1. Anasayfa
 2. Bilgi

Evde Bakım Parası İçin Heyet Kaç Günde Gelir?

Evde Bakım Parası İçin Heyet Kaç Günde Gelir?

Engelli bireylere evde bakım gerçekleştirecek olan kişilerin evde bakım maaşı için başvuru yapmasından sonra Sosyal Hizmetler tarafından seçilen heyet eve gelerek denetleme yapmakta ve denetlemenin sonucunda maaşı almaya hak kazanması durumu onaylandığında evde bakım maaşı onayı gerçekleşmiş olur.

Bu hususta evde bakım parası için heyet kaç günde gelir? Sorusu evde bakım maaşı için başvuru yapan kişiler tarafından en çok araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda heyetin tam olarak ev ziyaretine ne zaman geleceği belli olmayıp yoğunluk kapsamında bu süreç birkaç aya kadar uzayabilir.

Bu nedenle evde bakım heyeti ne zaman gelir? Diye soranlar için net bir süre vermek mümkün değildir. Evde bakım maaşı eve gelen heyet tarafından gerçekleştirilen denetimler sonrasında şartların sağlandığına yönelik beyanda bulunulması halinde onaylanmaktadır olup kişiler düzenli olarak bu maaşı almaya hak kazanırlar.

Sosyal Hizmetler Ev Kontrolü Nasıl Gerçekleştirilir?

Sosyal Hizmetler bünyesinde çalışan heyet üyeleri tarafından gerçekleştirilmekte olup bazı şartların sağlanıp sağlanamayacağı ona göre belirlenmektedir. Özellikle eve gelecek olan memurların ilk olarak hasta ve bakıcı olarak gösterilen kişinin evde bulunmasını talep etmekte olup engelli kişinin yattığı yeri incelemektedir.

Evde bakım maaşı eve gelen heyet daha sonra eve giren gelir hakkında birkaç soru sorarak rapor tutmaktadırlar. Başvuru yapan kişiden imza alınması halinde olumlu olarak değerlendirilen başvuruların sonucunda maaşlar Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır.

Evde Bakım Yardımına Başvuru Yapılabilmesi İçin Engel Oranı Kaç Olmalıdır?

Bu noktada engel oranı en az % 50 ve ağır engelli ibaresi evet olarak işaretlenmiş olan sağlık kurulu raporuna sahip olan kişiler engelli bakımı için maaş başvurusunda bulunabilirler. Özellikle üveyler dahil olmak üzere muhtaç halindeki olan engellinin çocukları, eşi, çocuklarının eşleri, anne veya baba, torunlar, torunların eşleri, kardeşler, kardeşlerin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri engelli bakım parası almak için başvuru yapabilirler.

Bu noktada aslında aile bireyleri içerisinde yer alan kişiler veya akrabalık ilişkisi bulunan kişiler engelli bireye evde bakım yapacağı takdirde engelli evde bakım maaşı için başvuru yapmaları mümkündür.

Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne gerçekleştirilen müracaat sonrasında başvurular il müdürlüğüne 30 gün içerisinde yazılı olarak bildirilmekte ve heyet tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda onay alması ile kişilerin evde bakım maaşı onaylanarak Ziraat bankasına yatırılmaktadır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir