1. Anasayfa
 2. Sağlık

Burun Yanması Neden Olur? Burnumun İçi Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Burun Yanması Neden Olur? Burnumun İçi Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Burnumuzun yanmasının birçok sebebi olabilir. Burun içi yanmasının nedeni; yıldız burun geniz yanmasına Yıldız sebeplerinin ne olduğu çok önemlidir. Öncelikle burun yanması birçok hastalığın habercisi de olabilir. Grip gibi bir klasik hastalığın yanı sıra ciddi bir hastalığın da ön belirtisidir. Kış aylarında yaşanan bir burun yanması durumu varsa bir grip ya da soğuk algınlığı yaşıyor olabilirsiniz. Burun yanmasının en belirgin belirtilerinden biri de zaten burun akması ve tıkanıklığıdır. Yani grip ve nezle gibi hastalıklardan birine sahipseniz burun yanması durumunu yaşamanız çok normaldir. Burun yanmasının en çok hissedildiği hastalıklar şunlardır:

 • Grip,
 • Saman nezlesi,
 • Dumandan oluşan burun yangısı,
 • Sinüzit,
 • Covid-19

bunlara örnektir.

 

Burun Yanması Rahatsızlığını Yaşayan Bir Adam

Yanmanın birçok sebebi olduğu gibi ayrıca bunun da yangıda sigara dumanından da gelen bir problem olabilir. Çok fazla sigara dumanına maruz kaldıysanız veya sigara dumanının olduğu bir mekanda kalmanız durumunda burunda ciddi bir yanma olabilir. Eğer sigara içilen ortamlarında bulunmanız gerekirse bir maske takmanız önerilir. Çünkü burnunuzdan gelecek sigara dumanı sizi daha fazla zorlar ve burnumuzun içindeki yangı devam eder.

Eğer burun içi yangınız varsa ve sigara içmiyorsanız bulunduğunuz ortamdaki insanların çok fazla sigara içmesi sizi rahatsız edecek ve burnunuzun içinin yanmasına sebep olacaktır. Ayrıca burun yağması yaşadığın halde şu belirtileri de yaşıyorsanız ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Burun yanması ile birlikte olan yan etkiler şunlardır;

 • Baş dönmesi
 • Nefes almakta zorlanma
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Kurdeşen dökme

Eğer bu belirtilerden birkaçını gösteriyorsanız öncelikle doktora gitmeli veya kendi doktorunuza danışmalısınız. Çünkü sadece burun yanması küçük hastalıkların sebebi gibi görünse de birçok hastalığın habercisi olabilir. Eğer ciddi bir hastalık yaşadığınıza şüphe ediyor veya yukarıdaki belirtilerden birkaçı varsa hemen doktorunuza danışın.

Burun Geniz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Burun yanmasına iyi gelecek şey buharlı suda burnunuzu ve genzimizi açmaktır. Burada Bazı ilaçlar da kullanılabilir bu ilaçları eczacınız veya doktorunuz vermeden asla kullanmalısınız.

Evde klasik yöntemler ile burnunuza genizdeki yanmaya geçirmek istiyorsanız sıcak suya burnunuzdan nefes almaya çalışın. Ayrıca bu suyun içerisine biraz Vicks eklemeniz size iyi gelecektir. Tek taraflı burun sızlaması yaşıyorsanız da yapmanız gereken şey yine aynı şeydir. Burunların tıkanması sonucunda oluşan bu sızlama ile iyi gelecek şey Vicks ile birlikte buharlı suda nefes almaya çalışmaktır.

Burun sızlaması neden olur diye baktığımızda da birçok sebebi olduğu gibi aslında soğukta bulunmak veya bir toza karşı alerji olması da sebep olabilir. Ayrıca burun içi yanması Covid-19 belirtisi olarak da bilinir. Eğer temaslı bir kişi ile iletişim kurduysanız bir Covid-19 testi yapmanız sizin için önerilir.

Burun İçi Yanması Nasıl Geçer?

Burunda oluşan yangın geçmesi için öncelikle evdeki olan malzemeleri deneyebilirsiniz evde sıcak su ile ıslanmış bir havluya burnumuzun üstüne koyabilirsin veya nefes açmanızı sağlayacak bir kremi suyu katarak burnunuza çekebilirsin. Bu sayede burnumuzda oluşan sızı hem geçecek hem de yanma hissi azalacaktır. Bunlara rağmen geçmiyorsa grip nezle veya Covid-19 olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden öncelikle bir doktora danışmalısınız ya da eczacıdan bazı ilaçlar talep edebilirsiniz. Bu ilaçlar doğrultusunda burun içi yangınız geçecektir. Grip veya nezleyseniz burun yargımız iki gün içinde geçecektir. Burun içi yangısı çok normal bir şeydir. Doğru ilaçları kullanarak kısa sürede bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir