1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kalıcı Kalp Pili Olanlar Yüzde Kaç Özürlüdür?

Kalıcı Kalp Pili Olanlar Yüzde Kaç Özürlüdür?

Kalıcı kalp pili olanlar yüzde kaç özürlüdür? araştırılarak öğrenilmek istenen konulardan biri olmuştur. Kişinin kalp bozukluğu gibi semtompları geçmeyerek devam ediyorsa o zaman engelli kategorisi içerisinde yer almasına neden olacaktır. Her ne kadar yaşamış olduğu kalp hastalıklarından sonra kalıcı olarak kalp pili takılmış olsa bile hala daha hastanın şikayetleri bitmeyerek devam ediyorsa o zaman özürlü sayılabilecektir.

Tabi burada önemli olan faktörlerden biri yüzde kaç oranında bir özürlüdür raporunda beyan edildiği diyebiliriz. Heyet raporuna göre kalıcı kalp pili olanların %40 oran ve üzerinde olması halinde özürlü sınıfı içerisinde yer alacağını söylemeliyiz.

Kalıcı Kalp Pili Olanlar Yüzde Kaç Özürlü Sayılır?

Son dönemlerde kalp hastalıklarında çok sayı da artış göstermektedir. Günümüzde iç hastalıklarından bir olan kalp hastalığının yaygın görülmesi haliyle engellilik raporu alımına da etken olmuştur. Birçok genç ve her yaştan kişilerde de görülebilen bu hastalığın beraberinde, kalp hastaları yüzde  kaç oranında engelli raporu alabilmekte sorusu da merak uyandırmıştır. Kalp hastalığı olan kişilerin, kalpte oluşabilen her tür rahatsızlığa karşı hasar oranında alınabilen engelli raporu kapsamına alınmaktadır. Her kalp hastalığı yüzdelik oranında değişkenlik göstermesine karşı genel itibari ile normalde %40 ve üzeri olmaktadır.

Kalp Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kalp rahatsızlıkları geçmiş yıllara nazaran belli bir yaşı geçmiş insanlarda görülürken, son dönemlerde yaşanan salgın hastalıkların artması, alınan gıdaların suni olması, stresin artması, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi ve gençlerinde spor alışkanlıkları kazanmaması nedeniyle yaş seviyesi daha aşağılara düşmüştür. Bu doğrultuda da kalp hastalığı önem arz ederek, tüm kalp ile ilgili  hastalığı olan kişilere de engelli raporu verilmesi önemli bir hale gelmiştir.

Kalp Pili Olanlar ÖTV’siz Araç Alabilir Mi?

Kalp pili olanlar için ne gibi bir indirimler olacağı da önemli bir konu haline gelmektedir. Kalp pili olanlar ÖTV’siz araç alabilir mi? şeklinde sorularda bu tür kalp hastalık şikayetleri olanlar açısından araştırılma ihtiyacı duyulan bir konu olmuştur. Araçlarda indirimlerden yararlanmanız için heyet raporunda oran %90 ve üzeri şeklinde olması gerekmektedir. Raporunuzda %90 oranında bir özürlü ibaresi yer alıyorsa o zaman araçtan indirim hakkı elde edemez.

Kalp Pili Olan Hasta Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kalp ile ilgili sorunları genetik ya da sonradan meydana gelen kişilerin engelli raporu alabilecek olduğunu söylemeliyiz. Engelli raporu alabilmeniz içinde bazı istenen şartların söz konusu olduğunu söylememiz gerekiyor. Engelli sınıfı içerisinde yer almanız için hangi hususlar gerektiğini sorgulayanlar için şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Kalp pili olanlar engelli raporu alabilir. Fakat ÖTV indirimlerinden yararlanmaları için %90 ve üstü bir engelli oranında olması gerekir
 • %40 engelli raporu olanlarda araç alımlarında indirim yapılmaz
 • Kalp pili takılan ve hastalık şikayetleri de hala daha devam eden kişilerin engelli raporu alabilecek olduğunu söylemeliyiz

Kalbinde Pili Olan Malulen Emekli Olabilir Mi?

Kalp hastalıkları ne yazık ki çok ciddi olarak ifade edebileceğimiz sağlık sorunlarından biri olarak ön plana çıkar. Kalbinde ileri derece de sorunlar olanlar ve kalp bozuklukları sebebiyle kalp piliyle yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Tabi burada akla gelen sorulardan biri olarak ise kalbinde pili olan malulen emekli olabilir mi? sorusu gelmeye başlıyor. Erken emekli olmak isteyenler açısından bu konu oldukça önemli olurken, kalp pili olanlar için çalışma gücünün %60’ı kaybedilmesi gerekir. %60 oranında bir iş gücü kaybı olursa malulen emekli sayılır.

Reaksiyon Göster
 • 3
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir