1. Anasayfa
 2. Bilgi

Katarin Nedir? Katarin Ne İşe Yarar? Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Katarin Nedir? Katarin Ne İşe Yarar? Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Katarin nedir? Ne işe yarar? Boğaz ağrısına iyi gelir mi? Başlığı altında inceleyeceğimiz bu ilaç, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip olan türden bir ilaç grubuna girer. Boğaz ağrısı, balgam, boğazda bir kaşıntı hissi ya da öksürük gibi durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman, hemen hemen herkesin aklıne gelebilecek olan ilk ilaçlardan biri Katarin olacaktır.

Bu makalemizde Katarin adı verilen ilacı tüm yönleriyle ele alacağız. Katarin ne için kullanılır? Katarin ilacının yan etkileri neler? Katarin kullanımı nasıl olmalıdır? Katarin hangi durumlarda kullanılmaz? Katarin ilacının içeriğinde hangi etkin maddeler yer alır gibi pek çok soruya bu yazımızda yer vereceğiz.

Katarin Nedir?

Katarin nedir? Üst solunum yolu enfeksiyonları için kullanılan Katarin adlı ilaç, birbirinden farklı 4 etkin maddeden meydana gelir. Parasetamol, oksolamin sitrat, klorfeniramin ve psödoefedrin hidrokülorür gibi içeriklere sahip olan bu ilacın etkin maddelerinin her biri ayrı bir sorunu tedavi etmekte kullanılır.

Katarin forte şeklinde de tabir edebileceğimiz bu ilacın içinde yer alan etkin maddelerden biri olan oksolamin sitrat, öksürük kesici bir özelliğe sahiptir. Parasetamol adlı etkin madde sayesinde ateş düşürülür ve aynı zamanda ağrı kesici olarak da bu etkin madde kullanılır.

Katarin forte’un içeriğinde bulunan bir diğer etkin madde de klorfeniramindir. Bu madde de, burun akıntısı ve balgam gibi mukus salgılarının durdurulmasına olanak sağlar. Son olarak bu ilaç ile ilgili olarak söz edebileceğimiz etkin madde olan psödoefederin hidroklorür ise gribal ya da herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmış olan nefes darlığı sorununu ortadan kaldırarak daha kolay bir şekilde nefes almayı sağlar.

Katarin İlacı

Katarin Forte Ne İçin Kullanılır?

Katarin forte ne için kullanılır? Bu ilaç ne tür hastalıkların tedavi edilmesi için tavsiye edilir diye soracak olursanız aslında pek çok sorunun tedavisinden söz edebiliriz.

Piyasada hem şurup hem de tablet olarak kolayca bulunabilecek olan Katarin adı verilen bu ilaç genel olarak üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavi edilmesi için doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Bu ilaç üst solunum yolu rahatsızlıklarının yanı sıra aynı zamanda bir takım farklı rahatsızlıkların tedavi edilmesi için de kullanılabilir. İçeriğinde yer alan etkin maddeler sayesinde baş ağrısı, karın ya da mide bölgelerinde meydana gelen ağrıların giderilmesi için de kullanılır.

Burun tıkanıklığı ya da alerjik bir reaksiyon sonucu meydana gelen ve bir türlü geçmeyen hapşırık gibi durumların iyileşmesi için de pek çok doktor tarafından tavsiye edilir. Özel olarak ateşli hastalıkların tedavisi için sık sık tavsiye edilen bu ilacı mutlaka doktor kontrolü altında kullanmanız son derece büyük bir önem taşır.

Katarin Etkisini Nasıl Gösterir?

Katarin etkisini nasıl gösterir diye soracak olursanız içeriğinde yer alan etken maddeler sayesinde balgamı eriterek vücuttan söker. Aynı zamanda ağrı kesme özelliği sayesinde tüm ağrılı rahatsızlıklar için vücudu uyarır.

Bu ilacın etki ediş yöntemi tamamen rahatsızlıkların belirtilerini azaltması ve sonuç olarak ateşli ve ağrılı hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması olacaktır.

Katarin Faydaları Nelerdir?

Katarin faydaları nelerdir? Konusu ile ilgili olarak bir açıklama yapmamız gerekirse ilk olarak bakmamız gereken şey bu ilacın etkin maddeleri olacaktır. Katarin’in etkin maddeleri 4 ayrı sınıfta incelenebildiği için sadece bir değil birden fazla hastalık için son derece büyük ölçüde adından söz edilen bir ilaç olarak karşımıza çıkar.

Katarin genel olarak öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelen bir ilaç olarak bilinir. Ancak sadece öksürük ve boğaz ağrısı değil üst solunum yolları ile ilgili olan tüm hastalıklar ve bir takım alerjik reaksiyonlar, bu ilacın esas kullanım amacıdır.

Katarin İlacının Yan Etkileri

Mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sık sık başımıza gelebilecek olan rahatsızlıklar için de pek çok kişi tarafından kullanımı sağlanan Katarin Fort ya da Katarin şurup gibi şekillerle karşımıza çıkabilecek olan bu ilaç karın bölgesinde meydana gelen şişkinliği azaltmaya da fayda sağlar. Karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik azalıp yok olduğu zaman nefes almak konusunda da herhangi bir güçlük yaşanmayacaktır. Yani sonuç olarak bu ilaç şişkinliği ortadan kaldırarak kullanacak olan kişinin daha rahat bir şekilde nefes almasına yardımcı olur.

Katarin İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Katarin yan etkileri ile ilgili olarak bir takım rahatsızlıklardan söz etmek mümkün olacaktır. Kabızlık veya hazımsızlık gibi mide sorunları Katarin adlı bu ilacın yan etkileri olarak görülür. Aynı zamanda uyku hali ve hafif bir sersemlik verdiği için de bu ilacın kullanımı sırasında motorlu araç kullanmak bir takım sorunlara yol açabilir.

Katarin ilacının yan etkileri olarak uyku halinin yanı sıra bazı insanlarda bu etki uykusuzluk şeklinde de görülebilir. Bütün bunların sonucunda aşırı derecede sinirlilik hali ve

 • Uyuşma
 • Karın ağrısı
 • Kızarıklık
 • Döküntü

Eğer ki Katarin ilacının içerisinde yer alan etkin maddelere karşı herhangi bir duyarlılığınız var ise ya da bu etkin maddelerin bir araya gelişi sebebiyle vücudunuzun reaksiyon gösterme durumu söz konusu olursa vücutta bir uyuşma hissinden de söz etmek mümkün olacaktır.

Katarin ilacının yan etkileri olarak aklımıza gelebilecek diğer durumlar ise; bağırsaklarda meydana gelen bozukluklardır. Mesela bu ilacı kullanan birisinin aşırı derecede gaz sorunu olabilir. Baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlarda olası yan etkilerdir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir