1. Anasayfa
 2. Sağlık

Peniste Siyah Lekeler Neden Olur? Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Peniste Siyah Lekeler Neden Olur? Siyah Noktalar Nasıl Geçer?
Sedef Hastalığı

Erkek cinsel organda(peniste) çıkan siyah lekeler hemen bir kanser belirtisi olarak bilinse de gerçeği yansıtmamaktadır. Erkeklerde sık rastlanan bir durum mudur diye baktığımızda ise evet çoğu insanda lekelerin olması normal bir şeydir. Bu lekelerin sebepleri birçok nedenle bağdaştırılabilir. Eğer kendinizi rahat hissetmiyor veya bir problem olduğunuzu düşünüyorsanız bir doktora başvurulmalı ve doktorun muayene etmesi gerekmektedir.

Peniste Siyah Nokta Varsa Ne Yapılmalı?

Peniste siyah leke varsa ne yapılmalı diye düşünüyorsanız en doğru şey doktora gitmektir. Erkek penisinin üzerinde birçok sebepten dolayı lekeler olabilir. Ayrıca birçok türü de vardır. Leke türlerine baktığımızda genellikle Bunlar 3 çeşittir. Birincisi ülserdir. Çok fazla rastlanan bir durum olmasa da yaşanabilir bir durumdur. İkinci leke türü ise popülerdir. Deri yüzeyinde bulunan küçük çaplı kabarcık vardır Bunlar bir santim çapından küçüktür. Üçüncüsü ise plaktır. Bu yükselen düz uçlu lezyonlar yani bir santim çapından büyüktür.

Bunların dışında bir de akut olabilir. Bazı virüsler ve bakteriler de oluşabilir. Örneğin Herpes simpleks virüsü sebep olabilir. Bu en çok sık rastlanan genital ülser türüdür. Virüs genellikle ağızda çıkan Herpes veya uçukla da ilişkili olabiliyor. Hasta burada acıyı hissetmesi çok normaldir. Küçük küçük kabarcıklardan dolayı ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bu hastalık için teşhisi konması adına laboratuvarlar da testler yapılması gerekir. Bu yüzden bir doktora danışmalı ve doğru bir muayene yapılması gerekir.  Akut’un oluşması içinde stres veya ateşli hastalıklarda yaşanması durumundan ortaya çıkabilir. Bu durumu da unutmamak gerekir.

İkinci olarak ikinci el Filizkut problemi de olabilir. Bunlar çoklu düzensiz durumlarda daha ortaya çıkar. Acısız olduğu için kişinin fark etmesi daha zordur. Grip gibi hastalıklar sırasında da ortaya çıkabilir. Yine bunu hastalık içinde test edebilmek için laboratuvar testleri ne ihtiyaç vardır ve bu durum cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür.

Bunların dışında bir de kronik durumlar vardır. Birincisi pemfigus hastalığıdır.  Bu durum genellikle vücudun her bölgesinde başlayıp ağız, sırtta gibi bölgelerden başlayarak penis üzerine kadar gelebilir. Küçük ince duvarlı kabarcıklar buna benzetilir. Bu durum genellikle acılı veya kaşındırıcı özelliği olabiliyor. Bu yüzden erken teşhisin konulması ve doğru bir tedavinin uygulanması çok önemlidir.

İkincisi Behçet hastalığı burada ciltte eklemde sinir bölgelerinde gözlerde veya herhangi bir vücut bölgesinde de iltihap olma olasılığı olan bir hastalıktır. Sadece peniste olmadığı için her bölgede olabilir. Son olarak Sedef hastalığı da Bunlardan biri olabilir. Vücudun her bölgesinde olduğu gibi kafa derisinden tutun ellere kadar olduğu için aslında çok da fark edilen bir şey değildir.

Erkeklerde Sedef Hastalığı

Erkek Cinsel Organında(Peniste) Sedef Hastalığı

Ayrıca Sedef hastalığı peniste de görülebilir. Sünnet derisinden ortaya çıktığı için birçok hastada sedef hastalığı sebebi olabilir. Burada sedef hastalığını geçirmeyi sağlayacak şey kremlerde doktorunuza danışarak doğru kremi kullanmanız.

Ayrıca HPV virüsünden kaynaklı bulaşıcı hastalıklarda sebep olabilir. HPV testinin olmanız gerektiğini de unutmamanız gerekiyor. Eğer bunlar şüpheleniyorsanız veya penis üzerinde böyle bir durumla yaşıyorsanız Öncelikle bir doktora gitmeli ve acilen HPV testi yapmanız gerekmektedir.  Ayrıca cinsel organda sadece siyah renkli lekeler değil birçok renkli lekeler de ortaya çıkabilir. Bu renklerin arasındaki farkları anlayabilmek için doktora gitmekten başka çare yoktur. Eğer normal bir durum olduğunu düşünüyorsanız doktora gitmeyi Fakat eğer geçmez veya ağrı hissetme başlarsanız bir doktora gitmeniz sizin için en doğru şey olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 2
  alk_
  Alkış
 • 2
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 3
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir