1. Anasayfa
 2. Bilgi

Galeta Kilo Aldırır Mı? Galeta Kilo Yapar Mı? Galeta Diyetteyken Yenir Mi?

Galeta Kilo Aldırır Mı? Galeta Kilo Yapar Mı? Galeta Diyetteyken Yenir Mi?

Lezzeti ve çıtır sesiyle herkesin severek yediği galeta un ve su karışımından yapılmaktadır. Bu lezzetli yiyecek özellikle fırınlarda satılır ve çeşitli şekillerde satılabilir. Çoğu insan beğenerek tüketir ve özellikle çay yanında oldukça sık tüketilen bir atıştırmalıktır. Açlığı bastırır ve yanında farklı yiyecekler tüketildiğinde de hoş bir tat verir. Özellikle toplumumuzda çay yanı atıştırmalığı olarak tüketilen ve yanında başka lezzetlerle de uyum gösteren bu atıştırmalık akşam çayı için peynir ve domates gibi yiyeceklerle birlikte tercih edilmektedir. Kepekli galeta seçeneğinin de bulunması diyetteyken de insanları bu yiyeceği tüketmeye sevk etmektedir. Bu da bu kadar sevilen bir yiyeceğin kilo verme sürecinde tüketilip tüketilmeyeceği ile soru işaretleri oluşturmaktadır.

Galeta Hangi Undan Yapılır?

Galeta, özellikle fırınlarda satışa sunulmaktadır. Pek çok farklı undan üretimi bulunmaktadır ancak yaygın yapımı ve kullanımı buğday unundan yapılmış olanıdır.  Daha az kalorili tüketmek isteyenler için farklı unlardan da üretilebilmektedir. Bunlardan bazıları tam buğday unu ya da kepekli undan üretilmiş olanlarıdır. Bu lezzetlerde galeta seven kişiler tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Bir Galeta Kaç Kalori?

Sevilen bir atıştırmalık olan galetanın kaç kalori olduğu her zaman kafa karıştırmaktadır. Oldukça hafif olduğu için günün her saati tüketmek için tercih edilmektedir. 100 gramlık bir galeta porsiyonu için 422 kalorilik bir değer öngörülmektedir. Bu da yalnızca bir sade galeta için yaklaşık olarak 98 kalori olmaktadır. Ancak bazı yan ürünlerle süslenmiş olan galetalar için kalori daha yüksek değerler biçilmektedir. Örneğin bir susamlı galetayı ele alırsak kalorisi 100 gramlık bir porsiyon için 480 kaloriye yükselebilmektedir.

Kepekli Galeta Kilo Yapar Mı?

Kepekli galetanın kalori değeri sade galetanın kalori değerine göre daha düşüktür. Sade bir galeta 98 kalori iken kepekli bir galeta 68 kaloriye sahiptir. Bu da onu özellikle düşük kalorili besinler tüketmek isteyen kişiler için çekici hale getirmektedir. Ancak üzerinde yan ürünler bulunduran kepekli ürünler de kalori olarak yükselmektedir. Örneğin çekirdekli kepekli bir galeta yaklaşık olarak 100 kaloriye kadar çıkabilmektedir.

Galeta Yemek Kilo Yapar Mı?

Tükettiğimiz her yiyecek belirli oranda kalori almamızı sağlar. Kalorilere gün içerisinde harcayacağımız enerjiyi sağlamak için önemli ölçüde ihtiyaç duyarız. Bu sebeple galeta yemek kilo aldırır mı sorusunun cevabı evettir. Ancak düzenli ve dengeli kalori alımı durumunda bir galeta yemek vücudumuza enerji sağlayacaktır, kilo almamıza sebep olmaz. Eğer düzenli ve dengeli beslenilirse galetadan alacağımız kalori bize yalnızca enerji verir, kilo almamıza sebep olmaz.

Yaprak Galeta ve Çubuk Galeta Kalori Farkı Var Mı?

Galeta yapılış malzemelerinde ya da yapılış aşamasında farklı şekilleriyle çeşitli versiyonlarda satışa sunulmaktadır. Bunlardan bazıları hamur malzemesi farklılığından kaynaklanabilir, örneğin bazı galetalar kepekli undan üretilmesi ve bazılarının sade buğday üretilmesi gibi farklar bulunabilir. Diyetteyken yaprak galeta tüketmekte de hiçbir zarar bulunmaktadır. Aynı zamanda fırına girmeden önce şekliyle ilgili farklılıklarda verilebilir. Yaprak galetalar ve çubuk galetalar arasında bazen kalori farklılıkları bulunabilir. Çubuk galeta daha uzun olduğu için 98 kalori yaprak galetalar 35 kaloriye kadar düşebilmektedir.

Diyetteyken Galeta Tüketmek Zararlı Mı? Diyette Galeta Yenir mi?

Diyetteyken galeta tüketmek zararlı değildir. Enerji almanızı sağladığı için ve dinçliğinizi koruduğu için ara sıra atıştırmalık tüketmenin faydalı olduğunu dahi söyleyebiliriz. Diyetteyken sadece galeta yiyerek zayıflamak mümkün değildir ama yemeden zayıflamak da mümkün olmaz. Enerjiniz tükendiği zaman hareket etmeniz dahi vücudunuz için yorgun düşürücü bir aktivite haline gelebilir. Bu yüzden diyetteyken diyetisyeninizin tavsiye etmiş olduğu ara öğünlerdeki ürünleri mutlaka tüketmelisiniz. Böylece gün içerisindeki enerjiniz düşmez ve hareket etmekte güçlük çekmezsiniz.

Diyette Galeta Ne Kadar Tüketilmeli?

Diyet yapılırken ara öğün tüketimi mutlaka tavsiye edilir. Bu düşük kalori alımına alıştırılmaya çalışılan vücudun sağlığını kaybetmemesi için oldukça önemlidir. Bu öğünlerde çoğu zaman diyetisyenler besleyici özelliği sebebiyle galeta önermeyi tercih etmektedir. Tüketilen galetalar vücuda gün içindeki faaliyetleri sağlıklı şekilde yerine getirebilecek enerjiyi sağlamaktadır. Diyetisyeninizin önerisinden çıkmamanız gerektiğinin yanında, ara öğünlerinizde bir veya iki galeta tüketmenizin hiçbir zararı bulunmamaktır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir