1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Çenedeki Tüylerden Vazelin İle Kurtulmak Mümkün Mü? Vazelin İle Tüylerden Kurtulma Yöntemi

Çenedeki Tüylerden Vazelin İle Kurtulmak Mümkün Mü? Vazelin İle Tüylerden Kurtulma Yöntemi

Vücutta ve özellikle yüzde istenmeyen tüyler hemen herkesin sıkıntı yaşadığı bir konudur. Bu konuda çeşitli çözüm yolları aranır ve kalıcı bir yöntem bulunmaya çalışılır. Özellikle yaz aylarında görmek istemediğimiz bu tüyleri yok edebilmek için birkaç çözüm yolu kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de vazelinle uygulanılan yöntemdir. Çenede ve yüzde bulunan çoğu tüyü yok ettiği düşünülmektedir. Aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde de kullanılarak istenmeyen tüy problemini büyük oranda temizleyebilmektedir. Bu uygulama düzenli kullanımda önemli etkilere sahip olabilmektedir.

Çenedeki Tüyler Neden Olur?

Vücudumuzun çoğu yerinde kıllar ve tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler ve kıllar vücudumuzdaki yağ ve terleme dengesini sağlamak üzere yerleştirilmiştir. Fakat bazen çeşitli sebeplerle istenmeyen yerlerde, özellikle yüzde yoğun tüylenme olabiliyor. Özellikle kadınların mağdur olduğu bu durumdan kurtulmak isteyen de kadınlar oluyor. Buna sebep olan birkaç sebep bulunmaktadır.

Menapoz döneminin başlangıcında yaşanan hormon dengesizliğinin sebep olduğu yüz tüylenmeleri kadınları oldukça zor durumda bırakmaktadır. Bir diğer sebebi ise yine hormonlarla alakalıdır, erkek hormonlarının fazlalığı kadınların yüzünde rahatsız edici seviyede tüylenme yapmaktadır. Polikistik over sendromu da adet düzensizliği ve kilo kaybı yaptığı gibi çenede ve yüzde tüylenme yapabilmektedir.

Vazelin Ne İşe Yarar?

Bir bakım kremi olan Vazelin, vücutta tahrip olmuş ve hasar almış bölgeleri nemlendirmeye ve onarmaya yardımcı olan bir kremdir. Yara, çizgi ya da çatlak gibi tüm durumların tedavisinde kullanılabilmektedir. Yalnızca tedavi amacıyla değil, yüzüne ve vücuduna düzenli olarak bakım yapmak isteyen herkesin kullanabileceği vazelin vücudun hemen hemen her yerine kullanılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanım her üründe olduğu gibi zararlı olabilir.

Vazelin Tüy Azaltmada Kullanılır Mı?

Nemlendirici bir bakım ürünü olan vazelin, tüy azaltmak için hazırlanan karışımlarda kullanılan bir üründür. Hazırlanan karışımda etkileşime girdiği maddeler sayesinde yüzdeki tüyleri azaltıcı etki gösterebilir.

Tüy azaltıcı yöntemlerde kullanılan karışımlardan birinde yarım yemek kaşığı zerdeçal ve yarım yemek kaşığı vazelinin üzerine nohut unu ve üç yemek kaşığı süt kullanılmaktadır. Her gün uygulanması gereken bu karışımı yüzünüze sürerek bir müddet bekletin. Daha sonrasında ise tüylerin çıkış yönünün aksine doğru ovalayarak yüzünüzü suyla yıkayın. Bunu her gün uygulayarak istenmeyen tüylere son verebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise daha karmaşık olan bir formülün uygulanmasıyla elde edilir. Vazelin, kırlangıç özü otu, nişasta ve eczaneden temin edilebilecek olan lanolin karıştırılır. Daha sonrasında ise yüze uygulanır. Bu karışım sıcak su kaynayan bir tencerenin içerisinde başka bir tencere yerleştirilerek karıştırılmalıdır. Soğuduktan sonra cilde uygulayarak sekiz saatin ardından çıkarılabilir. Bu uygulama çenedeki tüylere son verecektir.

Çenedeki Tüyleri Azaltmak İçin Vazelin Kullanılır Mı?

Daha önce bahsettiğimiz uygulamalar tüyleri tamamen yok etme amaçlı uygulamalardır. Ancak elbette yok edemediği uygulamalarda azaltma etkisi de göstermesi mümkün olabilmektedir.

Diğer Bölgelerde de Tüy Azaltmak İçin Kullanılabilir Mi?

Vazelin karışımları sadece yüz için değil, vücudun diğer bölgeleri için de kullanılabilmektedir. Kullananların oldukça memnun kaldığı bu formül vücutta istenmeyen tüylerin olduğu her bölgeye uygulanarak pürüzsüz görüntünüze katkı sağlayabilmektedir. İstenmeyen tüy problemi vücudun hemen hemen her yerinde olabildiğinden uygulama da vücudun her yerinde denenebilmektedir. Tavsiye edilen tek nokta akneli bölgelerin üzerine sürülmemesidir.

Tüy Azaltma İçin kullanılan Vazelin Zararlı Mıdır?

Tüy azaltma formüllerinin hemen hemen tamamında yer alan vazelin herhangi bir zarar içermemektedir. Ancak gereğinden fazla kullanılması durumunda zararlı etki edebilir ve tehlikeli boyutlara gelebilir. Yağ dokusunu arttıran vazelin yağlı cildi olanların kullanımına uygun değildir. Özellikle cildinde akne ve sivilce gibi problemler yaşayanlar için oldukça zor bir dönemece sokabilir. Yağlı cildi olanlar bu ürünü kullandığında cildin yağ dokusunun artmasından kaynaklanan sorunlar yaşayabilirler.

Çenedeki Tüyleri Azaltmak İçin Vazelin Kullananların Yorumları

Vücutlarındaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için vazelinli karışımlara başvuran kullanıcıların çoğu olumlu yorumlarda bulunmaktadır. Kişilerin yağlı bir cildi bulunmadığı sürece herhangi bir cilt problemi yaşanmadığı görülmektedir. Yağlı bir cilde sahip olanların akne problemlerinde artış görülmüştür. Bu yöntemi uygulayanlar istenmeyen tüy problemlerinden düzenli kullanım durumunda  özellikle çenedeki tüylerinden kolayca kurtulduklarını ve ciltlerinin pürüzsüzleştiğine dair yorumlarda bulunmuşlardır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir