1. Anasayfa
 2. Sağlık

Glifor Adet Söktürür mü? Glifor’un Adete Etkisi Nedir?

Glifor Adet Söktürür mü? Glifor’un Adete Etkisi Nedir?

Sağlık amacı ile kullanılan bir ilaç olan glifor çeşitli etkileri olan bir ilaçtır. Genel olarak bakıldığında ilacın daha çok tip 2 diyabet hastalarında kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir. Bunun yanı sıra bu ilacın kullanımı ile birlikte hastaların kan şekerinin kontrol altına alınması da sağlanmış olunur. Kan şekerinin kontrol edilmesinin yanı sıra hastalarda çeşitli etkilerinin de görüldüğü bilinir. Adet dönemini düzene sokma amacı ile kullanılan bir ilaçtır.

Kilo verdirici etkisinin yanı sıra aynı zamanda polikistik over tedavisinde de kullanılan bir ilaç olarak dikkat çeker. İlacın kullanımı aşamasında doktor tavsiyesi önemlidir. Aksi halde istenmeyen yan etkilerin görülebileceği söylenebilir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Glifor Kullanımı Nasıldır?

Bu ilacın kullanımı tok karnına iken olur. Eğer ilaç aç iken alınır ise bu durumda hastalarda mide bulantısı ortaya çıkabilir. Yine hastalarda ağız tadının bozulması gibi durumlar da görülebilir. Eğer gün içerisinde bir kez kullanılacak ise bu durumda günde bir kez sabah kahvaltısından sonra tüketilmelidir. İki kere kullanılacak ise bir sabah bir akşam alınmalıdır.

Bu ürün efervesan bir ürün olmayıp su içerisinde çözünmesi ile alınmaz. Yine çiğnenerek tüketilen bil ilaç değildir. İlacın kullanımı bir miktar su ile ağız yolundan olacak şekildedir. Eğer uzun süreden beri bu ilacı kullanıyor iseniz aralıklarla tahlil yaptırmanız gerekir.

Glifor Diğer ilaçlar İle Alınabilir mi?

İlacın kullanımı aşamasında başka şeker ilaçları ile kullanımı da mümkündür. Hastaların doktora hangi ilaçları kullandığı hakkında bilgi vermesi önem taşır. Alkol ile alınması doğru bulunmaz. İlacın hiçbir zaman sağlıklı bir yaşam koşullarını karşılamayacağı söylenebilir. Yine ilacın kullanımı kadar beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi önem taşır.

İlacın kullanımı ile birlikte glukoz seviyelerinde düzelmeler meydana gelir. Tek başına ilaç kullanmak kilo vermek için yeterli olmayabilir. Hastanın ilacını düzenli kullanmasının dışında çeşitli diyet programlarına da katılması başarılı bir kullanım için ön plana çıkar. Son zamanlarda bu nedenlerden dolayı ilacın kullanımı kadar beslenme alışkanlıklarının da düzenlenmesi gerekli görülür.

Glifor Hastalarda Adet Gecikmesine Neden Olabilir mi?

Bazı hastalardan bu ilacın kullanımı ile adet gecikmesi arasında bir bağlantı olup olmadığı hakkında sorular gelir. Genel olarak bakıldığında ise bu ürünlerin adet gecikmesinden ziyade adetleri düzene bindirdiği bilinir. Düzenli olarak ilacın kullanımı ile birlikte hastalarda adet döngüsünde istenilen başarının sağlanması mümkündür.

Son zamanlarda glifor kullanımından kaynaklı adet gecikmesi yaşanan bir durum yoktur. Ortaya çıkan adet gecikmeleri başka nedenlerden dolayı da olabilir. Hormonal değişimler başta olmak üzere aynı zamanda hastalarda ani stres değişimi gibi nedenlerden dolayı da bu adet gecikme durumları görülebilir.  Adet değişimlerinin bu açılardan değerlendirilmesi gerekir. Yine hastalarda bu durumların temini aşamasında en iyi detaylar için doktor kontrolü önemlidir.

Glifor Yan Etkileri Nelerdir?

Ürünün kullanımı ile birlikte bazı yan etkilerinin ortaya çıktığı görülür. Hastaların deneyimleri baz alındığında en çok görülen yan etkileri arasında tat alma duyusunda azalmalar meydana gelmesi gelir. Yine hastalarda mide bulantısı görülmesi ya da yorgunluk düzeyinde meydana gelen değişimler bulunur. Bunların yanı sıra bazı hastalarda ise uyku düzeninde meydana gelen bozulmalar görülür.

Bazı hastalarda böbrekler ile ilgili sorunlar ilaç ile ilgili yan etkiler arasında yer alır. Bu hastalar ilaç kullandıkları durumda laktik asidoz ile karşılaşabilirler. Laktik asidoz nedeni ile hastalarda kusma meydana gelebilir.  Yine bu sorunlar arasında karın ağrıları da görülür.  Bazı hastalarda ise kas krampları da yan etkileri arasında yer alır.

Nadir görülen yan etkileri arasında ise hastaların metabolik sorunları ortaya çıkar. Nadir görülen glifor yan etkilerden birisi de hepatit belirtileri olarak bilinir. Bu ilaç nedeni ile bazı hastalarda b12 vitamin eksikliği görülen sorunlar arasındadır. Bu gibi yan etkiler görüldüğünde hastaların doktora başvurması gerekir. Karaciğer ile ilgili ciddi sorunu olan hastaların glifor kullanmaması gerekir.

Eğer glifor kullanırken istenmeyen bir adet gecikmesi yaşar iseniz bu sorunun nedeni ilaç ile ilgili değildir. Altına yatan başka nedenlerin olabileceğini düşünmeniz gerekir. Ülkemizde hizmet veren sağlık merkezlerinden konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Reaksiyon Göster
 • 7
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir