1. Anasayfa
 2. Bilgi

Erkeklerde Kendi Kendine Sperm Gelmesi Neden Olur?

Erkeklerde Kendi Kendine Sperm Gelmesi Neden Olur?

Erkeklerde kendi kendine sperm gelmesi, sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Bu durumla belirli zamanlarda karşı karşıya kalan erkekler de özellikle erkeklerde kendi kendine sperm gelmesi neden olur? Sorusunu sıkça sormakta ve cevabını merak etmektedir.

Öncelikle sperm akıntısı, herhangi bir sorun teşkil etmeyen normal durumlarda erkeklerin karşılaşabildiği bir durum olurken, çoğu zaman bu sperm akıntısının altında bir tıbbi sorun yatabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka dikkate alınması ve sık tekrarlanması veya çeşitli belirtilere sahip olması durumunda bir doktor muayenesi ile durumun incelenmesi önemlidir.

İçerisinde sperm barındıran beyazımsı bir sıvı olan semen, bazı durumlarda berrak bir yapının haricinde bulanık olarak da penisten sızabilmektedir ve bu sızıntının normal olanı kadar, bir rahatsızlığı işaret ettiği durumları da oldukça fazladır.

Öncelikle normal durumlarda durduk yere sperm gelmesi nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır;

 • Cinsel uyarılma nedeniyle sperm sızıntısı
 • Cinsel aktivite sırasında sperm sızıntısı
 • Uyku esnasında sperm sızıntısı

Tüm bu durumlar esnasında erkeklerin penisinden sperm sızıntısı yaşanması oldukça normal bir durumdur. Bu durumlarda erkeklerin ürettiği hormonlar, penisteki ilgili bölümleri harekete geçirerek semen oluşumuna neden olmakta ve bu semen, sızıntı şeklinde kendisini penisten dışarıya atmaktadır.

Ancak bu doğal durumların yanı sıra özellikle erkeklerin bu konuda en sık yaşadığı sorunların başında enfeksiyon problemi yer almaktadır. Erkeklerde şeffaf akıntı nedenleri arasında en yaygın neden olan durumlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon veya idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Özellikle erkeklerin en çok idrar sırasında karşılaştığı bir durum olarak bu idrar esnasında yaşanan sperm sızıntısı, beraberinde ağrı ve yanma ile birlikte bir enfeksiyon probleminin bulunduğunun en yaygın belirtisidir.

Bu yüzden de özellikle idrar sırasında veyahut cinsel ilişki esnasında yaşanan sperm sızıntısının nedenleri arasında;

 • Gonore
 • Chlamydia
 • Trichomonas vaginalis
 • Mycoplasma genitalium

Gibi daha pek çok önemli enfeksiyon problemi yatabilmekte, bu nedenle de kişilerin normal durumların haricinde yaşamış oldukları sperm akıntısı durumunda mutlaka bir muayene olarak gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.

Erkeklerde İdrar Yaparken Sperm Gelmesi

Erkeklerin en sık yaşadığı durumlardan biri olan peniste sperm sızıntısı problemi, normal olarak gerçekleşebildiği gibi bir enfeksiyon probleminin de habercisi olabilmektedir. İdrar yolunda meydana gelen veya cinsel yolla oluşan bir enfeksiyonun en yaygın belirtilerinden birisi de erkeklerde idrar yaparken sperm gelmesi olarak görülmektedir.

Bu durum cinsel ilişki bittikten kısa bir süre sonra idrara çıkılması durumunda da penisin içerisinde cinsel ilişkiden kalan ve dışarıya çıkmamış spermlerin idrar ile birlikte dışarı çıkması halinde normal olarak da görülebildiği gibi, özellikle idrar esnasında ağrılı, yakan ve bulanık bir sperm olarak karşılaşılması durumunda yüksek ihtimalle enfeksiyon belirtisidir.

Normal olan cinsel ilişki sonrası idrarının haricinde sorun teşkil eden Erkeklerde idrardan sonra sperm gelmesi veya idrar esnasında sperm gelmesi durumunda kişilerin mutlaka bu durumu ciddiye alması gerekmektedir.

Erkeklerde Uyku Sırasında Sperm Gelmesi

Erkeklerde uyku sırasında sperm gelmesi durumu, özellikle ıslak rüyalar olarak tabir edilen rüyaların erkek vücudunda cinsel uyarılmaya neden olması durumunda sıkça yaşanan bir durum olurken, bu uyku sırasında sperm gelmesi durumu gece emisyonları nedeniyle de yaşanabilmektedir.

Her yaşta yaşanabilen bir durum olsa da özellikle ergenlik dönemindeki gençler veya genç yetişkinlerde daha sık görülen bir durumdur. Uyku esnasında yaşanan cinsel uyarılmalar, yatak ve giysilerle penisin teması ile iyice tetiklenebilmektedir. Bu hususta ufak bir sızıntı yaşanabildiği gibi, uyarılma durumuna bağlı olarak boşalma da yaşanabilmektedir.

3D Sperm Fotoğrafı

Erkeklerde Sperm Akıntısı Neden Olur?

Erkeklerde sperm akıntısı neden olur? Sorusu da aslında makalemizin ana başlığındaki soruyla aynı kapıya çıkan bir sorudur. Sperm akıntısı, erkeklerin normal olarak yaşayabildiği bir durum olabildiği gibi, çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlar sebebiyle de yaşayabilmektedir.

Bu hususta özellikle normal durumlar için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmazken, anormal olarak gerçekleşen sızıntılarda mutlaka bu sızıntıya sebebiyet veren durumun testler ile tespit edilmesi ve ardından ortaya çıkan bu durumun tedavisine başlanarak ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Kişilerin sperm akıntısı ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet veren nedenler içerisinde özellikle en çok karşılaşılan nedenler şunlardır;

 • Prostatit
 • İdrara çıktıktan sonra
 • Sinir sistemi hasarı
 • Uyku sırasında
 • İlaç yan etkisi
 • Prostat kanseri
 • Cinsel uyarılma sırasında

Gibi nedenler, erkeklerin penisinde sperm sızıntısına sebebiyet veren en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Erkeklerde Meninin Çok Gelmesi

Erkeklerde meninin az gelmesi durumu sıkça çeşitli nedenlerden dolayı yaşansa da bu durum kadar meninin hacminde artış yaşanması da karşılaşılabilen bir durumdur. Erkeklerde meninin çok gelmesi, çoğunlukla dönemsel olarak yaşanabildiği gibi bu durum kalıcı olarak da yaşanabilmektedir. Bu durumun en önemli nedeni ise özellikle uzun süredir cinsel ilişkiye girmeyen kişilerin uzun süre sonrasında ilk boşalmalarında fazla meni oluşumudur ve son derece doğal bir durumdur.

Bunun haricinde yine henüz tam olarak nedeni bilinemese de kişilerin belirli dönemlerde meni oranında artış yaşadıkları bilinmektedir. Bunu teşvik eden hususun özellikle yaşam tarzı ve beslenme olduğu düşünülürken, kullanılan ilaçların da bu artışa neden olabildiği bilinmektedir. Bununla birlikte bir sağlık problemi olarak peniste yer alan prostat bezinin içerisindeki ufak çaplı enfeksiyonun da bu meni artışına yol açabildiğini söylemek mümkündür.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 1
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir