1. Anasayfa
 2. Kadın

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Çoğu kadın cinsel ilişkiden hemen sonraki dönemde hamile olup olmadığı konusunda muallaka düşerler. Bunun sonucunda da vücudunda gördüğü değişimlerin hamilelik belirtisi olup olmadığını merak ederler. Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi, sorusuna cevap verilecek olursa cinsel ilişkiden hemen sonra gebelik oluşması mümkün değildir.

Karın ağrısı ilerleyen dönemde hamilelik belirtisi olsa da cinsel ilişkiden hemen sonra görüldüğünde bunun farklı bir sebebi vardır. Hamilelik için en erken belirtiler bile bir kaç haftada ancak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra yaşanılan karın ağrısı anormal bir durumdur ve bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Gidilecek olan doktorda ultrason ve çeşitli testler sonucunda bu durumun nedeni araştırılmalıdır.

Cinsel İlişki Sonrasında Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamile kalma süreci kadın vücudundaki tüm üreme sisteminin hazırlığı ve elverişliliği ve aynı zamanda gelecek olan sperm hücrelerinin de sağlıklı ve elverişli olması açısından zorlu bir süreçtir. Bundan dolayı cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi kadınlar arasında merak edilir. Döllenmiş yumurtanın rahme ulaşıp yerleşmesi ile gebelik başlar. Cinsel ilişki sonrasında Halime kalma zamanı değişiklik gösterebilmektedir. Spermler rahim içerisinde 24 ila 72 saat içerisinde canlı kalır. Bu zaman dilimi içerisinde yumurta hazır ise mutlaka döllenme gerçekleşir ve gebelik oluşmuş olur.

Hamilelik belirtileri ise ilerleyen 2 hafta içerisinde kendisini yavaş yavaş göstermeye başlar. Hamileliğin oluşmasının ilk anından itibaren HCG hormonu salgılanmaya başlanır ve yapılacak kan testinde kolaylıkla hamilelik anlaşılır. Kan testi kesin ve net sonuç vermektedir ancak evde yapılabilecek tablet idrar testleri ile hızlı ve kolay bir şekilde hamilelik öğrenilebilmektedir. Yanılma payı çok düşük olan bu testlerin doğruluk oranı yaklaşık olarak yüzde doksanın üzerindedir.

Gebelik oluşmasından sonra takip aşamasında ise kaç haftalık gebe olduğunun hesaplanması için son adet tarihi baz alınmaktadır. Son adet tarihinin ilk gününden devam eden günler gebe olarak kabul edilir ve o tarihten itibaren bebeğin gelişimi izlenir. Gidilecek olan kadın doğum doktoru ise ultrason cihazı sayesinde kolaylıkla bebeğin ne kadarlık olduğu hesaplanabilir.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi sorusuna cevap verilecek olursa, böyle bir şey mümkün olmamakla birlikte araştırılması gereken bir durumdur. Cinsel ilişki sonrasında karım ve kasık ağrısı şikâyetiniz var ise mutlaka bir kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanından yardım almalısınız. Gideceğiniz kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanı sorunu anlamak İçin ultrason, kan testi ve hormon testi isteyerek sorunu araştıracak ve mutlaka çözüm bulacaktır. Doktorunuzun önereceği tedavi yöntemi ya da basit bir ilaç tedavisi ile bu sorununuzdan hızlıca kurtulabilirsiniz.  Nadir de olsa cinsel ilişki sonrasında karın ağrısı şikâyeti ile doktora başvuran vakalar görülmektedir.

Erken ve ilerleyen hamilelik belirtilerinin arasında görülen karın ve kasık ağrısı hatta bunun yanı sıra bel ağrısı cinsel ilişki sonrasında değil hamileliğin oluşması sonrasında değişen vücut dengeleri neticesinde görülmektedir. Hatta çoğu hamile bu karın ve kasık ağrısı şikâyetlerini doğum yapana dek çekmektedir. Bunun nedeni vücudun ağırlık dengesinin bozulması, rahmin büyüyüp diğer organlara baskı yapması, kemiklerin vücut içerisinde gelişmekte olan  yeni bir canlıya yer açması ve tüm bunların yanı sıra vücudun alt tarafında kalarak büyüyen rahmin ve bebeğin baskısına maruz kalan mesanenin idrar İle dolduğunda kasıklara uygulamış olduğu rahatsızlık olabilmektedir.

Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Cinsel ilişki sonrasında hamile kalınıp kalınmadığını hemen anlamak neredeyse imkânsızdır. Cinsel ilişkiden en az 2 ya da 4 hafta hamilelik belirtileri ufak ufak kendini göstermeye başlar. Ancak en belirgin hamilelik belirtisi adet geçilmesidir. Geciken âdetin yanı sıra en yaygın ve hemen hemen her anne adayında görülen belirtiler aşırı koku hassasiyeti, mide bulantısı ve beraberinde kusma, baş dönmesi, halsizlik, iştah kaybı, kasık ağrısı olarak bilinmektedir. Ayrıca mideden safra gelmesi, reflü, hazımsızlık, kabızlık, göğüslerde dolgunun ve hassasiyet, hafif kanama ve yoğun kokulu akıntı, sık sık idrara çıkma isteği, duygusal olarak hassaslaşma ve yerli yersiz ağlama isteğinin gelmesi ve vücut sıcaklığında yükselme, ateş basmadı da yaygın hamilelik belirtilerindendir. Bazı hamileler gebeliğin başında görülen hafif kanamayı adet kanaması sanarak yanılmaktadır.

Hamileliğin başında görünen hafif kanama halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinmektedir ve adet kanamasından farklı olarak daha berrak açık renkli ve devamlılığı olmayan bir kereliğe mahsus gelen bir şeydir. En çok merak edilen konulardan biri hamilelik belirtilerinin ne zaman ortaya çıktığıdır.

Döllenme gerçekleştikten sonra vücut hızlı bir şekilde östrojen salgılamaya başlar ve aslında daha ilk haftadan bize belirtileri verir. Anne adayının bu tecrübelerden yola çıkarak hamileliği fark etmesi ve emin ol ancak adet gecikmesi ile olmaktadır. Gebeliğin ilk ve ikinci haftasında bile bu belirtiler görülebilmektedir.

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da bir kaçını yaşayan anne adayları eczaneden kolaylıkla edinebilecekleri ucuz maliyetli tablet gebelik testi ile kolaylıkla anne olup olamayacağını anlayabilir. Yâda hastane ve sağlık ocağından birime giderek kan testi ile kandaki HCG hormonunun derecesine baktırarak hamile olup olmadığını öğrenebilir. Evde yapılan testler çoğunlukla doğru sonuçlar verse de çift çizgiyi gördükten sonra bir hastanenin kadın doğum bölümüne başvurarak jinekolojik muayeneye gidilmedir. Çift çizgi yapılan testin pozitif olduğu haberini verirken tek çizgi negatif yani herhangi bir gebelik yok demektir. Gebelik süreci hastanede ay ay takip edilmektedir. Doktor doğacak olan bebeğin boyu, kilosu hareketleri, suyu ve sağlığı hakkında detaylı bilgi vermektedir. 40 ya da 41 hafta süren uzun bir gebelik sürecinin sonunda ise küçük bir mucizeyi kucağınıza almış olursunuz.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir