1. Anasayfa
 2. Sağlık

Karında Bir Şeyin Hareket Etmesi Neden Olur? Karında Bir şey Hareket Ediyor Gibi Hissetmek

Karında Bir Şeyin Hareket Etmesi Neden Olur? Karında Bir şey Hareket Ediyor Gibi Hissetmek

Vücudumuz bizlere birçok bilgi sunmaktadır. Maalesef vücudumuz kapalı bir yapı olduğundan gelen bu bilgileri her zaman doğru şekilde anlamamız mümkün olmamaktadır. Bu noktada vücudumuzdan gelen tepkileri iyi dinlememiz ve doğru yorumlamamız gerekir. Dinleyecek olan kesim biz olsak da bu gelen durumları yorumlayacak olan kesinlikle doktorlar olmaktadır. Bu noktada ciddi belirtiler olduğu takdirde mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

İnsanların en çok rahatsız olduğu ve sıklıkla hissettiği şeylerden birisi de karında bir şey hareket ediyor gibi hissetmeleridir. Sanki karınlarında bir şey var da bu içeride sürekli dolaşıyor gibi hissedebilirler. Tabii ki bu normal bir durum değildir. Fakat bunun tek bir sebebi de bulunmamaktadır. Birçok sorun bu tür bir soruna neden olabilmektedir. Bu noktada bu hissin sebebinin doğru olarak belirlenmesi önemlidir.

Karında Bir Şey Hareket Etmesi Hissi Neden Olur?

Bu soruna neden olabilecek birçok etmen bulunmaktadır. Bu noktada sabit bir teşhis koymak mümkün değildir. Aşağıdaki sorunlar bu tür bir his hissetmenize neden olabilmektedir. Eğer bu sorun sürekli olarak devam ediyorsa, geçmiyorsa ve artık hayatınızı etkileyecek noktaya geldiyse mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir. Bu soruna neden olabilecek etmenler;

Hızlı Yemek

Bu soruna neden olabilecek unsurlardan birisi yemeğinizi hızlı bir şekilde yemenizdir. Eğer önünüze gelen yemeği çok hızlı bir şekilde yediyseniz veya içeceklerinizi çok hızlı bir şekilde içtiyseniz bu tür bir soruna neden olabilmektedir. Hızlı yemekten kaynaklanan karında bir şey var hissi kısa sürede geçecektir. Bu çok da korkulacak bir durum değildir. Fakat hızlı yemek yemenin birçok zararı vardır. Çok kilo alacak olmanız, bağırsaklarınızın rahatsızlık yaşaması ve buna benzer sorunlar hızlı yemekten kaynaklanabilmektedir. Yemeklerinizi iyice çiğneyerek ve yavaş yemeniz faydanıza olacaktır.

Gazlı İçecekler

Bu soruna neden olan etmenlerden birisi de gazlı içecekler olmaktadır. Bu noktada özellikle çok fazla gazlı içecek içmeniz bu tür bir hisse neden olabilir. Tabii ki bu da geçici bir durumdur. Gazlı içecekler her ne kadar sağlık açısından zararlı olsa da böyle bir belirti yaratması çok da ciddi bir durumun belirtisi değildir. Bu noktada fazla endişelenmenize gerek yoktur. Çok fazla asitli ve gazlı içecekler tüketmemeniz ise genel olarak iyi olacaktır.

Alkol Kullanımı

Gazlı içecekler gibi alkollü içecekler de bu tür bir soruna neden olabilmektedir. Bu noktada alkollü içeceklerin çok fazla tüketilmesi de bu tür bir soruna neden olacaktır. Alkollü içeceklerin fazla tüketilmesi vücudunuzda birçok soruna neden olmaktadır. Bu noktada alkollü içeceklerden uzak durmak özellikle de bunları fazla tüketmemek önemlidir.

Regl Dönemi

Kadınlarda bu soruna neden olan unsurlardan birisi de hiç kuşkusuz regl dönemi olmaktadır. Bu dönemde kadınların bu tür bir hisse kapılmaları gayet normaldir. Regl döneminin geçmesinin sonunda bu his de ortadan kalkacaktır. Bu noktada endişe duymanız gereken bir konu yoktur. Bu süreç sancılı olarak geçebilir. Bu noktada regl döneminde uygulanabilecek yöntemleri uygulamanız yeterlidir.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Sindirim sisteminizde oluşan rahatsızlıklar da bu tür bir probleme neden olabilmektedir. Bu noktada ishal gibi basit sebepler buna neden olabileceği gibi zehirli ishal veya benzeri hastalıklar gibi ciddi sorunlar da buna sebep olabilir. Bu noktada doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Özellikle de uzun süre boyunca geçemeyen böyle bir his yaşıyorsanız doktorunuza görünmeniz daha çok önem kazanmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir