1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Hamileler Karnını İçine Çekebilir Mi? Hamileyken Karnı İçe Çekmek Zararlı Mı?

Hamileler Karnını İçine Çekebilir Mi? Hamileyken Karnı İçe Çekmek Zararlı Mı?

Otururken, iş yaparken veya yürürken hamileler karnını içine çekebilir mi? Uzmanlar hamile olan kişilerin karın bölgesini içine çekmesinin zararlı olduğunu belirtiyor. Karnı içeriye çekme alışkanlığı olan kişiler hamilelik sürecinde çok daha dikkatli olmalıdır. Çünkü karnı içeri çekme hamilelerin asla yapmaması gereken bir davranıştır.

Pek çok hamile istem dışı karnını içeriye çekebilir. Fakat konu bebeğiniz ile ilgili olduğu için oldukça dikkatli olmalısınız. Anne adaylarının hamile kaldığı günden beri merak ettiği çeşitli konular vardır. Özellikle karnı içeriye çekmek bebeğe zarar verir mi? gibi benzeri sorular da merak konusudur. Uzmanlar karın bölgesine baskı yapmayacak hareketlerden kaçınılması gerektiğini önemle belirtiyor. Bununla beraber karın bölgesine baskı yapacak tayt, pantolon ve benzeri kıyafetlerde giyilmemelidir. Dolayısıyla hamileler karnını içeriye çekmemelidir. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa bebeğinizin sağlığını düşünerek vazgeçmelisiniz.

Hamileyken Karnı İçe Çekmek Zararlı Mı?

Hamileyken karnı içe çekmek son derece yanlış bir davranıştır. Bebeği sıkıştırmak ve rahim duvarını zorlamak farklı sorunları ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla hamileyken karnı içe çekmek ve bebeği sıkıştırmak yanlış bir harekettir. Aynı zamanda dar giysiler giymek de bebeği rahatsız edeceği için dikkat edilmesi önerilen bir konudur. Bazı kişiler de karnı içe çekme alışkanlığı olabiliyor.

Hamilelikte Yanlış Bilinenler

Geçmişten günümüze kadar gelen ve herkesin bildiği “iki canlısın, iki kişilik ye” ifadesi tamamıyla yanlıştır. Anne adayı dengeli beslenmelidir. Dolayısıyla iki canlı olması çok yemesi anlamına gelmez. Hamilelikte fazla hareket edilmemesi de yanlış bir düşüncedir. Çünkü hamile olan kişiler hasta değildir. Hafif yürüyüşler ve doktor önerisi ile hamilelerin yapabileceği egzersizlerin sakıncası yoktur. Aksine normal doğumu kolaylaştırır.

Hamileyken Yapılmaması Gerekenler

Son yılların en çok araştırılan bir konusu da hamileyken yapılmaması gerekenler oluyor. Hamile olan kadınların dikkat etmesi gereken ve asla yapmaması gereken bazı durumlar vardır. Bunların başında ödem attıran çaylar gelmektedir. Aynı zamanda sosis, salam ve çiğ et gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aşırı oranda kafein tüketmek anne adayında endişe ve kaygı bozukluğuna sebep olur. Ayrıca kalp çarpıntısına da sebebiyet verir.

Çoğu uzman karides, midye ve kalamar gibi benzer deniz ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Fakat balık temel bir besin olduğu için her balığın tüketilmemesi öneriliyor. Kilo aldıran şerbetli tatlılar, uzun süre araba kullanmak, kimyasal ürünlerden uzak durmak, stres yaratan ortamlardan kaçınmak, hamur işi ve aşırı yağlı yiyecekler tüketmemek, paketli gıdalar yememek, yapay tatlandırıcılar ve gıda takviyesi kullanımından kaçınılması gereken önemli durumlardır. Hamileyken yapmamanız gereken diğer unsurlar aşağıda yer alıyor.

 • Uyurken karın üzerine yatmak
 • Aşırı yorucu işler ve yoğun spor yapmak
 • Yukarıya doğru uzanmak
 • Sauna, hamam, kaplıca gibi çok sıcak yerlerden kaçınmak
 • Alkol veya sigara içmek
 • Aşırı kafein tüketmek
 • Ağır şeyler kaldırmak

Hamilelikte Uzak Durulması Önerilen Hareketler

Hamilelikte hafif egzersizler yapmak faydalıdır. Fakat sizi zorlayacak hareketlerden kaçınmak doğru olacaktır. Peki, hamilelikte uzak durulması gereken hareketler nelerdir? İp atlama, zıplama, sıçrama, uzun süre sırt üstü yatma, zayıflatan egzersizler yapmak, ağır kaldırmak, bisiklet sürmek, denize dalmak, yüksek sıcaklık, yüksek bir yere çıkmak ve kayak yapmak hamile kişilerin uzak durması gereken unsurlardır.

Hamilelikte Bebeğe Zarar Verenler Nelerdir?

Hamilelikte bebeği olumsuz yönde etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Peki, hamilelikte bebeğe zarar verenler nelerdir?

 • Akupunktur,
 • Ton balığı
 • MR çektirmek
 • Bebeğe müzik dinletmek
 • Vajinal muayene
 • Aşırı cep telefonu kullanmak ve radyasyona maruz kalmak
 • Sarsıntılı yolculuklar yapmak

Hamileyken Karnı İçeri Çekmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Rahim içi bebeğiniz için güvenilir bir ortamdır. Ancak tehlikeli hareketler yapmak bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Karnı içeriye çekmek bebeğin bulunduğu ortamı daraltır. Kadın doğum uzmanları, hamile olan kişilerin karnını içe çekmemesi durumunda uyarıyor. Özellikle ilk 3 ay düşük riski yüksek olduğu için karnı içe çekmek veya dar giysiler giyerek karın bölgesine baskı yapmak sakıncalıdır.

Gebelik boyunca karın içeriye çekilmemelidir. Kişilerin hamile kalmadan önce karnını içeriye çekmemesi gerektiğini bilmesi önemlidir. Hamileler karnını içine çekebilir mi? adlı makalemizde önemli başlıklara yer verdik.

Reaksiyon Göster
 • 2
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir