1. Anasayfa
 2. Bilgi

Engelli Öğretmen Ataması Nasıl Olur? Neye Göre Belirlenir

Engelli Öğretmen Ataması Nasıl Olur? Neye Göre Belirlenir

Engelli olan kutsal meslek öğretmenliği yapacak olan vatandaşların atama durumları nasıl olduğu eğitim hayatı içerisinde önemli bir hale gelmiştir. Engelli öğretmen kontenjanı verildiği zaman, engelli öğretmenlik başvurusunun personel.meb.gov.tr adresi aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Elektrik tercih başvuru formunu doldurarak engelli öğretmenlik başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Böylelikle kontenjan alımlarına bağlı olarak uygun görülen engelli öğretmenlerin de ataması yapılırken meslek yaşamlarını icra etmeleri de sağlanır. ,ü

Engelli Öğretmen İstediği Yere Atanabilir Mi?

Engelli öğretmenler açısından da atama süreçlerinin nasıl yapıldığı son derece önemli diyebileceğimiz bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Engellilik durumu devam eden bir öğretmenin, isteği olmadığı sürece yerinde herhangi bir değişiklik durumu da olmayacaktır. Eğer ki bir öğretmenin engellilik durumu ortadan kalkarsa o zaman direkt olarak devreye bakıldığı zaman öğretmen atama ile ilgili olarak uygulanan yönetmelik devreye girmeye başlamış olur. Bu nedenle engelli öğretmen istediği yere atanabilir mi şeklinde sorgulayanlar açısından istemediği sürece herhangi bir atama durumlarının olmayacağını söylemeliyiz.

Engelli Öğretmen Atamalarında Formasyon Şart Mı?

Engelli öğretmen atamalarında sürecin nasıl işlemiş olduğu son derece önemli diyebileceğimiz hususlardan biridir. Çünkü normal öğretmenlerin haricinde engelli olan meslek yaşamını sürdürmek zorunda kalan engelli öğretmenlere yönelik daha farklı şekilde diyebileceğimiz bir yönetmelik uygulanmaktadır. Tabi bu seferde bir diğer cevap aranması gereken konulardan biri de formasyon alınıp alınmama durumuna gelmektedir.  Engelli öğretmen atamalarında formasyon şart mı? diye bakıldığında formasyon olmadan da engelli olan öğretmenlerin atama durumları söz konusu olmaktadır.

Engelli Öğretmenler Başka Okullara Gönderilir Mi?

Engelli öğretmenlere dair bir başka bilinmesi gereken önem arz eden hususlardan biri de bir başka hususlara gönderilip gönderilmeyeceği konusu diyebiliriz. Engelli öğretmenler başka okullara gönderilir mi? bu tür engelli olarak okullarda görev alan engelli öğretmenler açısından kritik olarak ifade edebileceğimiz bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada altını çizmemiz gereken en önemli konuların başında engelli olarak okulda hizmet veren bir öğretmen kesinlikle istemediği sürece başka bir yere gönderilme durumu söz konusu olmaz. Yalnızca engelli olan bir öğretmenin gerek şehir değişikliği gerekse de başka bir kurumda çalışma için beyan vermesi gerekir. Eğer engelli olan öğretmen tarafından istekte bulunursa o zaman farklı bir kurumda çalışması için gönderilme durumu da olacaktır.

Engelli Öğretmen Hakları

Engelli öğretmen hakları son derece önemli diyebileceğimiz konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü engelli öğretmenlerin haklarının mutlaka bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Engelli öğretmen ile ilgili olarak yararlanacak olduğu hakların neler olacağına dair detaylı bir şekilde inceleme yapmaya başladığımız zaman şu şekilde olduğunu söylemeliyiz. Bunlar nelerdir diye tek tek sıraladığımız zaman:

 • Engelli olan öğretmenlere direkt olarak vergi indirimi olmaz. Eğer ki engelli olan bir öğretmen vergi indiriminden yararlanmak isterse o halde yapması gereken ise vergi indirimi ile ilgili olarak başvuru da bulunması gerekir.
 • Maddi anlamda bakıldığı zaman lehinize yansıyacaktır.
 • Bir başka haklardan biri olarak ise eğer ki öğretmenin herhangi bir rica durumu yoksa o zaman verilecek olan ders saatinin de 15+6 saat şeklinde olması gerektiğini söylemeliyiz. Yani bir engelli öğretmenin toplam ders saatine bakıldığı zaman 28 saatten fazla şekilde olmaz.

Daha rahat şekilde bir çalışma imkanları uygulandığından dolayı doğal olarak engelli öğretmenlerde iş hayatlarını daha sorunsuz bir şekilde geçirme şansına da sahip olacaklardır.

Engelli Öğretmen Ataması Ne Zaman Olur?

Engelli öğretmen atama durumlarının sorunsuz şekilde yapılması için mutlaka kişinin de bazı şartları taşıması gerekmektedir.  Kontenjan durumları olursa haliyle o zaman öğretmen atamalarına yapılacak olan başvuru sonrasında da alımlardan yararlanma şansına sahip olabilir. Çünkü engelli öğretmen atama durumlarında da bazı kontenjan durumları devreye girmektedir. Doğal olarak alımların sıkıntısız bir şekilde yapılması için öğretmen için ayrılan kontenjan sayısı da önemlidir. Normal öğretmenlikte olduğu gibi engelli olan öğretmenler ile alakalı olarak ta bazı önemli detaylar oluyor. Her sene alımlar yapılma durumu olabiliyor. Özellikle bu sene Kasım ayı itibariyle engelli öğretmen alımları da yapılacaktır. Kasım ayında engelli öğretmen başvurularına başvurularak alımlar için kişinin çağrılması gerekir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir