorbasının Önemi Nedir?

Bebekler, doğduklarından belli bir döneme kadar sadece anne sütü ile beslenmeli ve gelişimlerine bu şekilde başlamalıdır. Ancak 6. aydan sonra ek gıda süreci başlamakta ve anneleri de tatlı bir telaş sarmaktadır. Bu noktada bebekler için tarhana çorbasının önemi nedir sorusu ön plana çıkmaktadır.

Tarhana çorbası, hem yetişkinler hem de bebekler için oldukça faydalı bir seçim olacaktır. İçerisinde yer alan kalsiyum, demir, A ve B vitaminleri, çinko gibi besin değerleri bebeklerin gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak geleneksel bir çorba yapmak yerine daha besleyici olabilmesi adına sütlü tarhana çorbası yapabilir ve bebeğinizin aynı zamanda protein almasına da yardımcı olabilirsiniz.

Bebekler İçin Tarhana Çorbası Tarifi

Bebekler için tarhana çorbası tarifi, yukarıda sıralanan açıklamaları olumlu karşılayan anneler tarafından araştırılan bir diğer konu olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tarif için izlemeniz gereken adımlar aşağıda açıklanmıştır.

Tarhana Çorbası Malzemeleri

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tarhana
 • 1 buçuk çay bardağı su veya süt
 • Ev yapımı 1 adet tavuk veya et bulyon
 • Ev yapımı 1 yemek kaşığı salça
 • Lezzet katması için az miktarda nane

Öncelikle bir kabın içerisinde salça, zeytinyağı ve naneyi karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri de ekleyerek kaynayana kadar pişirin. Kaynadıktan sonra 10 dakika dinlendirin ve bebeğiniz için servis edin.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir