1. Anasayfa
 2. Sağlık

Deloday Şurup Ne İşe Yarar? Deloday Şurup Ne İçin Kullanılır?

Deloday Şurup Ne İşe Yarar? Deloday Şurup Ne İçin Kullanılır?

Deloday şurup ne işe yarar? Deloday şurup ne için kullanılır alerjik reaksiyonları ve alerjik semptomları ortadan kaldırmak için etkili olan bir ilaçtır. İçeriğinde desloratadin var olan bir ilaçtır. Hem tablet hem de şurup şeklinde kullanılan bu ilaç alerji hastalıkları için üretimi gerçekleşmiştir. Alerjiye bağlı komplikasyonların yönetiminde yardımcı olan bu şurup alerji tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Deloday Şurup Nedir?

Deloday şurup nedir hapşırma beraberinde burun akıntısı ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma, gözlerde olan kaşıntı, damakta kaşınma kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik rinit için etkili olan bir ilaçtır. Saman nezlesi ve ürtiker yani kurdeşen kırmızı kaşıntı çilt durumu semptomların  giderilmesinde yada hafifletilmesi için kullanılır. Plastik kapaklı cam şişelerde satışı gerçekleşir. Yeşil ve mavi bir kutusu ve bir şişesi vardır. Eczaneden reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde satın alınabilir. Reçeteye yazdıklarınız takdirde devlet tarafından ödemesi gerçekleşmiş olur.

Deloday Şurup Ne İşe Yarar?

Deloday şurup ne işe yarar uyku hali bulunmadan alerjik olan belirtileri ortadan kaldırır. Alerjiye bağlı göz yanması, yaşarması, hapşırma, gözyaşı, burunda kaşıntı, damak kaşıntısı, kırmızı göz, gözlerde şişme gibi şikâyetleri geçirme de oldukça etkilidir. Saman nezlesi ve toz akarlarına karşı alerjileri tedavi edebilir. Ürtiker  kurdeşene bağlı kaşıntı kızarıklık şişlik ve kaşıntı gibi durumları ortadan kaldırma etkisi olan bir ilaç grubudur. Kullanan kişiye uyku hali yapmadan uykusu gelmeden normal aktivitelerini devam etmesine olanak sağlar. Alerjilerden kaynaklanan kızarıklık ve cilt sorunlarını tedavi etmede etkilidir. Polen ve hayvan tüyü alerjisine karşı alerjik durumları tedavi eder. Böcek ısırmalarının neden olduğu alerjileri tedavi etmede etkili olarak kullanılır. Egzama tedavisinde ve alerjik faranjit problemlerine karşı yardımcı olur.

Deloday Şurup Nasıl Kullanılır?

Deleday şurup nasıl kullanılır ilk önce bu şurubu doktorunuz size reçete ettiyse ve kullanım talimatları önerdiği ise o şekilde kullanmanız tavsiye edilir. Herhangi bir kullanım talimatları ya da tavsiyesi bulunmuyor ise aşağıdaki gibi kullanılması tavsiye edilir. İlaç ağızdan alınması gerekir ve bu şurubu yuttuktan sonra üzerine su içmeniz de sakınca yoktur. Gıdalarla birlikte de kullanabilir. Bu şurubu tercihinize göre aç ya da tok karnına içebilirsiniz. Gün içinde sadece 1 defa kullanılması gerekir.

Çocuklarda Bebeklerde Kullanımı

Çocuklarda ve bebeklerde kullanım 6 aydan küçük bebeklerde kullanımı tavsiye edilmez. Çocukların kullanımında doktor kontrolünde olması gerekir. 1 ila 5 yaş arası olan çocuklarda günde 1 defa 2,5 milim şurup yarım kaşık 5 milim kullanılır. 6 ile 11 yaş arası çocuklar için de günde 1 defa 5 milim şurup 1 ölçek 5 milim kullanılır. 12 yaş ve üzeri yetişkinlerde kullanımı ise günde 1 defa 10 milim 2 kaşık 5 milim şurup kullanılması gerekir. Tedavi süreleri kişiden kişiye ve hastalığa göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple tedavi süresini doktorunuz karar vermesi daha doğru olacaktır.

Deloday Uyku Yapar Mı?

Deloday uyku yapar mı deloday 5 miligramlık yuvarlak bombeli mavi renkli haplar şeklinde ya da şişelerde şurup şeklinde satışı vardır. Bu tabletin Deloday şurup ve Deloday tablet formları mevcuttur. Deloday şurup uyku hali meydana getirmez ve antialerjik özellikleri vardır.

Deloday Efervesan Nedir?

Deloday efervesan nedir Deloday Plus 10 ve 20 efervesan tablet içeren strip ambalajlarda ve karton kutu içinde piyasada satışı yer alır. Deloday Plus alerjik maddeler ile karşılaşıldığında ve ya iltihabı durumlarında etkili antistamin grubu bir ilaç olan desloratadin ve burun tıkanıklığını gideren psödoefedrin etken maddeleri içerir.

Deloday Şurup Ne Kadar?

Deloday şurup ne kadar eczanelerde satışı gerçekleşen Deloday şurup güncel fiyatı 21 TL 01 kuruştur. Fiyatı sabit olmak da olmamakla beraber fiyat değişikliği olabilir. Fiyatlara devamlı olarak zam geldiği için değişiklikler olabilir. Reçeteli ya da reçetesiz bu şurubu satın alabilirsiniz reçete getirdiğiniz takdirde ücretiniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

Deloday Şurup Yan Etkileri

Deloday şurup yan etkileri bütün ilaçlarda olduğu gibi bu ilacın da içeriğinde yer alan etken maddelere karşı alerjisi olan bireylerde yan etkileri görülebilir. Eğer aşağıdaki gibi yan etkilerinin herhangi biri ile karşılaşmış olursanız ilaç kullanımını bırakıp doktorunuza danışmanız gerekir.

 • Ağız kuruluğu baş ağrısı
 • Bitkinlik midede ağrı
 • Bulantı durumu kusma görülmesi
 • İshal ortaya çıkması uykusuzluk durumu
 • Uyku hali kaslarda ağrı
 • Halsizlik görülmesi şişkinlik
 • Alerjik reaksiyonlar Hayal görme
 • İnme artan vücut hareketleri ile huzursuzluk
 • Çarpıntı kalp atışının hızlanması
 • Karaciğerde iltihaplanma sersemlik
 • Karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik

Deloday Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Deloday şurup hakkında bilinmesi gereken hususlar Deloday şurup alerjisi olan kişilerde kullanılmaması gerekir. Yaş sınırı olduğu için 6 aydan küçük bebeklerde kullanılması tavsiye edilmez. 6 aylıktan itibaren çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar bu şurubu kullanabilir. Böbrek fonksiyonunda sorun olan kişilerde dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Emziren annelerde sütüne geçip geçmediği tespit edilmemiştir.

Anne adaylarının kullanması doktor kontrolünde olması gerekir. Her kullanımdan sonra şişenin ağzını sıkıca kapalı olmasından emin olunması gerekir. Kesinlikle açık bırakılmamalıdır. Deloday şurubun içine su katılmadan kullanılması gerekir. Bu ilaç bebeklerin sarılık riskini artırabilir sodyum benzoat içerir. Uyku yapmaz  bu ilaç sodyum içerir sodyum hakkında herhangi bir uyarı yoktur. Bu ilaç şeker içerir ve doktorunuz size bazı şekerlere karşı intoleransınızdan bahsetmiş ise kullanmadan evvel doktorunuza  bu bilgiler iletiniz.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir