1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kahverengi Kusmanın Nedenleri Nedir? Kahverengi Kusmak Neden Olur?

Kahverengi Kusmanın Nedenleri Nedir? Kahverengi Kusmak Neden Olur?

Kahverengi kusmak aslında midenizde gerçekleşen bir kanamanın ardından meydana gelen bir kusma şeklidir. Kanamanın rengi kahverengi ise bu geçmiş bir kanamayı, kırmızı ise devam eden bir kanamayı, canlı ve kırmızı bir renk ise şiddetli bir kanama olduğunu gösterir. Kahverengi renk aslında kanamanın mide asidi tarafından bastırıldığını gösterir. Kişi böyle bir kanama gördüğünde sakinliğini koruyarak doktora gitmelidir.

Hematemez yani üst sindirim kanallarında meydana gelen kanama demektir. Bu yutak, mide ve ince bağırsaktan kaynaklı olanlardır. Bazen başka sebeplerden de bu tür kanamalar meydana gelebilir.

Kan kusmak insanları çok korkutan bir durumdur elbette. Sürekli devam eden bir durum kişiyi daha da telaşlandırabilir. Ama bu bazen yutak borunuzdaki ufak bir yırtılmadan da kaynaklanıyor olabilir bazen de ciddi bir sorunun habercisi de olabilir. Bazı organlarda meydana gelen sorunların dışa vurumu bu şekilde gerçekleşebilir. Kişinin böyle bir durumda hemen doktoruna başvurmasında fayda vardır.

Kahverengi Kusma Nasıl Olur?

Mide veya on iki parmak bağırsağında bulunan ülser ve orda meydana gelen bir sorun kan kusmak diye adlandıracağımız kusma şekline sebep olabilir. Bu genel olarak karşımıza çıkan bir sebeptir. Ama elbette başka sebepleri de vardır.

Bir diğer sebep ise büyüyen kan damarlarıdır. Siroz hastalığı ile insanda hipertansiyon meydana gelir hipertansiyon ise karın damarlarında genişlemeye ve açılmaya sebep olur. Kan basıncı artınca da midede kanama meydana gelebilir. Dolayısıyla da kan kusma olabilir.

Birçok durum aslında kan kusmaya sebebiyet verebilir. Bir kaç tanesini daha sıralayacak olursak:

 • Akut inflamasyon bu durum ise mide veya yemek borusunda iltihap demektir. Oralarda meydana gelen iltihaplar kanamaya sebep olabilir. Bu rahatsızlığa ise genelde alkol ve asprin kullanımı sebep olur. Bunların kullanımına çok dikkat etmemizde fayda vardır.
 • Kronik pankreatit buda yine kanamaya sebep olan durumlardan biridir. Pankreasta meydana gelen bu sorun kanamaya yol açar. Pankreası çevreleyen zarda meydana gelen pankreatit kanamaya yol açar.
 • Tüm bunların yanı sıra yemek borusu ve midede gelen yırtılmalar bu tür bir kanamaya sebep olabilir. Bu yırtılmalar dış veya iç birçok sebepten olabilir.
 • Midenizde beliren bir yarada kanlı kusmaya sebep olabilir.
 • İyi veya kötü huylu tümörler bu tür bir kanamaya sebep olabilir.
 • Özellikle pankreas, mide ve yemek borusu kanserlerinde bu tür kanamaları görmemiz çok mümkün.

Kanlı Kusma Neden Meydana Gelir?

Bazen de çok alkol kullanımına bağlı olarak şiddetli kusmalarda boğaz tahriş olur bu durumda da kanlı kusma meydana gelebilir.  Bu kanama artarsa doktora başvurulmalıdır.

Kan kusan kişide baş dönmesi, tırnaklarda morarma, yorgunluk halsizlik, kabızlık veya ishal, kanlı ya da siyah bir şekilde dışkı çıkarmak, vücutta halsizlik, bitkinlik, psikolojik çöküntü meydana gelebilir.

Kan kusmak şiddetine bağlı olarak kişide kan kaybının olmasına da sebep olabilir.  Kalpte çarpıntı, yorgunluk bunlarda kan kusma sonucu meydana gelebilir.

Kan kusmak ciddiye alınması gereken bir durumdur. Böyle bir durumda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir ve acilen gerekli tedaviye başlanmalıdır. Tedavi sırasında ağızdan yemek yememeniz gerekir. Doktorunuzun size vereceği talimatlara uymanızda fayda vardır. Gelişen teknoloji ile tanı çabuk koyulacağı gibi tedavi süreci de hızlı işleyecektir. Kişinin bu süreçte yediklerine içtiklerine dikkat etmesinde büyük fayda vardır.

Birçok sebebi olan kahverengi kusmayı böyle tanımlayabiliriz. Kimde ne tür bir sorundan kaynaklı kahverengi kusmanın gerçekleştiğinin tanısını ise en iyi doktorlar koyacaktır. Kişi kendi kafasına göre kendine tanı koymamalıdır.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir