1. Anasayfa
 2. Sağlık

Göbek Deliğinden Siyah Bir Şey Çıkması Neden Olur? Göbek Deliğinde Siyah Cisim

Göbek Deliğinden Siyah Bir Şey Çıkması Neden Olur? Göbek Deliğinde Siyah Cisim

Sağlık tabii ki hepimiz için en önemli unsur olmakta. Bu noktada vücudumuzun herhangi bir bölgesinde olan gariplikler de hepimizi etkilemekte ve endişelendirmekte. Bu noktada karşılaşabileceğimiz ve bizi endişelendirebilecek sorunlardan birisi de göbek deliğimizden siyah bir cisim çıkması veya göbek deliğimizde siyah bir cisim görünmesi oluyor. İnsanlar tabii ki bunu ne olduğunu ve bu durumda ne yapılması gerektiğini merak ediyor.

Göbek Deliğinden Siyah Bir Şey Neden Çıkar?

Tabii ki göbek deliğimizden siyah bir şey çıkmasının birçok sebebi olabilmektedir. Bunlardan bazıları önemsenmemesi gereken şeyler olurken bazıları sağlığımızı bile etkileyebilecek ciddi cisimler olabilmekte. Göbek deliğimizden çıkan cisimler;

 • Özellikle çamaşırlarınızı yeni değiştirdiyseniz onların pamukları hızlı bir şekilde göbek deliğinize dolacaktır. Bunlar bir araya gelerek siyah bir pislik oluşturabilir. Bu noktada bunun sağlığınıza bir zararı yoktur. Tabii ki bunu temizlemeniz gerekmektedir.
 • Göbek deliğinizde çıkan bir ben de sıklıkla insanları korkutmaktadır. Özellikle benler zamanla büyümekte ve göbek deliğini kapatmaktadır. İnsanlar bu noktada da panik olabilmektedir.
 • Siyah bir şey çıkmasının veya görünmesinin bir diğer sebebi ise tabii ki sivilcelerdir. Bunlarda önemsenmemesi gereken noktalardan birisidir. Vücudumuzun birçok bölgesine çıkabildiği gibi sivilceler göbek deliğimizden de çıkabilmektedir.
 • Göbek deliğinde iltihap oluşması da bir diğer sorundur. Bu noktada göbek deliğinizden siyah pislik benzeri akıntılar gelebilir. Göbek deliğinizden gelen en büyük tehlike de bu olmaktadır. Bu noktada mutlaka önlem almanız gerekmektedir.

Bu noktada göbeğinizden siyah bir cisim çıkmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu noktada çıkan cismin ne olduğunu anlamanız önemlidir. Tabii ki bu noktada evde kendi başınıza çıkan cismin ne olduğunu anlamanız zor olabilmektedir. Bir uzmana yani bir doktora görünmeniz bu noktada faydalı olacaktır.

Göbek Deliğinden Çıkan Cisimler Zararlı Mıdır?

Göbek deliğinden birden fazla sebepten siyah bir cisim çıkabileceği için bu soruya da evet ya da hayır diye cevap verme mümkün değildir. Bu noktada elbiselerden giren pamuklar, çıkan sivilceler gibi etmenler önemli olmayan etmenlerdir. Bunların çıkması durumunda korkmanıza gerek yoktur. Çıkan sivilcenin patlaması durumunda hafif bir kan veya sivilcenin içindeki sıvının gelmesi de mümkündür. Tabii ki bu da korkulacak bir durum değildir. Bu gibi durumlarda su ile göbek deliğinizi temizlemeniz yeterli olacaktır.

Tabii ki bunun yanında çok büyük bir ben çıkması veya iltihap oluşması önemli etmenlerdir. Benlerin bazıları önemli olmasa da özellikle çok büyük olan ve altında bakteri oluşturabilecek benler alınmalıdır. Aynı şekilde göbek deliğinizde iltihap oluştuysa bu durumda da hızlı bir şekilde müdahale etmeniz gerekmektedir. İltihap ciddi bir sorundur. Zamanında müdahale edilmemesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Göbek Deliği Temizliği

Düzenli olarak yıkansak bile göbek deliğimizi her zaman doğru şekilde temizlemiyoruz. Bu noktada mutlaka göbek deliğimizin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Göbek deliğimize su girmesini sağlamalı, eşyalar üzerinden bulaşan pamuk gibi dışsal etmenleri temizlemeli ve kızarıklık oluşması gibi durumlarda da doktorunuza başvurulmalıdır. Özellikle kızarıklık oluşması, iltihap gelmesi, sürekli olarak kan gelmesi gibi durumlar ciddi belirtilerdir. Bunlar sizlerin sağlığını ciddi anlamda etkileyebilecek unsurlardır. Bu yüzden mutlaka bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Asla göbek deliğinize sivri bir cisim sokmak veya bilmediğiniz ilaçları kullanmak gibi yöntemleri denememelisiniz. Bunlar sizlere çok daha fazla zarar verebilecek unsurlardır. Bunları yapmak çok daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir