1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Klomen Kullanıp İkiz Hamile Kalanlar Var Mı? Klomen İle İkiz Bebeğe Hamile Kalınır Mı?

Klomen Kullanıp İkiz Hamile Kalanlar Var Mı? Klomen İle İkiz Bebeğe Hamile Kalınır Mı?

Klomen, kadınlarda yumurtalıkları daha fazla yumurtlamaya teşvik eden bir ilaçtır. Özellikle kadınlarda kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır. Olgun bir yumurtanın (yumurtlama) gelişimini ve salınımını destekleyen hormon miktarında bir artışı teşvik etmek için çalışır.

Ancak, bu ilacın yumurtalıkları artık yumurta üretemeyen kadınlarda kullanılmadığına dikkat edilmelidir. Klomen kullanıp ikiz hamile kalanlar var mı klomen ile ikiz bebeğe hamile kalınır mı? Özellikle hipofiz yumurtalık yetmezliğinde veya erken yumurtalık yetmezliği durumlarında tercih edilir. Tüp bebek veya aşılama gibi yardımcı üreme tedavilerinde de kullanılmaktadır.

 Klomen Nedir?

Klomen  kadın kısırlığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. 1960’larda potansiyel bir doğum kontrol yöntemi olarak geliştirildi. Ancak doğurganlığı artırma özelliğinden dolayı kısa bir süre etkili olmak için reçete edilmeye başlandı. Tüp bebek ve diğer yardımcı üreme prosedürleri sırasında gebelik ve canlı doğum şansını artıran, klomen nedir uygun maliyetli bir tedavidir.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Klomen en etkili şekilde çalışması için doktorunuzun önerdiği yönteme göre kullanılmalıdır. Doktorunuz ilaç için dozaj planınızı  belirleyecek ve dikkatli bir şekilde takip etmenizi önerecektir. Düzenli kullanmak ve zamanında almak önemlidir.

İçeceğinizin dozu, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz yanıta göre belirlenir. İlacı doktorunuzun önerdiğinden daha sık veya daha uzun süre kullanmayınız. Bu ilaçla uzun süreli tedavi önerilmez.

Vücut sıcaklığını kaydetmeniz, yumurtlama testlerini yapmanız ve uygun seks yaratmanız istenebilir. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza tereddüt etmeden sormalısınız.

Klomen Kimler ve Neden Kullanılmaktadır?

Şiddetli erkek kısırlığı, rahim veya fallop tüpü faktörleri nedeniyle gebelik mümkün değilse Clomid kullanımının olumlu bir etkisi olmayacaktır. Clomid, aşağıdaki sorunları çözmede yardımcı olabilir:

Düzensiz yumurtlama: Düzensiz yumurtlama döngüleri oldukça yaygındır ve hamile kalmayı zorlaştırır. Clomid, yumurtlama tepkisini, planlı cinsel ilişkiyi ve döllenmeyi tahmin etmek için kullanılabilir.

Nedeni bilinmeyen infertilite: Doğurganlığı normal olarak değerlendirilen ancak yine de gebe kalmakta güçlük çeken sağlıklı çiftlerde gebelik şansını artırdığı gösterilmiştir.

Erkek doğurganlık sorunları: Erkeklerde  sperm sorunları çocuk sahibi olmayı zorlaştırır. Clomid, erkek kısırlığının hafif vakalarında kullanılabilir.

 • Gebe kalma güçlüğü, kısırlık
 • Yumurtalık fonksiyonunun uyarılması
 • Erken yumurtalık yetmezliği
 • Hipofiz sorunları
 • Polikistik over sendromu
 • Tüp bebek tedavisi, aşılama

Klomen Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Klomen, tüp bebek tedavisi öncesinde iğne ile yumurtalarını kıran, doğal yollarla hamile kalamayan yani kısır olan kadınlarda kullanılır. Bu yumurta delme iğneleri, yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesine hazırlık olarak yumurtalıktan salınan yumurtanın gelişmesine ve çatlamasına izin verir. klomen, dünyada en yaygın kullanılan IVF öncesi ilaçtır. Ancak bu ilacın bu şekilde iyi sonuç alabilmesi için düzenli ve doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Klomen ilk kez kullanmak üzere olan kadınlar, genellikle  5 gün boyunca düzenli aralıklarla 50 ml tablet alırlar. Bu ilacı kullanırken adet kanaması meydana gelirse, ilacı bırakın. Daha sonra kanama durduktan 6 gün sonra tekrar kullanmaya başlıyoruz. Aslında, Clomid kullanırken adet kanaması yaşamak çok nadirdir. Ancak adet düzensizliği olan kadınlarda hap alırken kanama olabilir.

Düzenli adet döngüsü olan kadınlarda, herhangi bir günde klomen ile tedaviye başlanabilir. İlacın başlamasından 5 gün sonra yumurtalar çatlarsa ilacın dozunu artırmaya gerek yoktur. Ancak 5. günden sonra ve yumurtalar hala çatlamamış olsa bile, doktor tavsiyelerine göre ilacın dozu arttırılmalı ve tedavi süreci izlenmeye devam edilmelidir. Klomen tedavisinde alınabilecek en yüksek doz 250 mg’dır. Genel olarak klomen başladıktan sonra  kısa bir süre  yumurtlama gerçekleşir ve yumurtlamaya kadar tedaviye devam edilmelidir.

Klomen Bittikten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Klomen kullandıktan sonra ne zaman hamile kalacağını söyleyenler için kullanım sürecini takip etmek önemlidir. Klomen kullanmayı bitirdikten sonra  tekrar doktorunuza danışabilirsiniz. Ancak bu durumda klomen bitiminden sonraki gün sayısı hakkında net bir cevap alamazsınız. Yumurtlama düzeninizi sağlarken, klomen bittikten sonra ne zaman hamile kalınır bu bilgi henüz her test için mevcut değildir. İlerlemeyi takip edebilirsiniz. Klomen ile hamile kalanlar için zaman çerçevesi değişecektir.

Tarihleri hesaplamak sizin için zor olabilir. Klomen’in bitiminden kaç gün sonra yumurtaların çıkışını izlemelisiniz. Bu prosedür doktorunuza veya tek başına verilebilir. Başarılı yumurta takibi ile hamile kalmak için doğru zamanı öğrenebilirsiniz. Yumurtlama testi ile hamile kalan kişiler, otomatik yardım ile hamilelik şanslarını hesaplayacaktır.

Klomen bitiminden sonraki gün sayısı ile ilgili soruda olduğu gibi takip yapsanız bile net adet göremezsiniz. Hap gereken süre boyunca alındığı sürece, hamileliğin sonundan bu yana en yüksek yüzdeyle gerçekleşebilir.

 Klomen İle İkiz Bebeğe Hamile Kalınır mı?

Klomen kullanımı ile 20 kadından sadece 1’inde ikiz gebelik meydana gelir. Yumurtlamayı uyarmak için oral bir ilaç olan klomen, kadınların %5-8’inde ikiz gebeliklere yol açar. Klomen kullanan ve ikizlere hamile olan kişilerin 10 gebelikte 1’den azında karşılaşılır. Klomen kullanırken üçüzlere (veya daha fazlasına) hamile kalma olasılığınız daha da düşüktür. Normal gebeliklerde ikiz olma olasılığı  80 gebelikte 1’dir.

Doğurganlık ilaçları büyük olasılıkla birden fazla bebeğe gebe kalmasına neden olur. Başka bir deyişle, klomen ile ikiz bebeğe hamile kalınır mı kadın aynı anda birden fazla bebeğe hamiledir. Klomen kullanırken, ikizlere, üçüzlere hamile olabilecekleri veya birden fazla çocuğu olabilecekleri akılda tutulmalıdır.

 

Klomen İle İkiz Bebeğe Hamile Kalma

Klomen  alıyorsanız, aynı anda iki veya daha fazla çocuk sahibi olma konusunda endişeli (veya heyecanlı) olabilirsiniz. Ancak aşılama  (IUI) veya tüp bebek tedavisi (in vitro fertilizasyon, tüp bebek) sırasında iğne deliği ile hamile kalan kişilerin ikiz veya üçüz doğurma olasılığı daha yüksektir.

Bir kadının yumurtalıkları, klomen ile ikiz bebeğe hamile kalma  her biri olgunlaşmamış yumurta  içeren yüz binlerce folikül içerir. Ayda bir kez, birkaç folikül gelişme sürecine başlar. Genellikle sadece bir folikül tamamen gelişir ve bir yumurta bırakır. Bunun nedeni, bir folikül kendi başına yeterince olgunlaştığında, folikülün kan dolaşımına hormon salması ve bunun da vücuda yumurta uyarıcı hormon üretimini yavaşlatması için sinyal vermesidir.

Klomen, vücudu yumurta uyarıcı hormonları bozması için kandırarak çalışır ve yumurtalıklardaki foliküllerin olgunlaşmaya devam etmesine neden olur. Bu, yumurtlama sırasında birden fazla yumurtanın gelişme ve salınma şansını artırır. Bazen klomid kullanımı ile artan hamilelik şansı da bundan kaynaklanmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir