1. Anasayfa
 2. Yemek

Cıvık Puding Nasıl Koyulaşır? Puding Cıvık Oldu Nasıl Koyulaştırabilirim?

Cıvık Puding Nasıl Koyulaşır? Puding Cıvık Oldu Nasıl Koyulaştırabilirim?

Puding yapımı en kolay olan tatlılardan birisidir. Bu noktada hızlı bir şekilde yapılması ile sıklıkla tercih edilmektedir. İnsanlar yapımı kolay ve hemen yapabilecekleri bir tatlı aradıklarında tercih ettikleri ilk tatlı puding olmaktadır. Puding tek başına yenilebileceği gibi farklı tatlıların yapımında da kullanılmaktadır. Bu noktada da yapılma oranı artmaktadır. Puding yapımı noktasında en büyük problemlerin başında ise yapılan pudingin cıvık olması gelmektedir. Maalesef pudingde kıvam tutturmak zordur. Yapılan puding çok akışkan olabilir. Bu noktada pudingi yemeden önce koyulaştırmanız gerekir. İnsanlar da puding nasıl koyulaştırır aramasını sıklıkla yapmaktadır. Pudingin nasıl koyulaştırılabileceğini merak etmektedir.

Puding Neden Cıvık Olur?

Pudingin cıvık olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında en çok karşılaştığımız iki sebep çok fazla süt konulması veya pudingin yeteri kadar kaynatılmaması olmaktadır. Bu noktada pudinginiz olması gerekenden daha cıvık olmaktadır. Cıvık pudingde özellikle farklı bir tatlı içerisinde kullanılacaksa büyük problemler yaratmaktadır. Bu noktada yaptığınız pudingi koyulaştırmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanmanız pudinginizin olması gereken hale dönmesini sağlayacak ve pudingin cıvık yapısını gidermenize yardımcı olacaktır.

Puding Nasıl Koyulaştırılır?

Bu noktada pudingi koyulaştırmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler farklı zamanlarda tercih edilebilir. Her yöntem her durumda işe yaramamaktadır. Bu noktada pudinginizin neden cıvık olduğunu anlamanız önemlidir. Yanlış bir yöntem kullanmanız maalesef pudinginizin daha da kötüleşmesine neden olacaktır. Aşağıdaki yöntemlerden bu noktada sizin için en doğrusu seçmeniz gerekmektedir.

Daha Fazla Pişirmek

Ocağı kapattıktan sonra eğer pudinginizin çok akışkan olduğunu fark ederseniz bu noktada mutlaka kaynatma işlemine devam etmeniz gerekmektedir. Süt tamamen koyulaşana kadar pişirmeniz önemlidir. Bu noktada pudingi soğumaya ayırmadan önce mutlaka kıvamını kontrol etmelisiniz. Buzdolabına koyduktan sonra tekrar pişirmek çok zor olacaktır. Çoğu zamanda bu çaba boşa gidecektir ve ortaya çok daha kötü bir sonuç çıkacaktır.

Pudinginizi ocaktan alır almaz kontrol etmeniz bu yüzden önemlidir. Eğer pudinginiz olması gerekenden daha akışkan görünüyorsa bu noktada ocak tekrar açılmalı ve puding kaynatılmaya devam edilmelidir. Tabii ki burada tecrübeniz en büyük yol gösterici olacaktır. Ocaktan alınan pudingin kıvamını anlamak için tecrübe gerekmektedir.

Un ve Süt Yöntemi

Bu noktada kullanılabilecek ikinci yöntem un ve su yöntemidir. Fakat bu yöntem pudingin tadına az da olsa etki etmektedir. Özellikle pudingi pişirip hemen yiyecekseniz bu yöntem sizin için uygun olmayabilir. Bu yöntem sırasında ilk olarak bir kaba un ve su koymanız gerekmektedir. 2 yemek kaşığı un ve ortalama bir bardak su yeterli olacaktır. Tabii ki yaptığınız puding miktarına göre kullanmanız gereken un ve su farklılık gösterecektir. Yukarıdaki ölçümüz bir paket puding için geçerlidir.

Bu aşamadan sonra unu topak kalmayacak şekilde iyice açmanız ve karıştırmanız gerekmektedir. Koyduğunuz kap içerisinde ununuzda hiçbir topak kalmayana kadar karıştırmalısınız. Bu aşamadan sonra cıvık olan pudinginizin altını tekrar açmalısınız. Altını açtığınız pudingin içerisine yaptığınız bu unu dökmelisiniz. Puding istediğiniz kıvama gelene kadar bu dökme işlemine devam etmelisiniz. Yaptığınız tüm karışımı dökmeniz bazen gerekmeyecektir. Bu noktada kontrol ederek gitmeniz önemlidir.

İstediğiniz kıvama ulaşınca ortalama birkaç dakika daha kaynatmanız gerekmektedir. Bu kaynatma işleminden sonra pudinginiz tamamen istediğiniz şekle gelecektir. Artık cıvık yapısı dağılacak ve çok daha koyu bir puding sizi karşılayacaktır. Pudinginizi sonrasında gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir