1. Anasayfa
 2. Diğer

Debridat Kabızlığa İyi Gelir Mi? Debridat Ne İşe Yarar?

Debridat Kabızlığa İyi Gelir Mi? Debridat Ne İşe Yarar?

Genel olarak sindirim hareketlerini düzenler. Kabızlık ve karın ağrısı sorunlarını gidermede etkilidir. Bağırsağınız ile alakalı bir probleminiz bulunuyor ise adı geçen ilaç sorunlarını giderecektir. Fakat her şeyden önce ilaç etkenlerinden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını teşhis etmek gerekmektedir. Zira alerjinizin olduğu takdirde ilacı tüketmeniz sizlere faydadan çok zararlı olabilir.

Debridat Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Debridat  kabızlığa iyi gelir mi şeklinde birçok sorulabilir. Zira kabızlık ve karın ağrılarına çok iyi gelen bu ilaç kabızlık sorununu da giderecektir. Özellikle Debridat şurup kullananlar bu yönde olumlu bu şekilde cevaplar vermişlerdir.

Debridat şurubu aynı zamanda başka ilaçlar ile kullanımı uygun durumda değildir. Zira bu ile işlem etkileşimler sonucu bedeninizde farklı reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bedeninize farkı zararlar verebilir. Bu yüzden ilacı kullanmadan evvel doktorunuza danışmanız uzun vadeli yarar elde etmenize olanak sağlar. Fakat aynı zamanda bu ilacın yan etkilerinin bilgisine de sahip olmanız gerekir.

Debridat Nedir?

Debridat nedir genel olarak sindirim hareketlerini düzenler kabızlık ve karın ağrısı problemini bertaraf eder. Debridat etken maddesi tremebutin sindirim hareketliliğini düzenleyen bir ajandır. Sindirim kas hareketlerini dinleyen bir ilaçtır. 250 milimlik kahverengi cam şişede şurup ve tablet olmak üzere 2 çeşit formu piyasada mevcuttur.

Debridat tablet 20’li 40’lı ve 90’lı tablet ambalajlarda satışa sunulur. Debridat tabletin içeriğinde sığır kaynaklı laktoz monohidrat Mısır nişastası mikrokristalin selulöz sığır kaynaklı jelatin magnezyum stearat ve talk yardımcı maddeleri yer alır. Azalma bulunuyor ise sindirim kaslarını uyarıcı sindirim kas hareketlerinde artış varsa oradaki spazmı çözücü olarak etki eder. Bu düzenleyici aktivite bütün sindirim kanalında etkilidir.

Debridat Ne İşe Yarar?

Debridat ne işe yarar günlük yaşamın stresi psikolojik ve davranış sebepleri yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsiz yaşam koşulları ve besinlerin alerjik etkisi gibi nedenlerden dolayı sindirim sisteminde düzensizliklere sebep olabilir. Şayet sindirim kas hareketlerinde fazlalaşma bulunuyor ise oradaki spazmı giderir. Karın ağrısı ve kabızlık durumlarında Debridat bu problemi çözmeye ve bağırsakları düzenlemeye yardımcı rol oynar.

Debridat Kullanım Şekli Nasıldır?

Debridat kullanım şekli nasıldır Debridat hekim tarafından tavsiye edilen aralıklarında kullanılması gerekir. Doktor aksini söylemedikçe bu standart talimatlar aynı şekilde uygulanmalıdır. Debridat süspansiyon şişe üzerinde yer alan çizgiye kadar su doldurulur ve oral süspansiyon hazırlan hale getirilir. Hazırlan süspansiyon doğrudan ya da sıvı eklemesi yapılarak içilmesi mümkündür. Debridat aç karnına ya da tok karnına alınabilir.

Doktor tavsiyesi başka bir şekilde olmadığı sürece yetişkinler için önerilen doz günde 3 defa 15 milimlik ölçektir. Fakat istisnai bir durum da günde 6 defa 15 milimlik ölçeğe kadar çıkarılması görülür. Çocuklar için ise 0 ile 6 ay arası için günde 2 ya da 3 kere 2,5 milimlik hazırlanmış ölçek v6erilir. Altı ay ile 1 yaş arası için günde 2 kere 5 milimlik hazırlanmış ölçek verilir. 1 yaş ile 5 yaş arasındaki çocuklar için günde 3 kere 5 milimlik hazırlanmış ölçek verilmesi tavsiye edilir. 5 yaş üzerindeki çocuklar için günde 2 kere 10 milimlik hazırlanmış ölçek şeklinde verilebilir.

Her kullanım öncesi ve sonrası ölçekler mutlaka iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Eğer Debridatın bir tozunun kullanımı unutulursa fark edilen an kullanılması mümkündür. Bir sonraki dozun zaman yakın ise kaçırılan doz ekranı ve mevcut toz programına devam edilmesi gerekir. Kaçırılmış olan dozu telafi etmek adına fazladan doz kesinlikle kullanılmaması gerekir. Eğer düzenli kullanan Debridatın kullanımı bırakılacak ise bir anda değil azaltarak bırakılması önerilir. İlaç birden kesilir ise çeşitli bağırsak problemleri gerçekleşebilir.

Debridatın Yan Etkileri Nelerdir?

Debridatın yan etkileri nelerdir? Debridat kullanmadan evvel kullanılan ilaç listesi reçetesiz alınıp kullanılan ürünler alerjiler evvelden var olan hastalıklar ve mevcut sağlık durumu hakkında hekime bilgi verilmesi oldukça önemlidir. Bazı sağlık koşulları kişiyi ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekir ya da ürün prospektüsünde yazılı olan talimatlara uyulması gerekir. Kullanılacak olan dozaj rahatsızlığın durumuna ve şiddetine bağlı olarak az ya da çok olabilir. Durum ile alakalı bir değişiklik olmaz devam edilir ise ya da kötüleşirse zaman kaybetmeden hekime başvurulması gerekir. Debridat herhangi bir yiyecek ve içecek ile etkileşimde bulunmaz. Debridat şurup ya da tabletin olası yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Karın ağrısı
 • Nefes almada zorluk
 • Dudakta yüzde dilde ve boğaz kısmında şişkinlik
 • Şok
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Uyuklama hali

Debridat şurup veya tablet kullanımdan sonra sayılan olası yan etkilerden biri mevcut olur ise Debridat şurup ya da tabletin kullanımı sonlandırılması ve doktora danışılması gerekir. Debridatın herhangi bir ilaç ile etkileşimi rastlanmamıştır.

Debridat Kimler Kullanamaz?

Debridat kimler kullanamaz yaşlılar için kullanıma uygun değildir. Yalnız istisnai durumlarda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Trimebutin ve formülasyonda yer alan maddelerden herhangi birine karşı alerji olan kişilerde kullanılmamalıdır. Yeterince araştırma bulunmadığı için hamileliğin ilk 3 ayında kullanılması tavsiye edilmez fakat gerekli olması halinde gebeliğin ikinci ve 4 dönemlerinde doktor kontrolü eşliğinde kullanılabilir.

Anne sütüne geçtiğinden emzirme döneminde olan annelerin kullanılması önerilmez. İçinde yer alan şekerden dolayı eğer şekere karşı intoleransı olan hastalar doktor kontrolünde kullanması gerekir. Tedavi esnasında gebelik söz konusu olursa zaman kaybetmeden doktora danışmak gerekir.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir