1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Hamilelikte Mantar Yemek Zararlı mı? 

Hamilelikte Mantar Yemek Zararlı mı? 

Hamilelik kadınların en özel yaşadığı bir durumdur. Bununla birlikte kadınların canı farklı yiyecekler istemekte ve çeşitli yiyecekler tüketebilmektedirler. Ancak yiyecek yerken de hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken önemli durumdur.

Hamilelikte mantar yemek zararlı mı? Denmesinden önce bilinmesi gereken öncelikle hamilelik döneminde mantar çiğ olarak yenmemelidir. Ayrıca mantar çeşitlerine göre de tüketilemeyecek olanlar vardır. Bu durumda da önce hangi mantar olduğuna bakılmalı ve ondan sonra mantar tüketilmelidir.  Hamilelikte kestane mantarlar,  beyaz düğme mantarları ve porçini çeşidi mantarlar tüketilebilir. Bunlar dışındaki mantarlar ise yenilmemelidir.

Hamilelikte mantar yemek zararlı mı? Konusundaki mantarlar toprakta yetişen bir bitkidir. Durum böyle olunca da mantar yemek hamile kadınlar için komplikasyonlara neden oluşturabilir ve bu da beraberinde gıda kaynaklı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu durumda da kadınlar özellikle hamilelik dönemlerinde bu tür yiyeceklere dikkat etmelidirler.

Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kadınlar hamilelik döneminde oldukça duygulu dönemlerini yaşarlar. Bu durumda da hüzün ve aşırı duygulu olaylardan uzak durmalıdırlar.
 • Yine hamilelikte kadınlar aşerdikleri her türlü yiyeceği yememeye özen göstermelidir. Çünkü bazı yiyeceklerden kadınlara ve bebeğine gıda kaynaklı hastalıklar empoze edebilir.
 • Aşırı stres ve tepkiden kaçınılmalıdır.
 • Alkol, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Hamile kadınlar çok yorucu işler yapmamalı ve günün büyük kısmını vücutlarını  dinlendirerek geçirmelidirler.
 • Ayrıca telefon, tablet ve bilgisayar gibi özellikle radyasyon yayan araç gereçlerden uzak durulmalıdır.
 • Vitamin verecek ve yiyecek ve içecekler tüketilmelidir.
 • Hamilelikte kullanılan ilaç ve antibiyotiklere de ayrıca dikkat edilmelidir.

Tüm bunlar hamile kadınlar için oldukça önemlidir. Çünkü bu tür durumlarda kadınlar oldukça duygusaldır ve duygusallıkları bebeğe de yansıyabilmektedir. Ayrıca hamile kadınlar özellikle yeme ve içmelerine dikkat etmelidirler. Hamilelikte mantar yemek zararlı mı? Konusunda da belirttiğimiz gibi bu dönemde özellikle bazı komplikasyonlara maruz kalmamak için gıdalara dikkat etmek gerekir. Ayrıca mantar bebeğe bir yaşından önce verilmesi de tavsiye edilmemektedir. Uzman doktorlar tarafından sıklıkla üzerinde durulan bir konu olmuş ve bu konuda daha çok araştırmalar yapılmaktadır. Yine bununla birlikte bebeğe mantar verilecek ise önceden doktora danışılmalıdır.

Hamilelik döneminde mantar yemek kimisi için faydalı olduğu söylenir kimisi için ise zararlı olduğu söylenir. Bu yanılgılara düşmemek için öncelikle doktora danışmak gereklidir ve neticesinde tüketim yapılmalıdır. Ancak mantar besin değeri yüksek ve içinde birçok vitamin bulunduran bir bitkidir. Genel anlamda faydalı bir bitki olan mantar hamileler için de yabani çeşitlerinin yenmemesi durumunda yine faydalı bir yiyecek olabilmektedir. Hamilelik döneminde mantar yenmeli veya yenmemeli diye bir şey söylenemez ancak yenilecek olan mantarın türüne kesinlikle dikkat edilmelidir. Aksi durumda hamile kadın ve bebeği zarara maruz kalabilir.

 • Hamilelikte mantar yemenin sakıncası bakteri dengesini koruyabilir.  Ayrıca annenin kilo alması ve bebeğin de  bunlardan etkilenip metobolizmasında hasarlara yol açabilmektedir.
 • Özellikle güneşte yetiştirilen mantarlar hamile kadınlar  için D2 vitaminini karşılamak açısından önemlidir.

Hamile kadınlar mantar tüketimini düzenli ve özenle yapmalıdırlar. Aklında soru işareti ilanlar için ise öncelikle doktora danışmak gereklidir. Çünkü burada yapılacak bir hata bebeğin ciddi gelişim sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden hamilelikte genellikle dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve özellikle de toprakta yetişen mantar gibi bitkilere ayrıca dikkat edilmelidir.

Tüm bunlara bağlı olarak hamilelik döneminde kadınların tükettiği her türlü besin maddelerine dikkat etmeleri ve bunlardan alacakları olumsuz bir etkiden bebeklerinin de büyük oranda etkileneceklerini göz ardı etmemelidirler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir