1. Anasayfa
 2. Sağlık

Klamoks Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Klamoks Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Klamoks nedir, ne işe yarar, ne için kullanılır? Başlıkları, özellikle de gribal enfeksiyonlar ile sık sık karşılaşmaya devam eden hastalar tarafından araştırılmaktadır. Antibakteriyel özelliklere sahip olan bu ilaç, düzenli bir şekilde kullanılmaya devam ettiği takdirde; vücuttaki hastalığın da kısa süre içerisinde atılmasına yardımcı olacaktır. Özellikle de bahar ayları, birçok kişinin grip gibi rahatsızlıklarda mücadele etmeye devam ettiği mevsimler arasında yer almaktadır.

Bu tarz durumlar ya da dönemsel rahatsızlıklar söz konusu olduğu zaman ise, vücut antibiyotik kullanımına ihtiyaç duymaya başlar. Son zamanlarda en etkili antibiyotikler arasında yerini almaya devam eden Klamoks ise, söz konusu ilaca karlı herhangi bir reaksiyon göstermeyen hastalar tarafından sık sık kullanılmaya devam etmektedir. Ancak ilacın uzun süreli kullanımlarda risk uyandırabilme özelliğine sahip olması nedeniyle, yalnızca doktor kontrolünde kullanılmaya devam etmesi önerilmektedir.

Klamoks Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Klamoks ilacı, yalnızca grip türünde olan hastalıklarda kullanılıyor zannediliyor olsa da bu oldukça yanlış bir düşüncedir. İlacın, vücudun herhangi bir bölümünde iltihap olması durumunda kullanılmaya devam ettiği bilinmektedir. İltihaplı hastalıklar, antibiyotik kullanımı olmadan iyileşemeyeceği için; hastaların antibiyotik kullanımına başvurması da çok önemli bir husus olacaktır. Antibiyotik ilaçlar, vücuttaki iltihabı kısa bir süre içerisinde kurutacağı için; hastaların çok geçmeden iyileşmesine de olanak tanıyacaktır. Bu nedenle Klamoks ilacının da iltihaplı hastalıklarla mücadele eden kişiler tarafından sık sık tercih edilmeye devam ettiği bilinmektedir.

Klamoks Kullanımı

Klamoks kullanımı en kolay ilaçlar arasında yerini alıyor olsa da doktorlar tarafından belirtilen koşullara dikkat ediliyor olması da çok önemli bir husus olacaktır. Yanlış ilaç kullanımı, vücutta birçok farklı yan etkiye yol açacağı için; hastaların bu konuda temkinli davranması da çok önemli bir husus olacaktır. Klamoks ilacını kullanmaya devam eden kişilerin, dikkat etmesi gereken hususlar ise şu şekilde sıralanmaya devam etmektedir;

 • Klamoks tablet halinde satılan ve hap olarak içilen ilaç türleri arasında da yerini akmaktadır.
 • İlacın daha kolay kana katılabilmesi için; bol miktarda su ile içilmesi de çok önemli olacaktır.
 • Klamoks ilacı; antibiyotik ilaç grupları arasında yer aldığı için; saatli olarak kullanılmaya devam etmesi de çok önemli bir husus olacaktır. İlacın saati kaçtığı takdirde, etkisini göstermesi de pek mümkün olmayacaktır.
 • Klamoks ilacının sabah ve akşam olmak üzere 12 saatte bir alınması gerekecektir.
 • Antibiyotik ilaçların, etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için; bir kutunun bitirilmesi çok önemlidir.

Klamoks İlacını Kimler Kullanamaz

Klamoks ilacını kullanamayan kişiler genellikle böbrek hastaları ya da antibiyotik ilaçlara alerjisi olan kişilerdir. Klamoks ilacı çok ağır bir antibiyotik olmasa da bazı kişilerin alerjik reaksiyonlar göstermesine de sebebiyet verebilir. Bu nedenle, ilacın kullanım aşamasında herhangi bir belirti ile karşılaşıldıysa; mutlaka en yakın sağlık kuruluşu ile iletişim kurulmasında fayda vardır. Bununla beraber, bazı kronik ya da sonradan oluşan hastalıklarla mücadele etmeye devam eden kişilerin de klamoks kullanması uygun görünmeyebilir. Bu nedenle, hastaların öncelikli olarak; mevcut durumlarını, sorumlu doktorlarına belirtmiş olması çok önemlidir. Uzman doktorlar, kişilerin hastalıklarını ya da özel durumlarını baz alarak; Klamoks kullanımı tavsiye edecektir.

Klamoks Ne Kadar Sürede Etki Ediyor?

Klamoks etki etme süresi biraz zaman alabilir. İlaç ilk kullanılmaya başladığı zamanlar, hastalığın gösterdiği etkileri az da olsa azaltmayı başarabilir. Ancak, Klamoks ilacının tam anlamıyla etki edebilmesi ve hastaların iyileşmesini sağlayabilmesi için bir kutunun tam anlamıyla bitirilmesi gerekmektedir. Vücutta oluşan iltihaplar, kimi zaman geçmiş ya da azalmış gibi gösteriliyor olsa da aslında vücutta kalmaya devam eder ve ilacın kesilmesi durumunda yeniden ortaya çıkar. Bu nedenle, ilacın doğru kullanılması ve doktorun belirlemiş olduğu süre zarfı boyunca kullanımının kesilmemesi de çok önemli olacaktır. Bununla beraber, bazı zamanlarda tek kutu ilacın etki göstermediği de bilinmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise, yeniden doktora gidilmesi ve doktorun belirlediği koşullar dahilinde bir kutu daha antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Klamoks Yan Etkileri

Klamoks yan etkileri, ilacı yeni kullanmaya başlayacak olan kişiler tarafından sık araştırılan bir konu olmuştur. Klamoks ilacı, çok ağır bir antibiyotik türü olmasa da zaman zaman bazı yan etkiler gösterebilen ilaçlardan da bir tanesidir. Klamoks ilacını kullanan kişilerin, en sık rastlayabielceği yan etkilerden bir tanesi; baş dönmesi ve mide bulantısıdır. Antibiyotik ilaçlarda bu durumlar sık ortaya çıkmaktadır. Çok ciddi bir mide bulantısı ya da baş dönmesi söz konusu olmadığında doktora gidilmesine de gerek yoktur. Bununla beraber, Klamoks kullanmaya devam eden hastaların en sık karşılaştığı yan etkilerden bir tanesi de uykudur.

İlaç dozları ağır olduğu zaman, hastaların uyku ihtiyacı yaşanması da çok normaldir. Özellikle de hastalık nedeniyle, uyuyamayan hastalar; bu yan etkiden şikayet etmemişlerdir. Ancak farklı türde etkilerle karşılaşmaya devam eden hastaların; mutlaka en yakın sağlık kuruluşu ile görüşme sağlaması önerilmektedir.

Klamoks Fiyatı

Klamoks fiyatı her yıl güncellenmenle birlikte, bu yıl; 40.64 TL olarak belirlenmiştir. Ancak Klamoks ilacı almak amacıyla eczaneye gidecek olan hastaların; reçete göstermeden bu ilacı satın almalarının mümkün olmadığını bilmesinde de fayda vardır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir