1. Anasayfa
 2. Sağlık

Dukan Diyeti Zayıflatır Mı? Dukan Diyeti Ne İşe Yarar?

Dukan Diyeti Zayıflatır Mı? Dukan Diyeti Ne İşe Yarar?

Dukan diyeti dediğimiz şey kilo verdiren bir diyet olarak bilinir. Çoğu insanın bir türlü veremediği kilolar için birçok diyet deneyip hiçbirine başarılı olamayınca son çare olarak dukan diyetini yapar. Dukan diyeti dediğimiz şey aslında ciddiye alınması gerekir. Sağlık sorununuz varsa veya kronik bir hastalığınız varsa bu diyeti uygulamaz doğru değildir. Dukan diyeti sağlıklı insanların yapabileceği bir diyettir.

Dukan diyetini yapmadan önce lütfen doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onayı olmadan asla bu diyeti kullanmayın. Dukan diyetini kullanmak için istikrarlı olmanız gerekecek. Bu diyetin sonucunda gerçekten incelmiş ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti nasıl yapılır diye baktığımızda dört aşamadan oluşur.  Bu 4 aşamadan oluşan diyet şu şekildedir;

 1. Atak aşaması
 2. Seyir aşaması
 3. Güçlendirme aşaması
 4. Kurum aşaması

Dukan diyeti 10 günden oluşan bir süreci temsil eder. Bu 10 günlük süreçte ilk başta ekmek meyve sebze ve şeker tüketimi kullanmanız yasaktır. Bunları bıraktıktan sonra yiyeceğiniz yiyecekler ise daha çok protein ağırlıklı olması gerekir ve protein ağırlığı fazla olduğu için birçok insan bu diyeti yapmakta zorlanır böylece hemen pes eder.

Dukan diyetini yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ise bol bol su içmektir. Eğer doğru seviyede su içmezseniz dukan diyeti hiçbir işe yaramayacaktır. Kilo vermenizi sağlayacak bu diyetin bazı önemli püf noktaları vardır. Dukan diyetinde karbonhidratlar yağlar proteinler almanız gerekir.

Dukan Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Dukan diyeti ile 1,5 günde kaç kilo verebilirsiniz diye baktığımızda aslında fazla bir kilo kaybı olmadığını görebilirsiniz. Çünkü vücudunuz başta bu duruma alışmayacağı için direkt kilo veremeyecek fakat sonra yavaşça alışmaya başlayacaksınız.

Dukan Birası Nedir?

 

Dukan birası dediğimiz şey aslında yağ yakımını sağlayacak ve vücudunuzdaki ödemleri atacak ve şişkinliğinizi indirecektir. Bağırsak hareketlenmesi sonucu metabolizmanızı hızlandırdığı için hızlı bir kilo vermeniz mümkündür. Fakat Dukan birası diyeti uygulayanların dikkat etmesi gereken şeyler sadece dukan birası içmek değil yediğiniz yiyeceklere de dikkat etmesi gerekir.

Dukan birası poşet yeşil çay ile tüketilebilir mi diye düşündüğümüzde ise evet tüketilebilir. Dukan birasını kaç gün içilmeliyiz diye baktığımızda en fazla 15 gün kullanılması gerekir. 15 günden fazla kullanılması durumunda bir hastalık durumu yaşanabilir. Dukan diyet sırasında birasını kullanmak işe yarayacaktır. Yaptığınız 10 günlük Dukan diyeti ile vereceğiniz kilo çok fazla olabilir. Bu kişiden kişiye değişir. Örneğin bir kişi 5 kiloda verebilir bir kişi de 2 kilo verebilir. Bu yüzden bu diyeti yaparken kaç kilo vereceğini sizin metabolizmanıza ve sizin iradenize bağlıdır.

Dukan Diyeti Zararlı Mıdır?

Dukan diyeti zararlı mı diye baktığımızda eğer bunu sık bir şekilde kullanırsak veya bu diyeti abartırsak evet tabi ki zararlı olacaktır. Vücudumuzun bazen ödem atmaya veya kilo vermek için mücadele edeceğimiz dönemleri olabilir. Bu dönemler içerisinde Dukan diyeti kullanmak sizin bir hastalık veya problem yaratmayacaktır fakat bu diyeti abartır ve kontrolsüz bir şekilde kilo vermeye başlarsınız bunun sağlıksız olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü sağlıklı kilo vermek demek haftada 2 kilodan fazla vermemektir. Eğer çok kilolu değilseniz ciddi bir kilo kaybı yaşamanız sizi sağlıklı göstermek yerine sizi hastalıklı gibi gösterir. Bu yüzden lütfen doktorunuza danışmadan bu diyeti uygulanmamalı ve kilo verdiğiniz için bu diyeti abartmamalısınız.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir