1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kabak İshale İyi Gelir Mi? İshalken Kabak Yenir Mi?

Kabak İshale İyi Gelir Mi? İshalken Kabak Yenir Mi?

İnsanların en sık yaşadığı problemlerden birisi de ishal olmaktadır. İshal rahatsızlığı tüm hayatı etkileyen unsurlardan birisidir. Bu hastalığın ortaya çıkmasına birçok etmen bulunmaktadır. Yediklerimiz, farklı rahatsızlıklarımız, kullandığımız ilaçlar ve hatta içtiğimiz içecekler bu tür bir soruna neden olabilmektedir. Tabii ki insanların tüm hayatını etkileyen bu rahatsızlık da araştırma konularından birisi olmaktadır. İnsanlar bu hastalıktan nasıl kurtulabileceklerini, ishal problemini nasıl hızlı bir şekilde geçirebileceklerini araştırmaktadır. Araştırma konularından birisi de hangi yiyeceğin ishale iyi geldiği veya hangi yiyeceğin daha çok ishal yaptığı olmaktadır. Bu noktada sorulan yiyeceklerden birisi de kabak olmaktadır. Kabak ishale iyi gelir mi? İshal olduğumuzda kabak yiyebilir miyiz sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

İshal Olduğumuzda Bal Kabağı Yenir Mi?

Bilindiği üzere iki farklı kabak çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi bal kabağı dediğimiz genellikle tatlı yapımında kullanılan kabaktır. Diğer ise yemeklerimizde kullanılan kabaktır. İshal olduğumuzda bal kabağı yenilir mi veya kabak tatlısı yenilir mi sorusu bu noktada sıklıkla sorulmaktadır. İshal olduğunuz sebze yemeniz önerilmemektedir. Sebzeler ishali tetikleyen unsurlardan birisidir. Bu noktada bal kabağı veya kabak tatlısı yemeniz de önerilmemektedir. Maalesef halka arasında kabağın ishale iyi geldiği ve ishali geçirdiği yönünde yanlış bir algı bulunmaktadır. Bu algı tamamen yanlıştır. Bal kabağı yemek ishale iyi gelmeyeceği gibi tam tersi ishalinizi daha da çok artıracaktır. Bu noktada kabak yememeniz gerekmektedir.

Kabak İshale İyi Gelir mi?

Bu noktada sorulan kabak türlerinden birisi de yemek olan kabaktır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi sebzelerin çoğu ishale iyi gelmemektedir. Bu noktada kabak yemeğini de yememeniz gerekmektedir. Sadece bal kabağı değil, yemeklik amacı ile kullanılan kabak da ishale iyi gelmemektedir. Kabak tam aksine ishalinizi artıracak unsurlardan birisidir. Bu noktada sebzeleri bu süreçte kullanmamanız gerekmektedir.

Özellikle de kabak kızartması bu noktada en olumsuz yiyeceklerden birisidir. İshal hem yağ ile hem de kabak ile ters etki gösterecek gıdadır. Yani yağ da kabak da ishalinizi artıracaktır. Bir de sizlerin kızarmış kabak yemesi tamamen kötü bir etki oluşturacaktır. İshalinizin geçmesi bir yana daha da artacaktır. Bu süreç boyunca kesinlikle kabak yememeniz gerekmektedir. Zorunda kalsanız bile çok az yemeniz faydanıza olacaktır. Sebzelerin bu süreçte tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Kabak İshali Keser Mi?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi kabak ve bal kabağı kesinlikle ishali geçirecek veya kesecek gıdalar değildir. Sebzelerin birçoğu ishali geçirmediği gibi ishalinizi de artıracaktır. Bu noktada ishal olduğunuzda sebzelerden uzak durmanız gerekmektedir. İstisnai birkaç meyce dışındaki meyveler de bu süreçte tüketmemeniz gerekenler arasında bulunmaktadır.

Halk arasında sıklıkla dolaşan bal kabağı ve yemeklik kabak ishali keser söylemi bu noktada yanlış olmaktadır. İshal olduğunuz süreç boyunca asla bu yiyecekleri tüketmemelisiniz. Bunlar sorunu çözmeyeceği gibi sorunu artıracak unsurlardır. Bu noktada sizlere faydadan çok zarar getirecektir.

İshale Ne İyi Gelir?

Bu noktada ishal olduğumda ne yemeliyim diye de sorabilirsiniz. İshalinize iyi gelecek birçok yiyecek bulunmaktadır. Bunlar arasında yulaf ezmesi, buğday kreması veya pirinç lapası en etkili olanlardır. Fakat pirinç yapılırken asla yağ koymamanız gerekmektedir. Tamamen lapa şeklinde yapmanız faydanıza olacaktır.

Bunun yanında muz, elma süresi, ekmek ve haşlanmış patates de ishalinize karşı iyi gelecek yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu süreçte bol bol su tüketmeniz de önemli hususlardan birisi olmaktadır. Su sağlığınızın korunması için önemlidir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir