1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

Hamile kadınların ettikleri dualar önemlidir. Hamile bir kadının etmiş olduğu duaların kabul olduğuna dair bir inanış vardır. Hamile kadınlar, o dönem içerisinde hem ruh hem beden açısından en aciz oldukları bir süreç içinde oldukları için onların dua kapısının açık olduğuna inanılır. Dolayısıyla hamile bir kadının yapmış olduğu duanın kabul olduğu düşünülür.

Annelik kutsal bir görevdir. Kadınların anne olma süreçlerinde geçirdikleri hamilelik döneminin de kutsal olması sebebiyle hamile kadının duası kabul olur. Hamile kadının dua ederken bedduadan ziyade iyi niyetli dua etmesi önerilir. Hamile kadınların dualarının kabul olmasına dair merak edilen birçok husus vardır. Konuyu daha iyi kavrayabilmek adına hamile kadının duası kabul olur mu, hamile kadının okuması gereken dualar nelerdir, hamile kadının duası neden kabul olur gibi hususlar merak konusudur.

Hamile Kadının Duası Kabul Olur Mu?

Hamile kadının duası kabul olur mu sorusu oldukça merak edilen konulardan biridir. Bu konuda hamilelik sürecinde edilen duaların kabul olmasının diğer dönemlere nispetle daha mümkün olduğu söylenir. Bir bebeği dünyaya getirmek gibi kutsal ve kadınların pek çok bakımdan zorluk çektiği hamilelik dönemi, insanın acziyetinin daha fazla hissedildiği bir süreçtir. Bu nedenle hamilelik sürecinde dua eden kadınların duaları kabul olur.

Hamilelik döneminde hamile bir kadının doğacak bebeği için yapacağı dualar büyük önem taşır. Hz. Peygamber’in hadisi şerifinde de belirttiği üzere ebeveynlerin çocukları için yapmış oldukları duaların kabul olacağına inanılır. Hamile kadının çocuğunu dünyaya getirmek için her türlü zahmet ve sıkıntıya katlandığı bu dönemde, hem hamilelikten hem de ebeveyn niteliğinden dolayı bebeği için yapacağı duaların kabul olacağı düşünülür. Bu sebeple hamilelik döneminde hayırlı bir çocuk için dua etmeyi ihmal etmemek gerekir.

Hamile Kadının Okuması Gereken Dualar

Hamile kadının okuması gereken dualar bünyesinde sayılabilecek pek çok dua ve esma vardır. Bunlardan bazıları sağlıklı ve hayırlı bir çocuk yetiştirmek için edilen dualardır. Diğer yandan hamilelik sürecinin kolay ve rahat geçmesi için yapılan dualar da bulunur. Annenin ve bebeğin doğum sürecinden rahatlıkla çıkması ve sancısı az kolay bir doğum geçirmesi için annenin Ayetel Kürsi okuması gerekir.

Hamile kadının, yapmış olduğu duaların kabul olma olasılığının yüksek olduğunu unutmayarak her namazdan sonra dua etmesi gerekir. Edilen duaların iyi niyetli bir şekilde yapılması çok daha hayırlıdır. Nitekim hamile bir kadının hem duası hem de bedduası kabul olur. Fakat iyi niyetli bir şekilde dua etmek en hayırlısıdır.

Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

Toplum hayatında yaygın olan bir düşünceye göre zor durumda olan kişilerin dualarının kabul olduğuna inanılır. Hamilelik gibi meşakkatli ve sıkıntılı bir dönemden geçen kadınların da hamilelik süresi boyunca zor durumda oldukları apaçık bir gerçektir. Bu nedenle hamile kadınların yapmış oldukları duaların kabul olduğuna inanılır. Hamile kadının duası neden kabul olur hususu hakkında bilinmesi gereken noktalar vardır.

Şöyle ki hamile kadınların hamilelik dönemlerinde çeşitli zorluk ve sıkıntılar yaşadıkları için aciz bir durumda oldukları ve bu yüzden de yapmış oldukları duaların kabul olduğu düşünülür. Alimler de başta olmak ile beraber birçok kaynakta belirtildiği üzere hamile kadının duasının kabul olduğuna inanılır. Bununla beraber kişilerin ibadetlerinin ardından devamlı olarak dua etmelerinde fayda vardır.

Hamile Kadının Duası

Hamile kadının yapacağı dualar ve ibadetler, manevi anlamda hem kendisi hem de bebeği için oldukça önemli bir husustur. Bu doğrultuda hamilelik sürecinde yapılması önerilen bazı dua ve ibadetler bulunur. Örneğin hamile kadının yemek yerken abdestli olması tavsiye edilir. Aynı zamanda sürekli olarak Kuran-ı Kerim okuması ve dinlemesi bebek için çok iyidir.

Annenin günahlardan korunmak için gerekli seviyede özen göstermesi gerekir. Ayrıca namazların ardından bolca dua etmek ve tesbih çekmek önemlidir. Bunun yanında gün içerisinde en az bir kere Yasin-i Şerif okunması mühimdir. Eğer yapılabilirse hamilelik boyunca Kuranın hatmedilmesi çok hayırlıdır. Bebeğin hareket ettiğini anlayan hamile kadının bolca salavat getirmesi ve İhlas Suresini okuması bebeğe manevi açıdan hayır sağlar.

Hamilelik Döneminde Bebek İçin Okunacak Dualar

Hamilelik süreci boyunca bebeğin ahlaklı, sağlıklı, hayırlı, akıllı ve terbiyeli olması için okunacak dualar çeşitlidir. Hamile bir kadın öncelikle hayırlı ve sağlıklı bir evlada sahip olmak için dua eder. Hayırlı bir evlat için yapılması önerilen dualardan biri hamilelik sürecinin ilk dört ayı içinde yetmiş bin defa Sübhanallahi ve bihamdihi duasıdır. Ayrıca namazların ardından Araf Suresinin 189. ayeti okunabilir. Aynı zamanda güzel ahlaklı bir evlat sahibi olmak için Enbiya Suresinin okunması tavsiye edilir.

Doğum Öncesi Yapılacak Dualar

Doğum öncesinde dua edilmesi hem bebek hem de anne sağlığı açısından çok önemlidir. Hz. Peygamberimiz hadisi şerifinde Hz. Fatma’nın doğumu sırasında etrafında olanlara Nas-Felak Sureleri, Ayetel Kürsi ve Araf Suresinin 54. ayeti okumalarını bildirdiği aktarılır. Doğum öncesinde yapılan duala annenin daha rahat bir doğum geçirmesini sağlar. Aynı zamanda dünyaya gelecek bebeğin de sağlıklı ve hayırlı olmasına vesile olur.

Doğum sancısı her hamile kadının yaşadığı zor ve sıkıntılı durumlardan biridir. Annenin doğum sancısı geçirirken rahminin rahat bir şekilde açılması için edilmesi gereken dualar bulunur. Bu süreçte okunan dualar sayesinde annenin doğum boyunca rahat olması sağlanır. Doğum sancısı başladığı anda annenin kolay bir doğum geçirmesi için İnşikak Suresi okunması hayırlıdır.

Dua, hem maddi hem manevi açıdan pek çok kapı açar ve hayırlara vesile olur. Bu nedenle hamilelik süresince ve doğum anında bolca dua edilmesi anne ve bebek açısından çok önemlidir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir