1. Anasayfa
 2. Bilgi

Damar Damar Üstüne Gelmesi Nasıl Geçer? Damar Damar Üstüne Bindi Ne Yapmalıyım?

Damar Damar Üstüne Gelmesi Nasıl Geçer? Damar Damar Üstüne Bindi Ne Yapmalıyım?

Damar damar üstüne gelmesi yani bir bası sendromudur. Damar damar üstüne gelmesi çoğu zaman akut şeklinde yani hızlıca ve sinsice meydana gelir. Damar gizlice bu işlemi yaptığından hasta bu durumu fark edemeyebilir ve birden aniden oluşan bir ağrı ile damarlarda ciddi bir ağrı hissedebilir. Hasta aniden oluşmuş gibi hissetse de arkasında önceden gelen bir sebep olduğunu bilmek gerekir. Damar damar üstüne gelmesi bazen ciddi problemlere de doğurabilir. Bu yüzden ciddi bir ağrı hissediyorsanız doktora başvurun.

Damarın üst üste gelmesinin sebebi aslında kolunuz, bacağınız, boynumuzu bir yere çarpmanız sonucun da ortaya çıkabilir. Eğer damar damara gelme sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi bu olaydan önce bir problem veya kaza yaşamanız sonucudur. Eğer ki kazanızın sebebini hatırlıyorsanız bu daha kolay bir çözüm yolu bulmanızı sağlar. Damar damarın üst üste gelmesinin nasıl geçeceği bulunduğu yerle alakalıdır. Elde mi yoksa boyunda mı, ayakata mı veya kolda mı bu durum yaşanıyor bu çok önemlidir. Bulunduğu yere göre hem ağrısı farklı olabilir hem de risk oranı artabilir.

Vücudun Neresinde Damar Damar Üstüne Gelmesi Oluşur?

Damar damar üstüne bacakta oluşması sebebi çoğu zaman ters bir davranışın olmasından kaynaklıdır. Bacakta olan bir damar damar üstüne binmesi durumunda bacağınızın üstüne daha fazla basmamalı ve kendinizi daha fazla yormamalısınız. Bacağınızı koltuğa uzatıp buz koymanız bu durumun geçmesini sağlayacaktır.

Elde damar damar üstüne binmesi durumu çoğu zaman ağır bir şeyler kaldırmak veya ters bir hareket yapmanız durumunda oluşması çok büyük olasılıktır. Elde oluşan damar damar üstüne gelme durumu için yapılması gerekenler şunlardır; elinizi daha fazla yormamanız gerekir ve soğuk bir uygulama yaparak buz yardımı ile birlikte ağrıyı hafifletmek eli ve oluşan damar damar üstüne gelme olayını düzeltebilir.

Bunun dışında damar damar üstüne gelmesi bazen bir damar hastalıkları yüzünden de olabilir. Eğer damar yolu ile ilgili bir hastalığınız var ise acilen bir doktora gitmeli veya kendi doktorunuza danışmalısınız aile hekiminize bu durumu belirtmeniz çok önemlidir. Eğer damar damar üstüne gelme olayını çok sık yaşıyorsanız bir doktora görünmeniz gerekir. Çünkü bu durum çok da normal değildir bazen damarların birbirlerinin üstüne gelmesi durumu yaşanması için bir ters hareketin oluşması veya beklenmedik ani bir hareket gerçekleşmesi sonucunda oluşur.

Bu yüzden eğer böyle bir duruma çok fazla yaşıyorsanız damarınız damarlarımızın üstüne geliyor ise lütfen bir doktora görünün. Bazen küçük gibi görünen hastalıklar veya belirtiler bazen çok ciddi hastalıkların sebebi olabiliyor.

Bunun dışında damar damar üstüne gelmesi boyunda da oluşabilir. Eğer boynumuzda oluşuyorsa damar damar üstüne gelmesi durumu lütfen başınızı sağa veya sola hızlıca çevirmeyiniz. Eğer hızlı hareket ederseniz boynumuzdaki damarlar daha da sertleşecektir ve böylece ters bir hareket yüzünden ciddi bir problem doğurabilir. Soğuk buz uygulaması burada yapılması gereken en önemli şeydir. Eğer soğuk bir buz uygulamasanız damar damar üstüne gelmesi devam edecek ve orası ısınmaya başlayacaktır. Hafif bir şekilde masaj yapılarak damarların eski haline gelmesine sağlamanız gerekmektedir.

Damar damar üstüne gelmesi olayına en büyük problem boyunda oluşan bir damar damar üstüne gelmesi durumudur. Çünkü boyun kısmı en önemli ve en hassas bölgelerinden biridir. Boyun bölgesinde yaşanabilecek herhangi bir hastalığın çok ciddi sonuçlar doğurabileceği bilinen bir şeydir. Bu yüzden boyun bölgesinde oluşan damar damar üstüne gelme durumu iyileşmeden ani hareketler yapmaktan kaçının.

Damar Damar Üstüne Gelmesine İyi Gelecek Şeyler Nelerdir?

Damar damar üstüne gelmesi olayı için çok fazla yapılacak bir şey yoktur. Yapılması gereken şey daha çok damarın sıkıştığı bölgeyi daha rahat tutmaktır. Eğer bacağınız da veya ayağınızda oluşan bir damar damar üstüne gelme problemi var ise lütfen ayağınızın üstüne basmayın. İyi bir dinlenme sonucunda bu durum geçecektir.

Sırtımızda olan bir damar damar üstüne gelme olayı yüzünden ani veya sert hareketler yapmanız sonucunda kendinizi sakatlayabilirsiniz. Bunun yerinize sırt üstü uzanmak yerine yüzüstü uzanmayı tercih edebilir ve biraz masaj yapılarak ve soğuk uygulayarak geçmesini sağlayabilirsiniz. Damar damar üstüne gelmesi durumunun geçmesi için yapılması gereken şeyler bunlardır. Damar damar üstüne gelmesine iyi gelecek şeyler; bekleme süreci hafif yapılan masajlar olabilir. Bunun dışında soğuk uygulamak buz ile 5 dakikalık bir pres yöntemi ile damarı genişletebilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Damar damar üstüne gelmesi durumu bir hastalığın habercisi olabilir mi ?

Bu soru Bazı insanların kafasını çok fazla kurcalıyor olabilir. Damar damar üstüne gelmesi çok büyük bir hastalığın habercisi olamaz. Fakat tabii ki bu durum çok sık yaşanmaya başlar ve ağrılar artar ise ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıklar genelde damarla ilgili hastalıklar damar yolundaki problemleri temsil edebilir.

Bu yüzden bir kalp doktoru ya da damarlarla ilgilenen doktora gitmeniz durumunda hem iyi bir tedavi hem de erken konulmuş bir teşhis sizin için çok daha iyi olacaktır. Aksi taktirde damar damar üstüne gelmesini ciddi almamanız durumunda hem damarla ilgili problemler yaşayabilir ve kalp yolu ile ilgili hastalıklara da sebep olabilirsiniz.  Bu yüzden kalbiniz ile ilgili bir hastalığınız varsa veya aileden gelen kalp hastalıkları var ise lütfen bunları ciddiye alın. Damar damar üstüne gelmesi olayı her ne kadar basit bir olay gibi görünse de bazen ciddi problemlerin de habercisi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Reaksiyon Göster
 • 2
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir