1. Anasayfa
 2. Bilgi

Klima Suyu İçilir Mi? Klima Suyu Zararlı Mı?

Klima Suyu İçilir Mi? Klima Suyu Zararlı Mı?

Günümüzde artık birçok evde kullanılmakta olan klima çalışma sürecinde meydanı su getirmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde oldukça sık çalışan fazla miktarda su üretmekte olup özellikle hava sıcaklığı, soğuyan bölgenin sıcaklığı, ne miktarı ve nem oranı ile bağlantılı olarak Klima suyu üretimi değişmektedir.

Özellikle cihazını oluşturduğu hususu yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak hava sıcaklığının ve nemin yüksek olduğu durumlarda su miktarı artış göstermektedir.

klimanın çalışmasıyla ortaya çıkan klima suyu hakkında özellikle en çok araştırılan konular içerisinde Klima suyu içilir mi? Klima suyu zararlı mı? Gibi sorular sorulmaktadır. Temelde klima suyundan meydana gelen su saf su olarak kabul edilmekte olup oksijen seviyesi oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra içerisinde az miktarda kurşun bakır ve alüminyum gibi elementleri de barındırması nedeniyle zehirli olabilmektedir.

Özellikle çeşme suyundan en önemli farkı içerisinde mineral bulundurmamasıdır. Bu durumda drenaj hortumu ile bir kova içerisinde biriktirilebilir. Ancak içme suyu olarak kullanılması mümkün değildir.

Özellikle klima suyu içilir mi? Diye merak eden kişiler için vitamin ve mineral bakımından herhangi bir değeri olmaması nedeniyle içilmesi uygun görülmemektedir.

Klima Suyu Bitkilere Verilir Mi?

Klima suyu bitkilere verilir mi? Sorusu kapsamında ise bu suyun sulama için kullanımı uygun olmaktadır. Bu hususta klima suyu çiçeklere zarar verir mi? sorusuna çiçeklere veya bitkilere herhangi bir zararı bulunmadığını söylemek mümkündür. Ancak içerisinde herhangi bir şekilde mineral bulundurmaması nedeniyle özellikle küçük saksıda bulunan çiçeklerin topraklarının sık sık değiştirilmesi önerilmektedir.

Dışarıda bulunan ağaçların ise doğal bir filtreleme özelliği olması nedeniyle içerisinde yer alan metalleri filtreleyebilir bu nedenle de ağaç sulama için klima suları kullanılabilir.

Sebzelerin herhangi bir şekilde filtreleme özelliği bulunmadığından ve insanların sık tükettikleri besinler olmaları nedeniyle sebze sulanmasında klima suyu kullanılması önerilmemektedir.

Klima

Klima Suyu Radyatöre Konur Mu?

Klima suyu kullanımı için araştırılmakta olan konular arasında yer alan diğer bir soru ise klima suyu radyatöre konur mu? Sorusu olmaktadır. Özellikle musluk suyu içerisinde kireç oranının oldukça yüksek olması araçların akü ve radyatörlerine kireç yapabilmektedir. Bu hususta klima suyu aküye konur mu? Sorusu kapsamında ve radyatör için kullanımı uygun mu? Sorusu kapsamında özellikle çeşme suyunun yanı sıra kireç önleyici amaçla eklenen ek suları klima suyu olarak tercih etmek mümkündür.

Klima Suyu Zehirli Mi?

Klima suyu zehirli mi? Sorusu özellikle son yıllarda en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. özellikle klima suyu üretimi sırasında içerisinde bakır veya alüminyum gibi bazı metalleri ve özellikle kurşun metalini barındırması nedeniyle yüksek miktarda zehirli bir su olmasa da uzun vadede insan sağlığı ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye neden olmaktadır.

Özellikle kurşun insan sağlığı için oldukça tehlikeli bir metal olması nedeniyle zamanla insanlarda zehirlenmeye yol açmakta olup 1 veya 2 kez klima suyu tüketilmesi durumunda herhangi bir zehirlenme etkisi bulunmasa da uzun vadede tüketilmesinde zehirleyici etkisi bulunmaktadır.

Zaten kurşun metali insan vücudundan kısa sürede zehirleme etkisi göstermeyip uzun sürede zehirleyici etkiye neden olmaktadır.

Klima Suyu İçilirse Ne Olur?

Klima suyu içilirse ne olur? Sorusu yanlışlıkla klima suyu içen kişiler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada klima suyunun az miktarda içilmesi insan sağlığı için ciddi olumsuz etkiye neden olmasa da uzun süre fazla miktarda klima suyu tüketilmesi içerisinde barındırdığı metaller nedeniyle zehirlenmelere yol açmaktadır.

Ancak bir defalığına mahsus az miktarda bilerek veya yanlışlıkla klima suyu tüketilmesi kişilerde zehirlenmeye neden olmamakta olup uzun vadede böbreklerin veya midenin zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle insanların mümkün olduğunca klima suyunu tüketmek yerine bitkilerin, çiçeklerin, ağaçların sulanması için veya araba radyatörleri ya da aküleri için kullanabilirken aynı zamanda ütü suyu olarak veya cam silme suyu olarak da kullanmaları mümkündür.

Özellikle içerisinde kireç barındırmaması nedeniyle araba radyatörlerin de ve akülerin de oldukça işe yarayan klima suyu ütü içerisinde de kireç yapmaması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. özellikle cam silerken klima suyu kullanılması camlarda herhangi bir iz oluşumunu da engellemektedir.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir