1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

İrmik Bebeği Kabız Yapar Mı? İrmik Kabız Yapar Mı?

İrmik Bebeği Kabız Yapar Mı? İrmik Kabız Yapar Mı?

İrmik birçok alanda kullanılan bir üründür. Özellikle irmik tatlısı sıklıkla yapılan tatlılar arasında yer almaktadır. Bu noktada irmik hakkında da bir sürü soru sorulmaktadır. Bu sorulardan birisi de irmiğin bebeği ile ilgili olmaktadır. İrmik ve irmik bebeği hakkında en çok sorulan soru bunların kabız yapıp yapmayacağı olmaktadır. İnsanlar irmik kabız yapar mı ve irmik bebeği kabız yapar mı sorusunu sıklıkla sormaktadır.

İrmik Bebeği Nedir?

Tabii ki irmik bebeği nedir sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Normal irmik ile irmik bebeği arasında bir fark yoktur. İrmik bebeği sadece irmiğin çok daha ince öğütülmüş halidir. Bu noktada ürün olarak bir fark bulunmamaktadır. Tek fark boyutunda olmaktadır. İrmik bebeği, bebek irmiği olarak da adlandırılmaktadır. Bu ince besin 6 ayını geçmiş bebekler için güzel ve besleyici bir mama olmaktadır.

Bebek irmiği veya irmik bebeği kabız yapar mı sorusu da bu noktada sıklıkla sorulmaktadır. İnsanlar kendilerinden çok bebeklerini düşünmekte ve irmiklerin onların sağlığında bir etkisi olup olmayacağını da merak etmektedir. Bu sorunun sıklıkla sorulmasının sebebi de budur.

Bebekler İrmik Yiyebilir Mi?

Ek gıdaya başlayan bebeklerin irmik tüketmesi mümkündür. İrmik doğrudan kabız yapan veya kabızlığa neden olan bir gıda değildir. Fakat bebeğe sürekli bu tür gıdaların verilmesi, yapılan irmiğin çok kuru ve lapa şekilde yapılması bebeğin kabız olmasına neden olabilir. Bu yüzden lif oranı yüksek ürünler bebeklerde tercih edilmelidir. İrmik bebekler için faydalı ürünlerden birisidir. Bu noktada bir öğünde irmik verdiyseniz bir sonraki üründe daha lifli bir gıda tercih etmeniz veya meyve, sebze yedirmeniz faydalı olacaktır.

Bu noktada irmik kabız yapar demek doğru olmayacaktır. Fakat bebeğe üst üste bu tür ürünlerin verilmesi doğru değildir. Bebeğin öğünleri kesinlikle çeşitlendirilmelidir. Patates, irmik ve pirinç gibi ürünler üst üste öğünlerde verilmemelidir. Bu şekilde bebeğin kabız olması gibi bir problem ortadan büyük ölçüde kalkmış olacaktır.

Bebekler için irmik besleyici ürünlerden birisi olmaktadır. Protein anlamında zengin bir üründür. Bu noktada bebeklerde kullanıma en uygun irmik de buğday irmiği olmaktadır. Protein anlamında en yüksek proteine sahip olan irmik buğday irmiğidir. Tabii ki her bebek aynı değildir. Bu noktada bazı bebeklerde irmiğin kabızlık yapması da görülebilir. Bu noktada mutlaka azar azar denemeli ve sonrasında bebeğinize yedirmelisiniz. Bu noktada bebeğinizin doktoruna danışmanız, ek gıda evresine nasıl geçmeniz gerektiğini ve neler vermeniz gerektiğini onlara da sormanız faydalı olacaktır

Büyüklerde İrmik Kabızlık Yapar Mı?

Yukarıda belirtiğimiz gibi bebeklerde irmik doğru kullanıldığı sürece kabız yapmayacaktır. Hatta bebekler için besleyici ürünlerden birisi olmaktadır. Tabii ki büyüklerde de irmiğin kabızlık yapması gibi bir durum bulunmamaktadır. Bizlerin vücudu bebeklere göre çok daha gelişmiş olduğundan ve sindirim sistemimiz çok daha iyi çalıştığından sadece irmik yememiz ile kabız olmamız normal şartlarda mümkün değildir. Bu noktada irmik kabız yapar gibi bir genelleme yapılması kesinlikle yanlıştır. Bu tür bir genelleme insanları yanıltmak olacaktır.

Fakat her insanın ve bebeğin bünyesi birbirinden farklıdır. Bir kişi için çok faydalı olan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir ürün bir başka kişi için sorun yaratabilir. Bu noktada irmiğe karşı hassasiyeti olan insanlar ve bebeklerde olabilir. Eğer irmik yedikten sonra kabız oluyorsanız veya bebeğiniz yer irmik yediğinde kabızlık yaşıyorsa bu noktada vermemeniz daha doğru olacaktır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir