1. Anasayfa
 2. Sağlık

En Etkili İltihap Kurutucu Antibiyotik Kremler Nelerdir?

En Etkili İltihap Kurutucu Antibiyotik Kremler Nelerdir?

En etkili iltihap kurutucu antibiyotik kremler nelerdir? Konusuna girmeden önce antibiyotik kremin tam olarak ne olduğunu açıklamak daha doğru olacaktır. Antibiyotik, vücudumuzda meydana gelen mikrop, parazit ve bakteri gibi insan sağlığına zarar veren bir takım olumsuz durumların doğurduğu sonuçlardan koruyan bir ilaçtır. Bu ilaç sayesinde parazit, mikrop ve bir takım bakterilerin vücutta bırakması muhtemel olan hasarların vücuda olan etkileri en aza indirgenir.

Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Vücutta iltihap olduğu nasıl anlaşılır? Vücutta iltihap olduğu bazı belirtiler sonucunda anlaşılabilir. Vücut, iltihap olduğu zaman bir takım reaksiyonlar gösterecektir. Bu reaksiyonlar sonucunda doktorlar insanların vücudunda iltihap olduğu kanısına vararak çeşitli antibiyotikli krem ya da ağız yoluyla alınan antibiyotik ilaçlar yazarlar. Antibiyotik etkili ilaçların mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması gerektiğini ve reçetesiz verilmediğini de bu noktada belirtmemiz gerekli olacaktır. İltihap nasıl anlaşılır konusuna dönecek olursak iltihap belirtileri genel olarak belirli özellikler taşır.

 • Ateş yükselmesi
 • Kızarıklık
 • Vücut fonksiyonlarında kayıp
 • Şişlik
 • Ağrı
 • Halsizlik

Genel olarak iltihap durumlarında iltihaplı bölgede bir ağrı, kızarıklık ve şişlik meydana gelir. Vücut fonksiyonlarında bir takım kayıplar ve halsizlik gibi durumlar vücutta iltihap olduğuna dair işaretlerdir.

İltihap Kremleri Ne İşe Yarar?

İltihap kremleri ne işe yarar başlığı altında iltihap kremlerini hangi durumlarda kullanmanız gerektiğini anlatacağız. İltihap kremleri genel olarak deride iltihap olan yerlerin üzerine sürülür. Kızarmış ve kabuklaşmış olan yaraların iyileşmesine etki eder ve bu bölgelerdeki iltihabını başka bölgelere yayılmasını engeller.

En Etkili İltihap Kremleri Hangileridir?

En etkili iltihap kremleri hangileridir diye soracak olursanız iltihap kremleri için sizlere birkaç öneride bulunabiliriz. En etkili iltihap kremi isimleri şunlardır.

 • Fucidin Krem
 • Polimisin Krem
 • Bactroban Krem
 • Teramisin Krem

Fucidin Krem

Fucidin Antibiyotik Krem

Fucidin krem özellikle egzama gibi rahatsızlıklarda enfeksiyonun giderilmesinde kullanılır. Fucidin krem ya da merhem tüm eczanelerde bulabileceğiniz bir kremdir. Kaşıntı ve kızarıklık gibi durumlara iyi gelen Fucidin krem atopik dermatit ciltlerde son derece etkili bir çözüm sağlar. Günde birkaç kez uygulanabilir. 20 miligramlık fusidik asit ile yardımcı maddelerden oluşan bu kremin içeriğinde 111 mg setil alkol yer alır.

Fucidin kremi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar bu kremin göze değmemesini sağlamak olacaktır. Göz ve göz çevresinden kesinlikle uzak tutmanız gereken Fucidin kremi aynı zamanda çocukların ulaşamayacağı bölgelere saklamanız daha doğru olur. Bu kremin bileşenlerinde yer alan bir takım maddelere karşı duyarlılığınız var ise mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız gerekli olacaktır. Burun delikleri, yüz, genital bölge ve açık yaralarda kullanmanız da bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı bu kremi kullanırken mutlaka doktor kontrolü altında kullanmanız tavsiye edilir.

Fucidin Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Fucidin krem yan etkileri nelerdir konusunu da mutlaka araştırmanız gerekli olacaktır. Her ilacın her bünyeye iyi gelip gelmeyecek konusunda bir takım tereddütleriniz olması gerekir. Fucidin krem ile ilgili söz edebileceğimiz yan etkiler boğazda, yutkunmada güçlük çekilmesi, yüzde, bileklerde ayaklarda, ellerde ve dudaklarda kızarıklık ve şişlik hissi, uygulanan bölgede renk kaybı ve kaşıntı gibi bir takım olumsuz durumlardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktorunuza danışarak bu ilacı kullanmaya devam etmeniz gerekli olacaktır.

Polimisin Krem

Polimisin Krem Antibiyotiği

Polimisin krem piyasada 14,2 gramlık tüpler halinde yer almaktadır. Sarı renklidir. Polimisin ve hidroklorür içeriğine sahip olan bu krem ya da merhem, mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması gerekli olan bir ilaç olarak karşımıza çıkar. Genel olarak iltihaplı deri ve mikrobik durumlarda derinin üzerine uygulanarak kullanılması tavsiye edilir.
Polimisin krem ya da merhem hangi durumlarda kullanılır konusunu da bu noktada özellikle belirtmekte fayda var. Çünkü bu tür antibiyotik içeren kremlerin bazı durumlar için kullanılması olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Bu sebepten dolayı da Polimisin krem türünde herhangi bir antibiyotik içerikli krem için her durumda bir kullanım söz konusu olmayabilir.

Polimisin kremin ilk önce kafanıza göre kullanabileceğiniz bir krem olmadığını bilmeniz son derece büyük bir önem taşır. Özellikle deride meydana gelmiş olan iltihabik durumlar için kullanılması gerekli olan Polimisin krem, anti bakteriyel bir güce sahip olduğu için mikropları etkisiz hale getirir. Mikrobik bir durum söz konusu olduğunda ya da egzama gibi bir durumda bu kremi kullanmanız doğru olacaktır.
Polimisin krem mutlaka doktorun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Tedavi süreciniz bitene kadar, genel olarak 2 hafta gibi bir süre için her gün en fazla 3 kere olmak şartıyla kullanılmalıdır. Fazla bir kullanım yapılması halinde deri döküntüsü, şişlik, kızarıklık ya da yanma gibi bir takım durumlar söz konusu olabilir. Aynı zamanda bu kremin bileşenlerine de detaylı bir şekilde göz atmanızda fayda vardır. Bazı kimyasal kremlerin alerjik reaksiyonlara neden olma gibi bir durumu olabilir.

Bactroban Krem

Bactroban Krem Antibiyotik

Bactroban krem antibiyotik özelliğe sahip olan kremler arasında en yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir pomattır. Genel olarak cildin göstermesi muhtemel olan mikrobik bir durum için kullanılır. Egzama, iltihaplı yara ya da kulak delimi gibi durumlar için kullanılması tavsiye edilir.
Bactroban krem kullanımı, iltihaplı ya da iltihaba neden olan herhangi bir durumun yaşandığı bölgenin üzerine küçük bir miktar tüpten çıkartılarak kullanılır. Bu kremi cildinize uygularken ellerinizin temiz olduğundan da emin olmanız gerekir. Bu kremle ilgili olarak belirtmemiz gereken en önemli hususlardan biri de bu kremin bileşenlerindeki etken maddelere dikkat etmeniz olacaktır. Cildinizde kızarma, şişme ya da yanma gibi herhangi bir alerjik reaksiyonun meydana gelmesine engel olmak için Bactroban kremin etkin maddesinde hangi bileşenler olduğunu gözden geçirmeniz son derece önemli olacaktır.

Teramisin Krem

Terramycin Krem Antibiyotik

Teramisin krem en çok kullanılan iltihap kurutucu merhemler arasında yer alır. Bu kremin satılması için reçeteye ihtiyaç yoktur. Hemen hemen bütün eczanelerde rahatlıkla bulunan teramisin krem ihtihaba bağlı olarak meydana gelen deri rahatsızlıklarının giderilmesi için kullanılır.
Teramisin krem kullanımı yara bere olmuş yerlerin üzerine direkt olarak sürülebilir. Ancak bu kremi kullanırken de dikkat etmeniz gereken şeyler olmalıdır. Bunlardan en mühim olanı teramisin kreminde ne tür bir etkin madde olduğudur. Cildinize karşı duyarlılığı olan herhangi bir madde barındıran kremler cildinize zarar verebilir. Bu zararlar genellikle yanma, kızarıklık, cilt renginde ton eşitsizliği ya da kaşıntı gibi bir takım yan etkiler olarak gözlenir.

Teramisin kremi özellikle gözlerden ve göz çevresinden de uzak tutmanız gerekli olacaktır. Herhangi bir şekilde bu kremin ağız yoluyla yutulması ya da burun deliklerinden veya da kulak deliklerinden içeri kaçması gibi durumlardan korunmanız gerekli olacaktır. Bunun yanı sıra çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamanız da son derece büyük bir önem taşır. Bu kremi de diğer iltihap kurutucu kremler gibi her eczanede bulabilir ve reçetesiz alabilirsiniz. Ama yine de doktorunuza danışmakta fayda olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir