1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Bebeklerde Ürperme Silkinme Neden Olur? Bebekler Neden Ürperir?

Bebeklerde Ürperme Silkinme Neden Olur? Bebekler Neden Ürperir?

Ebeveynler için bebekleriyle ilgili her şey endişe kaynağı olabilir. Bebekler de ürperme silkelenme durumu oldukça doğaldır. Titreme, çocuklukta yaygın olarak görülen ani, kısa, titreme hareketleridir. Bu hareketler bazen çocukların heyecanla yaptığı el sıkışma ve gözlerin açılması şeklinde olur. Çocukta bazen idrar yaparken veya dışkılarken üşüme benzeri hareketler gözlemlenebilir.

Bebeğinin sağlıklı ve mutlu olmasını isteyen anneler, bebeklerde ürperme silkinme neden olur bebekler neden ürperir bebeklerinin geceleri telaşlanmasından endişe duyabilir. Bebeklerin mutlu ve huzurlu uykularından bir ağlama ile uyanmalarının birçok nedeni vardır. Bebeklerin uykudan uyanması normaldir, ancak doğduktan sonraki ilk birkaç ayda daha sık görülür. Bununla birlikte, bir çocuğun uykusunun bir irkilme tarafından bölünmesinin nedenleri birçok yönden değişebilir.

Bebekler Neden Ürperir?

Genellikle, bir bebeğin uykudan ürpererek uyanma dışında hiçbir belirti göstermemesi normaldir. Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk 12 ayda yaşayabileceğiniz ürpermesi birkaç nedenden dolayı olabilir. Bunlardan biri de küçük çocukların açlığıdır. Bebek uyku irkilmeleri genellikle çok aç bebeklerin aniden ağlayarak uyanmasıyla ilişkilendirilir. Uykuya dalmadan önce tam bir yemek yemeyen bir bebek aniden aç hissederek uyanabilir. Ani bir uyanma durumunda bebek tepkisini ürpererek yâda ağlayarak da gösterebilir. Böyle bir durumda bebeği besledikten sonra bebek huzurlu uykusuna devam edebilir.

Anne sütü alan bebeklerde gaz sorunu sık görülür. Yeni doğanlar uyku sırasında havayı boşaltma ihtiyacı ile aniden uyanabilirler. Ani uyanışlara bebeğin ağlamasına titreme eşlik edebilir. Bebekler neden ürperir? Bunun bir sebebi de bir bebeğin gaz çıkarma ihtiyacı ile aniden uykudan uyanması normal kabul edilir. Bebeğinizin gazını çıkarırken dikkat etmeniz gereken şeylere bakarak bebeğinizi uyutabilirsiniz. Gaz ağrısından kurtulan bebekler normal bir şekilde uyumaya devam eder.

Bebekler Kendini Neden Titretir?

Bebeğin bezinin kirli olması çocuğun uyku konforu açısından olumsuz bir durumdur. Kirli bezler bebeğin uyurken yaptığı doğal hareketlerden dolayı bebeğin rahatsız ve ürpererek uyanmasına neden olabilir. Bebeğinizin altını bir bezle temizledikten sonra bebeğinizi tekrar uyutabilirsiniz.

Bazen bebeğinizin uyumakta güçlük çekmesinin nedeni, bebekler kendini neden titretir uyku alanındaki yüksek seslerden veya ortamın çok aydınlık olmasından kaynaklanmaktadır. Uykusuz kalan bebekler de kendini titreterek belirti göstermektedir. Bebeğinizin geceleri uyuduğu bölgenin yeterince sessiz ve karanlık olduğundan emin olmalısınız. Gün içerisinde çocuğunuzun yatma saatine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu durum çocuğun istediği gibi gitmediğinde, özellikle 1 yaşından önce çocuk bir şeyden rahatsız olmuş gibi sarsılır, titrer ve gözlerini kocaman açar. Bu, neyle ilgili olduklarını belirlemek ve görüntüleri ilgili doktorlarla paylaşmak için bir teşhis yöntemi olacaktır.

Bir bebek uyurken ateş, öksürük ve titreme gibi semptomlar geliştirirse, bunun nedeni bir enfeksiyon veya soğuk algınlığı olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız önemlidir.

Beklerde Bacak Titremesi Neden Olur?

Ebeveynler çocuklar da  titreme gördüğünde,  doğal olarak panikleyebilir. Bebeklerde ve çocuklarda bazen heyecan, neşe, kan şekeri düşüklüğü gibi normal durumların bir işareti olabilse de bazı durumlarda çeşitli ciddi ikincil nedenler olabilir. El titremeleri,  beklerde bacak titremesi neden olur istemsiz tik benzeri kas hareketlerinin sonucudur. Çocuğunuzun titremesi birkaç gün devam ederse ve sonra  geri gelirse mutlaka bir doktora görünün.

Yeni doğanlar duygularını konuşarak ifade edemedikleri için fiziksel yollara başvururlar. Çocuklar ve hatta bebekler aile içindeki savaşlardan ve sorunlardan etkilenir. Çocuğunuz herhangi bir nedenle aşırı kaygılıysa vücudu gerilecek, özellikle elleri titremeye başlayacaktır.

Çocuğunuzu duyguları hakkında konuşmaya teşvik edin ve kaygı nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışın. Titreme devam ederse, bir uzmana danışın.

Bebeklerin ilk 12 ayda uykudan uyanmaları normaldir. Çocuğunuzla olan ilişkinizin her geçen gün geliştiğini fark edeceksiniz. Zamanla durumlara nasıl tepki verdiğini öğrenecek ve kendinize daha çok güvenmeye başlayacaksınız.

Ağrı, sızı ve yorgunluk gibi bazı kas problemleri ellerde ve ayaklarda titremelere neden olabilir. Uygulamadan önce çocuğun esneme hareketleri yapmasına izin verin, hareketin çok ağrılı olmamasına dikkat edin.

Bebeklerin uyku sırasında irkilerek uyanmaları normal olsa da spazmlardan dolayı da olabilir. Ağlama sırasında bebeğin irkilerek uyanması durumunda kol ve bacak kasları kasılırsa spazmlara neden olabilir. Bu kasılmalar devam ederse mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebekler de İç Titremesi Nasıl Olur?

Bebeklerde titremeler vücudun tamamında olduğu gibi vücudun bir bölümünde de görülebilir. İşte bebeklerde titreme nedenleri;

 • Bebek iştahı düşük kan şekeri titremesine neden olabilir
 • Bebeklerde klonus bozukluğu da titremelere neden olabilir.

Bebeklerde titreme nedenlerinden biri de özellikle kış aylarında orta kulak iltihabı, grip, nezle, boğaz ağrısı, bronşit gibi bulaşıcı hastalıklardır. Bu hastalıklar geçtiğinde titreme ortadan kalkacaktır.

Magnezyum gibi bazı vitaminlerin eksikliği olduğunda çocuklarda titreme olabilir, bebekler de iç titremesi nasıl olur bebeklerde titreme sorununu anlamak için mutlaka vücuttaki vitamin oranını kontrol etmelisiniz.

Bebeğin vücudunda tekrarlayan spazmlar, titreme ve morarma gibi sorunlar epilepsi olarak kabul edilir. Ve bu nöbetler vitamin eksikliği, anemi vb. ile ilişkili olabilir veya epilepsi belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Ateş, bebeklerde üşümenin önemli nedenlerinden biridir, ateş çok normaldir, annenin bebeği hemen doktora götürmesi gerekir.

Bazı titremeler gelişiyor. Bebeğin sinir sistemi tam olarak gelişmediği için uyurken bebeğin zıplama, zıplama, çene sallama, kol ve bacaklarını sallama gibi titremeleri görmesi normaldir, bebeğin sinir sistemi geliştikçe bu zamanla ortadan kalkacaktır.

 Bebekler de Titreme Nasıl Geçer?

Titreme nedenini belirlemek için bebeğinizi bir nöroloğa götürmek en iyisidir. Doktorunuz yurt dışındaysa veya çeşitli nedenlerle doğrudan kendisine ulaşamıyorsanız, bebeğinizin titremesinin videosunu çekip kendisine gönderebilirsiniz.

Bebek titremesinin nedenini belirlemek için doktor önce bir EEG  isteyecektir. EEG’niz temizse, vitamin testi yaptırmanızı ve çocuğunuza vücudunda eksik olan vitaminleri kontrol ettirmenizi öneririz, çünkü bazı vitaminlerdeki eksiklikler de titremelere neden olabilir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir