1. Anasayfa
 2. Sağlık

Göğüs Kafesi Çıtlaması Neden Olur? Göğüs Kafesi Kütlemesi Zararlı Mı?

Göğüs Kafesi Çıtlaması Neden Olur? Göğüs Kafesi Kütlemesi Zararlı Mı?

Göğüs kafesinde çıtlamanın birçok sebebi bulunmaktadır. Tabii ki insanlar da bu sebepleri merak etmektedir. Yaşanılan bu durumun sağlığı etkileyip etkilemeyeceği sıklıkla araştırılmaktadır. Bu noktada belirtiğimiz gibi bu sorunun oluşmasında birçok etmen rol oynayabilmektedir. Bu sorunlardan bazıları çok ciddi sorunlar iken bazıları önemli olmayan unsurlardır. Bu noktada bu sesin veya hissin nereden ve neden geldiği büyük önem kazanmaktadır. Mutlaka bu sesin peşine düşülmeli ve kaynağı bulunmalıdır. Sesin geldiği sebebe göre zararlı olup olmadığı da farklılık göstermektedir.

Göğüs Kafesinde Kütleme Neden Olur?

Başta da belirtiğimiz gibi bu sorunun olmasının birçok sebebi olabilmektedir. Bu noktada sorunun nereden geldiği önemlidir. Bazı sorunlar ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Aşağıdaki etmenler bu gibi bir çıtlamanın sebepleri arasında olabilir.

Aldığınız Darbeler

Göğüs kafesinize aldığınız bir darbe veya bu bölgenin ani bir travma yaşaması bu tür bir soruna neden olabilmektedir. Bu tür bir darbe sonucunda gelen ses genellikle önemli sorunlara yol açmaktadır. Kaburgalarınızda çatlama veya kırılma olması bu sorunlardan birisidir. Tabii ki böyle bir durumun teşhisini evinizde koymanız mümkün değildir. Mutlaka doktorunuza gitmeniz ve film çektirmeniz gerekmektedir. Bu bölge önemli bölgelerimizden birisidir. Bu bölgeye bir darbe aldığınızda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kireçlenme

Kaburga kısmınızda oluşan bir kireçlenme de bu tür bir soruna neden olacaktır. Bu noktada tabii ki kireçlenme tanısını da evinizde koymanız mümkün değildir. Bunun için mutlaka bir doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Özellikle bir darbe veya olmadığı halde sürekli bu tür bir ses ve his geliyorsa kireçlenme olma ihtimali yüksektir. Bu da ciddi sorunlardan birisidir. Doktorunuza görünmeniz faydanıza olacaktır.

Kemik Hasarları

Kaburganızın üzerinde bulunan kemiklerinizde bir hasar meydana gelmesi de bu noktada bu tür bir sese sebep olabilmektedir. Tabii ki kemik hasarının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu noktada kemik hasarının neden oluştuğu önemlidir. Tabii ki bu hasarın neden oluştuğunu da tespit edecek olan doktorlardır. Geçemeyen ve uzun süren bu tür bir his varsa kemik hasarlarınız olabilir. Bunun tespiti için de doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Basit Sebepler

Tabii ki bu sese veya hisse sebep olan her şey önemli değildir. Bu noktada basit sebeplerle de bu ses gelmiş olabilir. Anlık bir zorlanma veya eklem yerlerinizden de bu tür bir ses gelebilir. Bu noktada panik yapmanıza gerek yoktur. Eğer bu his sürekli olarak olmuyorsa veya sürekli olarak göğüs kafesinizden ses gelmiyorsa basit bir sebep olma ihtimali yüksektir. Bu noktada korkmanıza gerek yoktur. Yine de aklınızda soru işareti kalmaması için doktorunuza görünmeniz faydanıza olacaktır.

Göğüs Kafesi Kütlemesi Zararlı Mı?

Göğüs kafesininiz neden kütlediğine göre zararlı olup olmadığının cevabı da değişecektir. Bu noktada eğer aldığınız bir darbe veya bu bölgenizde meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı kütleme olduysa bu zararlıdır. Fakat yukarıda da söylediğimiz gibi basit bir sebeple bu tür bir ses meydana geldiyse zararlı değildir. Bu noktada sizlere en büyük yol gösterici tabii ki gelen sesin sıklığı olacaktır. Eğer sürekli olarak ses geliyorsa bu durum zararlı bir şeyler olma ihtimalini artırmaktadır. Bu noktada mutlaka doktorunuza gitmeniz ve kontrol yaptırmanız gerekmektedir.

Göğüs kafesinizden ses gelmesinin yanı sıra bir ağrı veya benzeri durumda varsa bu noktada da doktorunuza görünmeniz faydalı olacaktır. Doktorunuz gerekli testleri yapacak ve bir problem varsa çözüm üretecektir.

 

Reaksiyon Göster
 • 4
  alk_
  Alkış
 • 2
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 5
  _z_c_
  Üzücü
 • 6
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 5
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir