1. Anasayfa
 2. Yemek

Biber Salçası Neden Kabarır? Kabarmış Salça Bozulmuş Mudur?

Biber Salçası Neden Kabarır? Kabarmış Salça Bozulmuş Mudur?

Biber salçası yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız bir üründür. Ülkemizin birçok bölgesinde biber salçası yapılmakta ve tüketilmektedir. Tabii ki insanlar sağlıklı bir ürün yapmak istemektedir. Bu noktada yaptıkları ürünlerde bir problem olması durumunda bunu araştırmakta ve bu durumun sağlıklarını etkileyecek bir şey olup olmadığını bilmek istemektedir. Araştırılan bu durumlardan birisi de yapılan biber salçasının kabarması hatta bazen konulan kaptan taşmasıdır. İnsanlar biber salçası neden kabarır? Bu kabarma normal midir? ve kabaran salçayı tüketmenin sağlığa bir zararı var mıdır? sorularını sıklıkla sormaktadır.

Biber Salçası Neden Kabarır?

Biber salçasında kabarma sorunu genellikle evde yaptığımız salçalarda olmaktadır. Hazır ürünlerde bu tür sorunlar pek görülmemektedir. Bu noktada insanlar da yaptığımız biber salçası çok fazla kabardı bunu tüketmemin bir zararı var mıdır diye sıklıkla sormaktadır. Biber salçasının kabarmasının birçok nedeni olabilmektedir. Bu noktada biber salçasının kabarmasının nedenleri arasında;

 • Yaptığınız salçayı yeteri kadar kurutmazsanız kabarma problemi görülebilir. Yeteri kadar kurutulmayan biber salçası kabarma yapacak hatta bulunduğu kaptan dışarı taşacaktır.
 • Nemli veya sıcak bir ortamda bekletilen biber salçası yine kabarma yapacaktır. Ortamın koşulları biber salçası için önemlidir. Biber salçası nemi az olan ve sıcak olmayan bir yerde saklanmalıdır.
 • Doğrudan güneş ışığı gören biber salçalarında da kabarma sorunu olabilmektedir. Bu noktada biber salçanızın kurutma işlemi bittikten sonra bir daha güneş görmeyeceği bir yerde saklamanız gerekir. Güneş ışığına direkt olarak maruz kalan salçalarda kabarma olabilmektedir.

Biber salçasının kabarmasına neden olabilecek birçok etmen vardır. Bu noktada salçanız farklı bir sebepten kabarmış olabilir. Bu kısımda soracağınız ilk soru da kabaran salçamı tüketmeye devam edebilir miyim sorusu olacaktır.

Kabaran Biber Salçası Tüketilebilir Mi?

Kabaran biber salçasını tüketmenizde bir problem bulunmamaktadır. Biber salçanız yeteri kadar kurutulmadığı için kabarmaktadır. Bu da herhangi bir bozukluğun işareti değildir. Bu noktada biber salçanızın tadında değişme, küflenme veya kokusunda bir değişim olma gibi problemi yoksa salçanızı gönül rahatlığı ile tüketmeye devam edebilirsiniz. Eğer salçanız çok fazla köpürüyor, kabından taşıyor ve etrafı batırıyorsa salçanızı tekrar kaynatıp sonrasında doğru şekilde kurutabilirsiniz. Bu sayede taşma durumunu ortadan kalkacaktır. Belirtiğimiz gibi köpüren ve kabından taşan salçanızı da ister tekrar kaynatarak ister kaynatmadan kullanmaya devam etmeniz mümkündür. Salçanızın kabarmasının sağlığınız açısından bir riski yoktur. Bu herhangi bir bozulma sebebi veya göstergesi değildir.

Biber Salçasının Kabarmaması İçin Ne Yapılabilir?

Biber salçası yapıyorken kabarmaması için yapabileceğiniz iki önemli unsur vardır. Bunlardan birisini kullanmanız salçanızın kabarmasını ve taşmasını engelleyecektir. Bunlar ilki salçanızı uzun süre ve doğru şekilde kurutmaktadır. Salçanız yaş kaldığı sürece kabarma sorununu yapacaktır. Bu noktada salçanızı kavanozlara koyup kaldırmadan önce tamamen kuruttuğunuzdan emin olmalısınız. Tamamen kuruduktan sonra paketlenen salçalarda hiçbir şekilde kabarma problemi olmayacaktır. Hazır salçalarda bu problemin olmamasının sebebi de makineler ile hızlı şekilde kurutulmasıdır. Eğer güneşte kurutma imkânınız yoksa sizde salçanızı kurutmak için fırınınızı kullanabilirsiniz.

İkinci olarak uygulayabileceğiniz yöntem ise biber salçası yaparken içerisine biraz da domates katmaktır. Domates katmanız hem yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır hem de taşma problemini tamamen ortadan kaldıracaktır. Bu noktada salçanızın kabarmamasını istiyorsanız, salçanızı hazırlarken içerisine biraz da domates katın. Bu sayede taşma probleminin önüne geçebilir ve ortaya çok daha lezzetli, yemeklerde kullanıldığına ortaya çok daha lezzetli yemekler çıkaran bir ürün koyabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir