1. Anasayfa
 2. Sağlık

Çocuklar ve Yetişkinlerde Kulak Kızarması Neden Olur?

Çocuklar ve Yetişkinlerde Kulak Kızarması Neden Olur?
Kulagı Kızarık Sarışın Kadın

Kulak kızarması bebekler, çocuklar ve hatta her yaşatan insanda görülebilir. Stres ve enfeksiyon gibi farklı etkenlerden kızarmaya sebep olabilir. Kızarıklık ile beraber yanma ve uyuşmayan da rastlanabilir. İnsanlar sinirlendiği zaman ya da utandığı zamanlarda da kulakları kızarabilir.

Kulak Neden Kızarır?

Kulağın kızarmasının birden fazla sebebi vardır. Kimi zaman sıcaktan kimi zaman uzun süreli telefon konuşmasından sonra kulağınızın kızardığını fark edersiniz. Aşırı stres altında kulakta kızarıklık olasıdır. Kulak neden kızarır diye sorduğumuzda birçok farklı sonuca ulaşabilirsiniz. Çocuklarda rezil olma korkusu ya da kendini ifade edememe durumlarında kızarıklık gözlemlenir. Yetişkinlerde ise daha sinirlendikleri zaman görülür. Hatta kadınlarda menopoz dönemlerinde kulak kızarıklığı çok sık görülür. Hormonal tedavi gören her bireyde kulak kızarıklığı mevcuttur.

Kulak Enfeksiyonu Kızarıklığa Neden Olur Mu?

Kulaktaki enfeksiyon büyük oranda Kızarıklığa neden olur. Üst solunumda enfeksiyon oluştuğu zaman ya da kulakta kir biriktiği zaman bakteriyel enfeksiyon oluşuyor ve bu yüzden kulakta kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklığın yanında kulakta şiddetli bir ağrıda oluşuyor. Hatta öyle ki yutkunmada bile zorlanabilirsiniz. Kulak enfeksiyonu kızarıklığa neden olur mu derseniz maalesef ki şiddetli bir ağrı yanında kızarıklığa da neden oluyor.

Kulak Kızarıklığı

Aşırı Isıya Maruz Kalınca Kulakta Kızarıklık Meydana Gelir Mi?

Spor yapıp vücut ısınızı arttırdığınız zaman ya da güneşte aşırı dolaştığını zaman vücut ısınızı yükseleceği için kulaklarınızdan başlamak üzere tüm vücudunuz kızarabilir. Kışın kaloriferin yanında oturduğunuz zamanda kulağınız kızaracağı gibi aynı zamanda hasta olma ihtimalinizi de arttırır. Bu yüzden aşırı ısıya maruz kaldığınızda kulağınızda kızarıklıklar meydana gelir.

Duygular Nedeni ile Kulak Kızarması Neden Olur?

Çocuk veya yetişkinlerin duygu durumu gün içerisinde değişikliklere uğrayabilir. Hassas hissettiği dönemlerde insanlar her şeyden etkilenebilir dolayısı ile gün içerisinde utanması yada sinirlenme sonucu kulağında kızarıklıklar meydana gelir. Okul çağındaki bir çocuk derste tahtaya kaldırılıp soru sorulduğunda heyecanlanıp utandığı için kıpkırmızı bir şekilde sınıftan çıkabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun elini yüzünü yıkaması için öğretmen tarafından yönlendirilmesi gerekir. Bir diğer örnek ise bir iş insanı gün içinde gergin ve stresli ise kızarmaya başlar. Sinir seviyesi yükseldikçe kızarıklık baş ve boyun bölgesinde yayılacaktır. Duygularımız nedeni ile kulağımızın kızarması büyük bir olasılıktır.

kulak kızarması

Hormonlar Nedeni ile Kulak Kızarır Mı?

Kadınlar için menopoz döneminde kızarıklık sık sık yaşadığı bir durumdur. Öyle ki bazen bir kulak kızartıp alev alev yanarken diğer kulağı buz gibi olabilir. Çünkü hormonlar kontrol edilemezler. Zaten menopoz döneminde kadınların en şikayetçi oldukları konulardan biri aşırı sıcak olmasıdır. Normalde sıcak olmasa da bu durum hormonların bir oyunudur. Hormonlar nedeni ile kızaran kulak kadının kendini hasta hissetmesine sebep olur.

Kulak Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Kulak kızarması sonucu aşırı bir yanma söz konusu olabilir. Kulakta oluşan bu kızarıklık nasıl geçer derseniz kulağınıza soğuk kompresler yapabilirsiniz ciddi oranda işe yaradığı gibi kulağınız eski hale dönmesi çok kısa sürede gerçekleşecektir. Kolonyada kullanabilirsiniz. Hem yanmasını azaltacaktır hem de ferahlık hissi vereceği için kızarıklık kısa süre içinde geçecektir.

Kulakta Oluşan Kızarıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşadığınız kızarıklığın türüne göre uygulanacak tedavi yöntemi de değişecektir. Enfeksiyonda dolayı yaşadığınız bir kızarıklık söz konusu ise antibiyotik gibi ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Alerjik reaksiyon gösterebilecek yiyecekleri en az şekilde tüketmeniz önerilir yoksa kulak kızarıklığın devam edecektir ve uygulanan hiçbir tedaviye olumlu sonuç vermeyecektir. Sade bir beslenme programı yapmanız önerilir. Çocuklarda kulak kızarması 1 haftayı geçti ise mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz gerekir. Eğer vaktinde doktora gitmez iseniz enfeksiyon bütün vücuda yayılabilir ve tedavi süreci zorlayıcı olabilir. Kulakta oluşan kızarıklık nasıl tedavi edilir tabi ki hemen bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeli ve hastalığınızın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Daha sonrasında ise tedavi süreciniz başlayacaktır. Bazen psikolojik destek bile almanız gerekebilir. Aslında yaşadığımız çoğu rahatsızlığın temelinde psikolojik etkiler vardır. Günlük yaşamın stresi de kulakta kızarıklığa neden olan etmenlerden biridir. Hekimlerimiz güvenip, uyguladıkları tedaviye harfi harfine uyumamız doğrultusunda hızlı bir şekilde sonuca varabiliriz.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir