1. Anasayfa
 2. Diğer

Bulgurun Bozulduğunu Nasıl Anlarız? Bozulmuş Bulgur Nasıl Anlaşılır?

Bulgurun Bozulduğunu Nasıl Anlarız? Bozulmuş Bulgur Nasıl Anlaşılır?

Bulgur birçok yemeğimizde kullandığımız bir üründür. Evlerimizde eksik olmayan ve birçok yemeğin yapımında kullanılan bir ürün olmaktadır. Pilavdan, çiğ köfteye, kısırdan yemeklere kadar yemeklerin yapımında kullanılmaktadır. Tabii ki bu noktada bulgur hakkında birçok soru da sorulmaktadır. Sorulan sorulardan birisi de bulgurun bozulduğunu nasıl anlarız bulgur bozulur mu soruları olmaktadır. İnsanlar kullandıkları bulgurun bozulup bozulmayacağını, bozulursa da bunun nasıl anlaşılacağını merak etmektedir. Hazır alınan bulgurların üzerindeki son kullanma tarihi bu noktada bizlere bir ip ucu verse de özellikle açık olarak satılan ürünlerde bozulduğunu anlamak zor olabiliyor.

Bulgur Bozulur Mu?

Tabii ki tüm ürünler gibi bulgur da belli bir süreden sonra bozulabilmektedir. Fakat bulgur diğer gıda türleri kadar hızlı bozulan bir ürün değildir. Özellikle doğru şartlarda saklandığı sürece uzun aylar hatta uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bu noktada insanlar da bulgur bozulur mu? Bozulan bulgur nasıl anlaşılır sorusunu sık sık sormaktadır. Bu noktada hazır olarak satılan paketli bulguların üzerinde bir son kullanma tarihi bulunmaktadır. Bu son kullanma tarihi genellikle paketlenme tarihinden itibaren bir yıl olmaktadır. Bir bulgurun bu bir yıl sonunda kesin olarak bozulduğunu söylemek mümkün değildir. Firmalar tabii ki ortalama bir süre vermek zorunda olduğundan bu süreyi bir yıl almaktadır. Bazı firmalarda bu sürenin iki yıla çıktığı da görülmektedir. Fakat belirtiğimiz gibi bulgurun bozulması noktasında kesin tarihlerden bahsetmek mümkün değildir. Bu son kullanma tarihinden çok daha önce de bulgur bozulabileceği gibi bu tarihten sonra uzun süre de tazeliğini koruyabilir.

Bu noktada tabii ki sizin de soracağınız soru bir bulgurun bozulduğunu nasıl anlarım. Bulguru ne zamana kadar tüketmem gerekir sorusu olacaktır.

Bulgurun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bulgurun bozulduğunu anlamanız kolaydır. Bulgurun tadında değişme olmaya başlamaktadır. Bayatlamış gibi bir tat gelmektedir. Bu noktada bozulmuş bir bulgurdan yaptığınız tüm yiyecekler lezzetsiz olacaktır. Bu da size bulgurun bozulduğunu gösteren en büyük unsur olmaktadır. Eğer yaptığınız yemeklerin içerisinde bulgurun tadı kötü geliyorsa, yeteri kadar su koyduğunuz halde kuru, kuru geliyorsa bulgurunuz artık bayatlamaya başlamış demektir. Bu durumda sağlığınız açısından çok da tehlikeli bir durum yoktur. Fakat yine de bulgurun böyle tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Artık bayatlamaya başlamış olan bulgurun tüketilmemesi daha iyi olacaktır. Zaten bu tür bayatlamış olan bulgurun tadında da ciddi bir değişim meydana gelmektedir. Bu tür bulgurları kullanmak isteseniz de yemekleriniz lezzetsiz olacak ve kuru bir tat gelecektir. Yani kullanmak isteseniz de kullanmanız pek mümkün olmayacaktır.

Bulgurun bozulduğunu anlamanızın bir diğer yolu ise tabii ki kurtlanmasıdır. Uzun süre tüketilmeyen ve doğru şartlarda saklanmayan bulgur kısa süre içerisinde kurtlanacaktır. Bu noktada paketli olan bulgurlarda da kurtlanma sorunu sıklıkla görülmektedir. Son kullanma tarihi geçmemiş olan ürünlerde bile kurtlanma yaşanabilmektedir. Bu yüzden bulgurlarınızın gerek paketli olsun gerekse de açık olsun doğru şekilde saklanması gerekmektedir.

Bulgur Nasıl Saklanmalıdır?

Bulgurun saklanmasında mutlaka bez bir torba kullanılmalıdır. Hazır aldığınız bulgurların plastik paketleri saklamak için uygun olmamaktadır. Bu noktada gerek paketli olan bulgurlarınızı gerekse de açık olarak aldığınız bulgurları bir bez içerisinde saklamalısınız. Bez torbayı koyacağınız ortamda serin ve kuru olmalıdır. Torbaya asla su değmemelidir. Doğrudan güneş altında kalması veya çok nemli ortamlarda kalması da bulgurun kısa sürede kurtlanmasına neden olacaktır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece bulgurunuz uzun aylar hatta yıllar dayanacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir