1. Anasayfa
 2. Yemek

Bozuk Tarhana Zehirler Mi? Tarhananın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozuk Tarhana Zehirler Mi? Tarhananın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tarhana kültürümüzde en popüler olan yiyecek türlerinden birisidir. Tarhana evlerimizde sıklıkla yapılmaktadır. Bu noktada insanlar tarhana yapımından tarhananın nasıl tüketilmesi gerektiğine kadar birçok konuda araştırma yapmaktadır. Araştırma konularından birisi de tarhananın bozulduğunun nasıl anlaşılacağı olmaktadır. İnsanlar tarhananın bozulduğunu nasıl anlayabileceklerini merak etmektedir. Bunun yanında bozulma ile ilgili sorulan bir diğer soru da bozulan tarhananın insanı zehirleyip zehirlemeyeceği olmaktadır.

Tarhana yoğurttan yapılan bir üründür. Bu noktada süt ürünleri bozulabileceği için insanlar da tarhananın en kadar sürede bozulacağını merak etmektedir. Tarhana kurutularak yapıldığı için ömrü uzun olan yiyeceklerden birisidir. Bu noktada doğru olarak saklanan bir tarhana en az 1 yıl dayanacaktır. Birkaç yıl boyunca tazeliğini koruyan ve tüketime uygun olan tarhanalar da vardır. Peki tarhananın bozulduğu nasıl anlaşılmaktadır.

Tarhananın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Tarhananın bozulduğunu anlamanın farklı yolları bulunmaktadır. Bu noktada aşağıdaki durumlardan birisi veya birden fazlası sizin tarhananızda da varsa tüketmemeniz gerekmektedir. Bunlar tarhananızın bozulduğunun göstergeleri olmaktadır.

 • Eğer tarhananız kurtlandıysa veya böceklendiyse bu noktada kullanmamanız gerekmektedir. Bu tür böceklerin oluşması artık tarhananızın bozulduğunu göstermektedir. Bu noktada bu tarhanayı komple atmanız gerekir. Böcek olmayan yerlerinden alarak pişirme gibi bir yöntemi kesinlikle yapmamanız gerekir.
 • Bir diğer bozulma belirtisi tabii ki küflenmesidir. Tarhana yeşil veya siyah renge dönmeye başladıysa, küflenme belirtileri varsa bu noktada da ürünü kullanmamanız gerekir. Küf noktasında da maalesef tüm paket çöp olmaktadır. Küf olmayan yerlerinden alıp da kullanayım gibi bir mantık doğru değildir. Bu tür bir kullanım sizlere zarar verecektir. Küf bir çeşit mantardır. Bu mantarın da en büyük özelliği hızla yayılmasıdır. Bu noktada bir torba içerisinde bulunan tarhananın bir kısmı küflendiyse bu küf diğer kısma da kesin olarak yayılmıştır. Henüz gözle görülür bir sorun yoksa bile bunların kullanılması uygun değildir.
 • Bunun yanında tarhananızın tadında veya kokusunda bir değişiklik varsa bu da bozulduğunun göstergelerinden birisidir. Eğer tat veya koku noktasında bir sorun varsa bu tür tarhanaları da tüketmemeniz gerekir. Bunları da derhal atmalı ve tüketmeyi bırakmalısınız.

Tarhananın bozulduğunu anlamanız için birçok yöntem vardır. Bu durumlardan birisi bile meydana geldiyse artık tarhananız kullanılabilir değil demektir. Bu noktada bu durumlardan birisini bile gözlerseniz tarhananızın tamamını atmanız sağlığınız için en iyisi olacaktır. Sağlık sorunu yaşamamak için bu ürünleri tüketmemeniz gerekmektedir. Özellikle bebeğinize vermek için tarhana pişiyorsanız kesinlikle bu tür bozulma belirtisi olan tarhanaları yedirmemeniz gerekmektedir.

Bozuk Tarhana İnsanı Zehirler Mi?

Tarhana içerisinde yoğurt yani bir süt ürünü bulunduran bir gıdadır. Bu noktada insanı zehirleme ihtimali yüksek olan gıdalardan birisidir. Bozuk olduğundan şüphelendiğiniz tarhanaları kesinlikle tüketmemeniz gerekir. Yukarıda belirtiğimiz durumlardan birisi veya birkaçı tarhananızda varsa bu noktada kesinlikle tüketimi bırakmalısınız. Tarhana bozulduğunda insanı zehirleyebilecek ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bir gıdadır.

Özellikle bebeklerinizin yemesi için tarhana ile bir gıda hazırlıyorsanız tarhananın taze olmasına ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Bozuk bir tarhana bebeğinize ciddi zararlar verecektir. Yukarıda belirtilen durumlardan birisi varsa bu tür yiyecekleri kesinlikle bebeğinize de vermemeniz gerekir.

Tarhananız bozulduysa veya küflendiyse bu durumda tüm torbayı çöpe atmanız sağlığınız açısından en iyisi olacaktır. Özellikle küflenme başladıysa artık o torba içerisinde yer alan hiçbir tarhananın tüketilmemesi gerekmektedir. Küflenme olmayan yerinden kullansam bir şey olmaz gibi yanlış bir düşünceye girmemeniz gerekir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir