1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Karın Bölgesindeki Kızarıklık Neden Olur? Karındaki Kızarıklık Nedenleri?

Karın Bölgesindeki Kızarıklık Neden Olur? Karındaki Kızarıklık Nedenleri?

Karın bölgesinde kızarıklık neden olur üzerinde düşünülmesi ve nedeninin araştırılması gereken bir konudur. Karın bölgesinde meydana gelen kızarıklar farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Burada özellikle karın bölgesi kızarıklar tehlikelidir şeklinde bir açıklama yapmak pek doğru olmayacaktır. Âmâ yine de bazı kızarık ve belirtilerde dikkate alınması gerekmektedir. Karın bölgesinde oluşan kızarıklar dökülmeye ve kaşıntıya da sebep olabilmektedir. Burada deri ve zührevi doktoruna gidebileceğiniz gibi dâhiliye doktorunu da gidebilirsiniz.

Karın bölgesinde kızarıklığa yol açan etmenler egzama gıda alerjisi gibi etmenler dışında birçok etmenden de kaynaklanabilmektedir.

Karın Bölgesinde Kızarıklığa Yol Açan Etmenler

Karın bölgesinde kızarıklığa yola açan etmeler gıda alerjisi egzama gibi faktörlerden de kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda çok fazla farklı sebepten de kaynaklanabilmektedir. Karın bölgesinde kızarıklığa sebep olan diğer etmenler:

 • Suçiçeği ve kızamık gibi hastalıklar bu hastalığa sebep olmaktır. Özellikle son dönemde aşı karşıtlığının da artması sebebi ile bebeklik döneminde yapılan aşılar ihmal edilmektedir. Bu nedenden kaynaklı olarak da karın bölgesinde kızarıklık meydana gelebilmektedir.
 • Egzama en çok karşımıza çıkan nedenlerden bir tanesidir. Deri ve zührevi bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Karın bölgesinde de kızarıklığa sebep olabilmektedir.
 • Ateş kişinin ateşinin yüksek olması vücudunun pul pul dökülmesine sebep olmaktadır. Bu da vücutta karın bölgesinde kızarıklıklara yol açabilmektedir.
 • Impetigo hastalığı da kişisinin vücudunda kızarıklığa sebep olabilmektedir.
 • Lyme hastalığı ya da kene ısırmasından kaynaklı olarak da karın bölgesinde kızarıklıklar yaşanmaktadır.
 • Uyuz hastalığı kişinin karın bölgesinde kızarıklığa yol açabilmektedir.
 • Dermatik hastalıklar karın bölgesinde ateşin yükselmesine sebep olabilmektedir.
 • Boğaz enfeksiyonları da nadir de olsa karın bölgesinde kızarıklıklara sebep olabilmektedir.
 • Zona hastalığı da kızarıklıklara yol açabilmektedir.
 • Sedef hastalığı da karın bölgesinde kızarıklıklara yol açabilmektedir.
 • Eklem iltihabı karın bölgesinde kızarıklıklara sebep olan etmenler arasında sayılmaktadır.
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da karın bölgesinde kızarıklık meydana gelmektedir.

Yukarıda sayılan etmenlerin tamamı karın bölgesinde kızarıklık meydana getirebilir bu anlamda da kişinin doktora giderek bu durumun ilk başlangıç olarak nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Burada kişiye farklı tedavi yöntemleri gerekçeye bağlı olarak uygulanacaktır.

Karın Bölgesinde Kızarıklık Nasıl Geçer?

Karın bölgesinde kızarıklık nasıl geçer burada eğer ki bu döküntü dediğimiz durum birkaç gün içerinde geçmediyse deri ve zührevi doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Bu cildiye doktoru olarak geçmektedir. Doktor size eğer ki dermatit bir duruma bağlı ise uygun size uygun krem sprey ve antibiyotikli krem başlayabilecektir. Enfeksiyona bağlı ise de farklı ilaç grupları ile tedavinize devam edecektir.

Karın bölgesinde meydana kızarıklık herkesin başına gelebilecek olan bir durumdur. Ama bu kızarıklığın sebepleri birbirinden farklılık gösterebilecektir. Bu nedenden kaynaklı olarak da herkese farklı bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Kişilerin döküntülerinin sebebi egzama dahi olsa kişilere ayrı bir planlama yapılabilir. Tedaviler kişilere özel olarak hazırlanan süreçlerdir. Bu anlamda doktorunuza danışmadan kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile herhangi bir ilaç kullanmayınız. Bu ilaçların faydadan çok zarar getireceğini unutmayınız. Bu nedenden kaynaklı olarak bilinçsiz bir tedavi yöntemine başvurmayınız. Yanlış ilaç kullanımının yarardan çok zararı olduğu bilinmektedir.

Özellikle ilaçlar direkt olarak kişinin böbreklerine zarar vermektedir. Bu anlamda ilaçlarda özellikle antibiyotik kullanımına devlet tarafından getirilen bir yasak bulunmaktadır. Ama diğer gruplar da direkt olarak eczaneden satın alınabilmektedir. Antibiyotik olsun ya da olmasın her ilacın vücuda yapıcı bir etkisi olması ile birlikte zararı da bulunmaktadır. Bu nedenden kaynaklı olarak bilinçli davranma zorunludur. Karın bölgesinde meydana gelen şişlik ve kızarıklık aynı zamanda elinize bir sertlik bir şişlik tarzı bir durumu fart ederseniz en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Karın bölgesinde elinize gelen sertlik farklı etmenlerden kaynaklanabilmektedir. Bunların başında gelen karın bölgesinde kitlelerden meydana gelebilmektedir. Bu durumda kişinin detaylı bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Burada kişiye hem kan tahlilleri hem de çeşitli görüntüleme yöntemleri ile birlikte teşhis konulmaya çalışacaktır. Genellikle kitlelerden parça alınmaktadır. Bu parçalarda patoloji bölümüne gönderilmektedir. Hastalıktan kesinlikle korkmayınız korkulması ve tedirgin olunması gereken durum geç kalınması olacaktır.

Göbeğin Etrafı Neden Kızarır?

Göbeğin etrafının kızarma nedeni için çok farklı etmenler söz konusu olabilmektedir. Yukarıda size gerçekten nerdeyse tüm etmenleri saydık. Ama burada göbek bölgesinde bir kızarıklık olması durumu söz konusu ise ve bunu takip eden bir ağrı durumu var ise kişi kendini muayene etmesi gerekmektedir. Özellikle göbek bölgesinde eli ile muayene ettiği zaman gelen bir sertlik olması durumunda kişinin göbek fıtığı olma durumu da söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda göbek bölgesinde bir kitle de olabilir. Bu anlamda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Karın Bölgesinde Kızarıklık Ve Kaşıntı

Karın bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı göbek bölgesinde meydana gelen kızarıklığı bir kaşıntı takip ediyorsa bir alerjik durum söz konusu olabilecektir. Bu noktada deri ve zührevi hastalıklar doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Bu kaşıntılar özellikle akşam saatlerinde artmakta ve kişinin uyku kalitesinde de düşmeye sebep olmaktadır. Bu durumdan kaynaklı olarak bu kişilerin ya alerji hapı ya da alerji ile alakalı kremler kullanması rahatlaması açısından önemlidir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir