1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Göbek Deliği Kızarması Neden Olur?

Göbek Deliği Kızarması Neden Olur?

Göbek deliğinde oluşan kızarıklık önemli bir enfeksiyonun, iltihabın nedeni olabilir. Göbek deliği vücutta temiz tutulması gereken bir bölgedir, temiz tutulmadığı sürece iltihaplanma başlayabilir ve bu iltihaplanma önemli ve tehlikeli farklı hastalıklara yol açabilir. Nedenleri kişiden kişiye değişmektedir. Göbek deliğindeki oluşan kızarıklık önemsiz ve suistimal edilecek bir rahatsızlık değildir ve eğer kızarıklık zamanında tedavi edilmezse göbekte kiste, fıtığa veya cerrahi müdahale isteyen rahatsızlıklara neden olabilir. Peki, göbek deliği kızarıklığının nedenleri nelerdir?

Göbek Deliği Kızarıklığının Nedenleri Nelerdir?

Gün içinde, fazla terden dolayı göbek deliği nemli kalır ve nemli bölgede bakteri oluşumu başlar. Bakteri oluşumu sırasında göbek deliğinde kızarıklık oluşur. Vücut temizliği, kişisel temizlik çok önemlidir. Kişisel temizliğe dikkat edilmezse, banyo yapılırken hijyenik maddeler kullanılmazsa, göbek deliği temizlenmezse göbek deliğinde bakteri oluşma ihtimali olur ve göbek deliği kızarır.

Vücutta en çok bakteri biriken bölge ellerdir. Ellerin temizliğine özen gösterilmeden göbek deliğine dokunursak bu durum göbek deliğinde bakteri oluşumuna sebebiyet verir ve tekrardan göbek deliğinden kızarıklık oluşur. Vücutta takılan aksesuarlar temizlik açısından çok önemlidir özellikle göbek piercingi. Göbek piercinginin nasıl bir ortamda nasıl malzemeler kullanılarak takılması önemlidir. Ortamın ve malzemelerin steril olması gerekir aksi takdirde göbek deliğinde kızarıklık gözlenebilir.

Deniz veya havuza sık girmek oradan kapılan mikropla beraber göbek deliğinde kızarıklık yapma ihtimalini arttırır. Göbek deliği kızarıklığının nedenleri bu şekildeyken, göbek deliği kızarıklığının tedavisi nasıldır?

Göbek Deliği Kızarıklığı Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak göbek deliğinin kızarıklık sebebinin bulunması gerekir. İltihap olarak düşünülüyorsa evde yapılabilecek birtakım kolay tedaviler bulunur. Bir parça pamuğun üzerine zeytinyağı dökülüp 1 – 2 dakika bekletildikten sonra göbek deliğinde 1-2 dakika bekletilebilir. Başka bir evde tedavi yöntemi olarak pamuk üstüne 1-2 damla ispirto damlatılıp günde tek sefer göbek deliği temizlenebilir.

Aloe Vera yaprağının içindeki jeli çıkartıp göbek deliğindeki kızarık bölgeye sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyip temizlemek de diğer bir tedavi yöntemi olmaktadır. Evde uygulanan herhangi bir tedavide her zaman temiz ve hijyenik malzemeler kullanılmalıdır. Eğer evde yapılan bu tedavi yöntemleri sonucunda herhangi bir değişiklik olmuyorsa zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Doktor kızarıklığın nedenini anlayıp ona göre antibiyotiklerle tedaviye başlayacaktır.

Göbek Deliğinde Kaşıntı ve Kızarıklığın Sebepleri Nedir?

Göbek deliği kaşıntısı ve kızarıklığına neden olan faktörlerden farklı belirtiler de olabilir. Mesela cilt tahrişinden meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir ve bu bölgede şişlik oluşur. Bu bölgede pul pul beyaz ölü deri dökülmesine de sebep olabilir. Bu kaşıntıların ve kızarıklığın sebebi maya enfeksiyonları da olabilmektedir.

Göbek Deliği İltihabı ve Kızarıklığı

Göbek deliği bakterilerin ve mantarların çok kolay çoğalabileceği bir bölgedir. Bu sebepten dolayı göbek deliği iltihaplanması ve kızarıklığı görülme ihtimali çok yüksektir.

Göbek Deliği İltihabının Sonuçları Nelerdir?

Göbek deliği iltihabı eğer erken fark edilirse tedavisi kolaydır fakat fark edilme süreci geç olursa göbek düşmesi veya göbek fıtığına sebep olabilir.

Göbek Deliği İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Göbek deliği iltihabını gözle görebiliriz, tedavi uygulamadan önce belirtilerinden ve sonuçlarından emin olmak gerekmektedir. Göbek deliği iltihabının belirtileri şu şekildedir:

 • Göbek deliğinde koku oluşması
 • Göbek deliğinden iltihap gelmesi
 • Göbek deliğinde kızarıklık ve çok yoğun kaşıntı oluşması
 • Göbek deliğinin ağrıması ve şişmesi

Göbek Deliği İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Bakterilerin yerleşip çok kolay çoğalabilmesine elverişli bir bölge olması. Bakterilerin göbek deliğinde üremesi için buraya bir şekilde taşınması gerekir. Bunu da en kolay elimizle dokunarak yapabiliriz.

Duş alma sıklığı ve kişisel hijyen azalması bakterilerin çoğalmasına ve iltihaba sebebiyet verebilir. Fazla terlemek bu bölgeyi nemli bir hale getirir ve bakterilerin kolay ve hızlı bir şekilde çoğalıp iltihap oluşturmasına neden olur. Göbek deliği iltihabının nedenleri bu şekilde olmakla beraber, oldukça titiz olmayı da gerektirir.

Göbek Deliği İltihabının Bakım Yöntemleri Nelerdir?

Göbek deliği iltihabının bakım yöntemleri yalnızca iki tanedir ve hiçbir zorluk gerektirmemektedir.

Evde Bakım

Göbek deliği enfeksiyonuna sıcak tuzlu su ile evde kolayca tedavi yapılabilir. Tuz bölgedeki nemi tamamen alır ve kan dolaşımını hızlandırır ve dezenfektan görevi görerek bu bölgeyi temizler, dezenfekte eder.

Çay ağacı yağı anti bakteriyel ve mantar önlemek, iltihabı geçirmek gibi özellikleri vardır. 2-3 damla çay ağacı yağı ve zeytinyağını karıştırarak pamuk ile iltihaplı ve kızarık olan göbek deliği ve çevresine sürebilirsiniz.

Tıbbi Bakım

İltihabın durumuna göre doktor ilaç tedavisi yapacaktır. Orta ve küçük seviye iltihaplarda krem veya antibiyotik ile tedavi yapılır fakat ileri derecede ve iç organlara yayılan iltihapta iste ameliyat gerekebilir.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir