1. Anasayfa
 2. Saç Bakımı

Boya Kullanmadan Saç Rengi Nasıl Koyulaştırılır?

Boya Kullanmadan Saç Rengi Nasıl Koyulaştırılır?

Çoğu kişinin kafasını kurcalayan bir soru var. Boya kullanmadan saç rengi nasıl koyulaştırılır? İşte cevabı! Açık olan saçınızın rengini boya kullanmadan koyulaştırmanız mümkün. Üstelik bunu doğal bir şekilde de elde edebilirsiniz. Bunun için uygulanabilecek oldukça basit yöntemler bulunuyor. Sizin de evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler saç renginizin birkaç ton koyulaşmasına olanak tanıyacak. Saçları boya ile koyulaştırmak oldukça zararlı bir seçenek. Çünkü boya, içerdiği kimyasal maddelerden dolayı saç pigmentlerine zarar verir. Bunun beraberinde saçta erken beyazlama gibi durumların oluşmasına sebep olur. Saç renginizin koyulaşması ve bu süre içerisinde zarar görmemesi için çeşitli doğal yöntemler uygulanmalıdır. Kısacası boya kullanmadan saç koyulaştırmanın diğer yolu doğal yöntemlere başvurmak olacaktır.

Doğal Olarak Saç Rengi Koyulaştırma

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, doğal olarak saç koyulaştırma için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu noktada kimyasal içeren ürünlere çekimser yaklaşıyor olabilirsiniz. Dolayısıyla diğer seçenek size daha cazip gelecek. Doğal olarak saç rengi koyulaştırma işlemini uygulamak isteyenler ev tipi malzemelerle saç rengini koyulaştırabilirler. Bu seçenek hem daha ekonomik hem de daha pratiktir. Aynı zamanda doğal olarak saç rengi koyulaştırma işleminde malzemeler saça hasar vermez. Dolayısıyla saç, canlılığını korumaya devam eder. Bunu bir örnekle açıklığa kavuşturalım. Örneğin Hardal Yağı! Hardal yağının saça sağladığı onlarca faydası siz de kendi saçınızda gözlemleyebilirsiniz. Eğer hardal yağını saçınıza uygulayacaksanız kullanmadan önce esansiyel olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde saç derisini tahriş edebilir. Bu nedenle soğuk sıkım hardal yağı kullanılması gerekiyor.

Hardal Yağı İle Saç Rengi Koyulaştırma

Hardal Yağı İle Saç Koyulaştırma

Hardal yağını saçınıza uygulama sırası aşağıdaki gibidir;

 • Saçlara uygulamadan önce bir kâseye hardal yağını koyun. Ardından kaynatmadan hafif bir şekilde ısıtın. Ardından oda sıcaklığında ılımasını bekleyin.
 • Bu aşamada güvenlik önlemleri almalısınız. Ellerinize eldiven takın. Akabinde de eski bir giysi giyin. Cilt derisinin lekelenmemesi gerekiyor. Bunun için kulak, boyun ya da saç çizgilerine jöle veya vazelin sürebilirsiniz.
 • Hardal yağını saç uçlarından başlayarak saç köklerine doğru sürün. Eşit miktarda sürmeye özen gösterin. Sürerken saçınıza hafif bir masaj yapın. İsteğinize göre saç boya fırçası da kullanabilirsiniz.
 • Hardal yağı ile saç koyulaştırma işleminin en önemli aşaması saç derisine kadar masaj yapmanız. Masaj işlemi bittikten sonra saçınızı geniş bir tarakla tarayın. Ardından saç bonesi takın.
 • En az iki saat bekleyin. Süre sonunda saçınızı yıkayın. Uyguladığınız bu işlemi de haftada 3 kez tekrar edin.

Evde Saç Koyulaştırma Yöntemleri

Saçlarınıza boya işlemi uygulamadan koyulaştırmak için doğal yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Bunun için evde saç koyulaştırma yöntemleri var. Bu yöntemler öncülüğünde saçınızı doğal bir şekilde koyulaştırabilirsiniz. Bahsedilen yöntemler çoğunlukla boyasız saça uygulanır. Ardından da etkisi bu şekilde gözlemlenir. Fakat bunları daha önce boya yapılmış saçlar için de uygulayan insanlar da olabilir. Bu aşamada da saçlarınızın zarar görmemesi için bahsedilen doğal karışımlardan yardım alabilirsiniz. Bu karışımlar doğal olduğundan saç yapısına zarar vermez. Bununla birlikte birkaç gün ara ile tekrar edebilirsiniz.

Hint Yağı İle Saç Koyulaştırma

Hint Yağı İle Saç Koyulaştırma

Saçların koyulaşması için uygulanan en pratik ve etkili yollardan bir diğeri ise Hint Yağı ile saç koyulaştırma uygulamasıdır. Bu yöntemi uygulamak isterseniz içerisine badem yağı da katabilirsiniz. Çünkü Badem yağı, saçların parlak ve canlı olmasını sağlar. Dolayısıyla saçlar için biçilmiş bir kaftandır! Bu yöntemi hazırlamak için yarım çay bardağı Hint Yağını ocakta ısıtın. Kaynamaya başladığında altını kapatın. Ardından da yağın ve ılımasını bekleyin. Yağ ılıdıktan sonra içerisine birkaç damla badem yağı katın. Böylece saçlarınızın onarılmasını ve beslenmesini sağlayacaksınız. Bu karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize hafifçe bir masaj yaparak sürün. Bu aşamada saçlarınıza iyice yedirdiğinizden emin olun. Yaklaşık olarak 1 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Saçınızda dilediğiniz tonu yakalamak için yaptığınız bu uygulamayı birkaç gün süreyle tekrar edin.

Kahve Telvesi İle Saç Koyulaştırma

Kahve Telvesi İle Saç Koyulaştırma

Doğal bir şekilde saç rengini koyulaştırmak için yapmanız gereken bir diğer uygulamaya geldik. Kahve telvesi ile saç koyulaştırma uygulaması! Bu uygulama, benzerlerinin aksine oldukça yaygın kullanılıyor. Bu karışımı hazırlamak için öncelikle toz kahveyi pişirmelisiniz. Ardından pişirdiğiniz kahveyi soğumaya bırakın. Akabinde bir çorba kaşığı telveyi 2 çorba kaşığı miktarındaki saç kreminin içerisine ilave edin ve karıştırın. Ortaya çıkan karışımı uygulamaya saç köklerinizden başlayın. Ardından bütün saçınıza sürün. Yaklaşık olarak 45 dakika saçınızda bekletin. Sonrasında saçınızı yıkayın. Fakat yıkama esnasında şampuan e türevi kimyasallar kullanmayın. Bu uygulama sonrasında saçlarınızdaki farkı siz de görebilirsiniz.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir