1. Anasayfa
 2. Bilgi

Depakin Nedir? Depakin Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Depakin Nedir? Depakin Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Depakin nedir? Depakin ne işe yarar? Ne İçin Kullanılır? Bu ilaç ne gibi özelliklere sahiptir ve hangi hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır? Depakin sürekli olarak kullanılması gereken bir ilaç mıdır? Depakin reçetesiz alınabilir mi? Depakin hangi etken maddeleri içerir? Ya da Depakin’in yan etkileri nelerdir? Şeklinde bir takım soruların yanıtı bu ilaç ile ilgili olarak merak edilmektedir.

Depakin adlı bu ilacın tüm yönlerini tek tek ele almış olduğumuz bu yazımızda bu ilacın kullanımı ile ilgili her bir sorunuza yanıt vererek Depakine nasıl kullanılır? Sorusundan bu ilacın genel olarak ne tür rahatsızlıklar için kullanıldığına ya da hangi durumlarda kullanılmaması gerektiğine ve yan etkilerine göz atacağız. Eğer ki doktorunuz bu ilacı kullanmanızı tavsiye etmiş ise bu noktada Depakin’i genel hatlarıyla tüm özelliklerine göre araştırmanız son derece büyük bir önem taşımaktadır.

İlaç kullanımı son derece hassas bir şekilde araştırarak yapılması gereken bir şeydir. Hangi ilacı kullanmanız gerekirse gereksin herhangi bir ilacı kullanmaya başlamadan önce o ilaç hakkında araştırmalar yapmanız gerekir. Ve daha önce bu ilacı kullanmış olan kişilerin ne tür sorunlar yaşadığına ya da hangi rahatsızlıklarını ne şekilde tedavi ettiğine bağlı olarak bir takım gözlemlerde bulunmanız sağlığınız açısından çok büyük bir önem taşıyacaktır. Ayrıca bununla birlikte her insanın bünyesinin farklı olduğunu da unutmamanız gerekir.

Yani söz konusu olan bu ilaç bir hastanın bünyesinde bir takım sorunlara yol açmış olabilir. Ya da bir hastaya son derece iyi gelmiş de olabilir. Yani söz konusu olan bu ilaç kişilerde farklı farklı etkilere sebep olmuş olabilir. Bu demek oluyor ki sizin bünyenizde de bu ilacın son derece iyi gelerek hastalığınızı geçireceği ya da bir takım istenmeyen sonuçlara neden olacağı kesin değildir. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey bu ilacın etkin maddelerinin ne olduğunu incelemek. Aynı zamanda da bu incelemeyi yaparken bir yandan da kendi bünyenizin ne gibi maddelere duyarlılık gösterdiğini keşfetmektir.

Bu sebepten dolayı hazırlamış olduğunuz bu yazımızı Depakin adı verilen ilacın reçetesini almış olan kişilerin gözünü dört açarak okuması gerekli olacaktır.

 Depakin Nedir?

 Depakin nedir sorusuna cevap verecek olursak, bu ilacın doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gereken kırmızı reçeteli bir ilaç olduğundan söz edebiliriz. Depakin adlı bu ilaç, epilepsi hastalığının tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

Epilepsi hastalığının ne olduğunu bu noktada kısaca açıklamamız gerekirse halk arasında hemen hemen herkes tarafından sara hastalığı olarak bilinen bir hastalıktan söz edebiliriz. Bu hastalıkta beyinde bulunan nöronlar kontrolsüz ve ani bir şekilde deşarj olur. Sonuç olarak bu hastalığı yaşayan kişiler istemsiz bir şekilde kasılmalar ve bilinç değişiklikleri gibi durumlarla karşı karşıya gelir. Yani bu da halk arasında bilinen sara (epilepsi) nöbetidir.

Depakin, epilepsi hastalığının tedavisi için kullanılması tavsiye edilen bir ilaçtır. Depakin 500 mg oranında sodyum valproat maddeleri içerir. Bu etkin madde beyin üzerinde bir takım değişiklikler meydana gelmesini sağlar. Yani kısaca belirtmek gerekirse beynin sakinleşmesine neden olur.

 Depakin Kimler Kullanır?

Depakin kimler kullanır? Şeklinde bir soruyu Depakin adlı bu ilacı reçetesinde gören kişiler sık sık sormaktadır. Bu ilacı genel olarak epilepsi hastaları tedavi olmak için kullanır. Beyin merkezi sinir sistemi ile ilgili bir takım farklı rahatsızlıklar ve epilepsi hastalığının her türü için Depakin 500 mg doktorlar tarafından tavsiye edilecektir.

Bu ilaç aynı zamanda bipolar bozukluk şeklinde anılan bir hastalığın da tedavisinde kullanılır. Beyni uyaran bir ilaç olduğu için bir takım ruhsal bozukluklar yaşayan kişiler tarafından da kullanılan bir ilaç olarak karşımıza çıkar.

 Depakin Nasıl Kullanılmalıdır?

Depakin nasıl kullanılmalıdır? Konusu son derece büyük bir önem taşır. Neden diye soracak olursanız bir ilacın kullanılması o ilacın etkisinin ne şekilde olacağı ile son derece yakından ilişkili bir durumdur. Depakin Chrono BT bölünebilen bir ilaçtır. Yani bu ilaç için bir doz ayarlaması yapmak söz konusu olur. Bu doz ayarlamasını hiçbir şekilde kendi kendinize yapmanız tavsiye edilmez. Mutlaka doktorunuz tarafından belirlenmiş olan doz kullanılmalıdır.

Depakin kullanımı için bol su ile ağızdan alınması ve kesinlikle çiğnenmeden direkt olarak yutulması tavsiye edilir.

Bu ilacı yemeklerle birlikte ya da yemek öncesi de alabilirsiniz. Ancak bu ilacı kullanmadan önce çok aç ya da çok fazla tok olmamak en ideal kullanım şekli olacaktır. İlacınızı kullanıp kullanmadığınızı unutuyorsanız mutlaka bir yere not almanız etkili olur. Neden diye soracak olursanız çünkü bu ilacı içip sonra tekrar unuttuğunuz için tekrar içerseniz doz aşımı yapmış olursunuz. Sonuç olarak bu durum bir takım istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olur.

 Depakin Bağımlılık Yapar Mı?

 Depakin bağımlılık yapar mı sorusu Depakin ile ilgili en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu ilacın herhangi bir bağımlılık yapma gibi etkisi daha önce görülmemiştir. Fakat bünyeden bünyeye değişen bir takım durumlar söz konusu olacağı için bu konuda da net bir şekilde cevap vermek söz konusu olamaz.

 Depakin Kilo Aldırır Mı?

 Depakin kilo aldırır mı sorusu da bu ilaç hakkında en çok sorulan sorular arasında yer alan bir diğer soru olarak karşımıza çıkar. Depakin 500 mg kilo yapar mı şeklindeki sorulara yanıt verecek olursak bu ilacın kilo artışına neden olması olası bir durumdur diyebiliriz.

 Depakin Yan Etkileri Nelerdir?

Depakin yan etkileri nelerdir? Sorusuna ilk olarak baş ağrısı ya da baş dönmesi şeklinde cevap verebiliriz. Bu yaygın olan bir yan etki olarak karşımıza çıkar. Sürekli halde tekrarlayan kusmalar, aşırı bir yorgunluk hissi ve uyku isteği, iştahsızlık, karın bölgesinde ağrı ve mide bulantısı, gözlerin beyazlarında sararma ve deride renk değişimleri gibi bir takım yan etkilerden söz etmek mümkündür.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Polisitemia-Vera-Nedir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir