1. Anasayfa
 2. Kadın

En İyi Vajinal Mantar İlacı Hangisi? Vajinal Mantar İlaçları

En İyi Vajinal Mantar İlacı Hangisi? Vajinal Mantar İlaçları

Kadınlarda sıklıkla görülen sağlık problemlerinden birisi de vajinal mantar olmaktadır. Tıp dilinde Kandidiyazis olarak adlandırılan vajinal mantar, vajinal floradaki dengenin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu yapının içerisinde normal şartlarda bazı bakteri ve mantar bakterileri bulunmaktadır. Bunlar ideal seviyelerinde kaldığı sürece problem oluşturmamaktadır. Fakat bu dengenin bozulması ve mantarların ideal seviyenin üstüne çıkması bu sorunun oluşmasına sebep olabilmektedir.

Bu sorun belirtiğimiz gibi günlük yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanında idrar yaparken yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi gibi sorunlara da neden olmaktadır. Hayatınızın her alanına etki eden bir problemdir. Bu noktada sorunun çözülmesi gerekir. İnsanlar bu sorun karşısında bir ilaç çözümü aramaktadır. Tabii ki bu enfeksiyona iyi gelen doğal çözümler ve ilaçlar bulunmaktadır.

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar, vajina ve çevresinde oluşan bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon sonucunda bu hastalık görülmektedir. Toplumda çok sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Kadınların yaklaşık olarak 75%’sinde görülmektedir. Bu rahatsızlığın görüldüğü kadınlarda tahriş oluşmakta, vajinal akıntı meydana gelmekte ve aşırı bir kaşıntı oluşmaktadır. Bu da günlük yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Aşağıda yer alan belirtilerden birisini görmeniz durumunda doktorunuza başvurmanız iyi olacaktır. Aşağıdaki belirtiler sizde de vajinal mantar olabileceğinin bir göstergesidir.

 • En büyük belirtilerden birisi vajina çevrenizde oluşan kaşıntıdır. Yoğun bir kaşıntı en büyük göstergedir.
 • Yine vajinanın çevresinde oluşan şişlik, kızarıklık ağrı veya döküntü vajinal mantarın bir diğer belirtisi olmaktadır. Bu tür bir belirti varsa yine vajinal mantar olabilirsiniz.
 • Bir diğer belirti vajinal akıntı olmaktadır. Beyazımsı, grimsi veya toprak renginde akıntılar görülebilir. Bu akıntı bazen kıvamlı olurken bazen sulu olarak da gelebilmektedir.
 • Bir diğer problem idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında yanma yaşanmasıdır. Özellikle idrar sırasında sürekli olarak yanma yaşıyorsanız vajinal mantar sizde de olabilir.

Bu noktada eğer bu belirtilerden birisi veya birden fazlası sizde de varsa mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda bulunmaktadır. Doktorunuzun gerekli olan ilacı sizlere verecek ve hızlı bir şekilde sorunu ortadan kaldıracaktır.

Vajinal Mantar Kaç Kere Olabilir?

Vajinal mantar bir insanda bir kere olabilen bir rahatsızlık değildir. Kadınların bu sorunu birden fazla kez yaşaması mümkündür. Bu noktada bir kez bu hastalıktan mustarip olan kadınlarda tekrar görülme olasılığı da artmaktadır. Vajinanın dengesi bir kere bozulduktan sonra tekrar eski dengesine kavuşması kolay olmamaktadır. İnsanlar da bu noktada bu sorundan nasıl kurtulabileceklerini merak etmektedir.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu noktada enfeksiyonu tek bir soruna bağlamak mümkün değildir. Adetten önce görülen hormonsal dengesizlikler, doğum kontrol hapı kullanımı, stres, uykusuzluk, vajinal bölgenin doğru olarak temizlenmemesi ve bu bölgenin yanlış malzemeler kullanılarak yıkanması, özellikle şekerli yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi ve dengesiz bir beslenme yapılması, zayıf bir bağışıklık sisteminizin olması, gebe olmanız veya diyabet olmanız bu soruna neden olabilmektedir. Tabii ki sorunun neden kaynaklığından kesin olarak emin olmak için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Vajinal mantarın oluşma sebebine göre çözümü de farklılık göstermektedir. Bu alanda birçok ilaç bulunmaktadır. Tabii ki bu ilaçlardan hangisini kullanmanız gerektiğine karar verecek olan doktorunuzdur. Bu noktada bir sorun yaşamanız durumunda mutlaka doktorunuza görünmeniz ve sorunun kaynağının bulunması gerekmektedir.

Vajinal Mantardan Nasıl Korunulur?

Tabii ki bu sorundan korunmak için yapabileceğiniz belli başlı etmenler vardır. Bu noktalara dikkat etmeniz vajinal mantar riskini azaltacaktır. Bu noktada;

 • Vajinanızın temizliğine özen göstermelisiniz. Yanlış kimyasallar kullanmamalı, sürekli olarak bu bölgeyi yıkamamalısınız. Vajinanın doğal dengesini bozacak hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Çok dar kıyafetler giymekten veya sizi çok sıkan tayt ve külotlu çoraplardan uzak durmalısınız. Daha geniş kıyafetler tercih etmelisiniz. Yine çok dar olan iç çamaşırları da giymemelisiniz.
 • Çok sıcak olan sudan uzak durmalısınız. Banyo sırasında daha ılık sular tercih etmelisiniz. Çok sıcak yıkanmanın vücut için de birçok zararı bulunmaktadır. Bu noktada verdiği zararlardan birisi de Vajinal dengeyi bozmasıdır.
 • Islak kıyafetler ile uzun süre durulmamalıdır.
 • Temizliğinden emin olmadığınız kıyafetler ve iç çamaşırları kesinlikle giyilmemelidir. Bu tür çamaşırların kullanılması mantar riskini en çok artıran etmenlerdir.

Bu noktada vajina çevrenize doğrudan temas eden her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bölgenin bakımını doğru şekilde yapmanız ve her zaman temiz kıyafetler giymeniz gerekmektedir. Çok dar çamaşırların da bölgede sorun yaratabileceğini unutmamalısınız.

Vajinal Mantarı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler:

Bu noktada deneyebileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler herkeste işe yaramasa da birçok kadın bu yöntemler ile, vajinal mantar probleminden kurtulduğunu söylemiştir. Sizlerin de bu yöntemleri denemesi bu noktada faydanıza olacaktır.

 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacının yağının mantar öldürme özelliği bulunmaktadır. Bu noktada çay ağacı yağı içeren vajinal fitiller kullanılabilir. Bu fitil özellikle gece yatarken tercih edilebilir.
 • Yabani Kekik Yağı: Bu alanda kullanılan doğal yöntemlerden birisi de yabani kekik yağı olmaktadır. Yabani kekik yağı mantarın yayılmasını durdurmaktadır. Bu noktada mantarın en kesin çözümlerinden birisidir.
 • Probiyotik Takviyeler: Tabii ki vücudunuzun bağışıklığının geliştirilmesi ve vücudun kendi dengesini tekrar yakalaması en kesin çözüm yöntemi olmaktadır. Bu noktada bu sorun karşısında probiyotik takviyeler alabilirsiniz. Bu vücudunuzun dengesini sağlayacak ve vajinal mantar gibi problemlerin önüne geçecektir. Bu noktada tüketebileceğiniz en güzel yiyecek doğal yoğurttur. Herhangi bir şekilde tatlandırılmamış yoğurt bu anlamda tüketilebilir.

Vajinal Mantar İlaçları

Vajinal mantar sorununun çözümü için gerek doğal gerekse de kimyasal birçok yöntem bulunmaktadır. Bu noktada gerek doğal yöntemleri gerekse de ilaçlar kullanmadan önce mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Özellikle ilaçlar tavsiye değildir. Tamamen sizleri bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. Doktor kontrolünden geçmeden bir ilaç kullanmanız daha büyük problemlere neden olabilmektedir.

 • Tiokonazol
 • Butokonazol
 • Fentikonazol Nitrat
 • Mikonazol
 • Sertakonazol
 • Fluconazole
 • Klotrimazol
 • İzokonazol nitrat

Vajinal Mantar Karşısında Kullanabileceğiniz İlaçlar:

Tabii ki bu enfeksiyon için birçok ilaç da bulunmaktadır. Fakat başta da belirtiğimiz gibi bu ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Bu tür bir sorun yaşamanız durumunda doktorunuza başvurmanız en iyisi olacaktır. Piyasada satılan ve vajinal mantar noktasında etkili olan ilaçlar;

Tiokonazol

Bu noktada kullanılan kremlerden birisidir. Mantarın oluşmasını engellemekte ve var olan mantarları yok etmektedir.

Butokonazol

Yine krem forumda satılan ilaçlardan birisidir. Mantarın tamamen ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.

Fentikonazol Nitrat

Bu alanda kullanılan kremlerden birsidir. 600 mg olarak satılmaktadır. Sadece mantar değil birçok enfeksiyona da iyi gelmektedir.

Mikonazol

Krem forumda satılan bir ilaçtır. Sadece vajinal mantarın değil birçok enfeksiyonun tedavisinde de kullanılmaktadır.

Sertakonazol

Benzotiyofen sınıfında yer alan mantar önleyici bir ilaçtır. İlaç krem forumda satılmaktadır. Bu etken maddeyi kullanan ve en çok bilinen ilaç zalaın’dir.

Fluconazole

Mantar önleyici olan ilcalardan birisidir. Hap halinde satılmaktadır ve ağızdan alınmaktadır.

Klotrimazol

Mantar önleyici bir ilaçtır. Krem formu bulunabildiği gibi hap halinde de satılabilmektedir. Mantarın oluşmasını engellemek için kullanılmaktadır.

İzokonazol nitrat

Bu alanda kullanılan kremlerden birisidir. Bu tür ilaçlar etkin madde olan 1mg izokonazol nitrat içermektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir