1. Anasayfa
 2. Saç Bakımı

Kolonya Bit Öldürür Mü? Saç Biti Hangi Kokuyu Sevmez?

Kolonya Bit Öldürür Mü? Saç Biti Hangi Kokuyu Sevmez?
Saç Biti Nedir

Saç biti özellikle okul ve buna benzer kalabalık yerlerden bulaşmakta ve her zaman çocuklarda daha çok görülmektedir. Bu nedenle pek çok kişi Kolonya bit öldürür mü? Saç biti hangi kokuyu sevmez? konularında araştırmalar yapmaktadır. Saç biti kafa derisine yerleşen ve verdiği kaşıntı ile bulaştığı kişileri çok rahatsız eden bir problem olmaktadır.

Saç Biti Nedir?

Saç bitleri çok küçük boyutlarda ve kan emici bir böcek türü olup, saç diplerinde yaşayan canlılardır. Kafa derisinde ki kanla beslenen saç bitleri ve aynı zamanda sirke adı verilen yavruları da saç derisinde bulunmaktadır. Bitlerin boyutları ise bir adet çörek otunun boyutu kadar olabilmekte, bit yavruları ise bunun yarısı kadar boyutlarda olmaktadır.

Bit vakaları en çok 2 ile 12 yaş arasında olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu nedenle bitlerin en çok bulaştığı yerler ise kreşler, okullar ve anaokulları olmaktadır. Bit birisine bulaştığı andan itibaren çok hızlı çoğalabilen bir böcektir. Vücudun dışındaki bölgelerde de, yaklaşık olarak 2 gün hayatta kalabilen bitler, bulaşmadan önce ya da bulaştıktan sonra ise bir takım önlemlerle ve çözümlerle bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir.

Kolonya Bit Öldürür Mü?

Çocuklarını bitlenmekten korumak isteyen anne ve babaların cevabını en çok araştırdığı sorulardan birisi de, Kolonya bit öldürür mü? olmaktadır. Kolonya bitlerin ve bit yavrularının yani sirkelerin ölmesini sağlayan en iyi çarelerden birisidir. Kolonya ile bitlerden kurtulmak içinse şunların yapılması gerekmektedir;

Kolonya İle Bitten Kurtulmanın 1.Yöntemi

Bitlenme durumlarında yapılabilecek olan en iyi yöntemlerden birisi limon kolonyası olmaktadır. Bu nedenle Bitler neyi sevmez? sorusunun en iyi cevabı da limon kolonyasıdır. Kolonya yardımı ile bitlerden ve sirkelerden kurtulmak için ilk olarak limon kolonyasının saç diplerine iyicene yedirilerek sürülmesi lazımdır.

Limon kolonyası saç derisine sürüldükten sonra beş dakika beklenmelidir. Bu sürenin sonunda ise dişli bir tarak yardımı ile saçların yaklaşık olarak bir saate yakın taranması gerekmektedir. Tarama işleminin sonunda ise saçlar şampuanla yıkanmalıdır. Bu yöntem bitler temizlenene kadar her gün uygulanmalıdır.

Kolonya İle Bitten Kurtulmanın 2.Yöntemi

Saç bitlerinden kurtulmanın en doğal yollarından birisi olan limon kolonyasını gece yatmadan önce saça sürmek suretiyle de bitlerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Bu yöntem için gece yatmadan önce saç diplerine ve saçlara limon kolonyasını iyicene yedirdikten sonra saçları hava almaması ve limon kolonyasının uçmaması için sıkıca kapatmak lazımdır.

Limon kolonyasını sürdükten sonra saçları ve başı bir bone, başörtüsü ya da streç filmle sıkıca kapatıp, bu şekilde uyunmalıdır. Sabah uyandıktan sonra ise saçlar, uzun bir süre dişli bir tarakla taradıktan sonra şampuanla yıkanmalıdır. Bu şekilde uygulanan yöntemle, saçlarda yuvalanan bitler ve sirkeler ölmektedir.

Saç Biti Hangi Kokuyu Sevmez?

Başın bitlenmesinden sonra bitlerden kurtulmanın bir diğer yolu da, yine doğal olan bir takım yöntemler olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi Bitler neyi sevmez? sorusunun cevabı hakkında araştırma yapmaktadır. Kimyasal ilaçlar kullanılmasına gerek olmadan bitlerin sevmediği bu kokular ile bitlenmeden önce ve sonrasında gerekli olan önlemler ve çözümler kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu sayede bitkiler bu kokuları duyduğu yerlere uğramamaktadır. Bu bağlamda bitlerin sevmediği kokular şunlar olmaktadır;

 • Kafur Yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Lavanta suyu ve lavanta yağı
 • Mango yağı
 • Biberiye yağı

Yukarıda yer alan kokuları her banyo zamanı bir kaç damla olacak şampuana ilave edilip, saçları bu şekilde yıkamakla, bitlerin saç derisine bulaşmasının önüne doğal yollara geçilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu doğal bitkisel yağları içeren şampuanları kullanmakta, bitlemenin önlenmesinde yararlı olan bir yöntem olmaktadır.

Bitlerden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Bitlerin ve sirkelerin saç derisine yerleşmesinden sonra ise yine başvurulacak doğal yollar bulunmaktadır. Böylelikle kimyasal olan bit ilaçları kullanmadan bu sorundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bunu yöntemleri kullanmadan önce bitlenen saçların biraz kısaltılması lazımdır. Bu sayede bitlerden kurtulmanın süresi daha da azalmaktadır. Bunlara bağlı olarak bitlerden doğal yollardan kurtulmak için kullanılacak olan yağlar ise şunlardır;

 • Karanfil yağı
 • Lavanta yağı
 • Tarçın yağı
 • Kekik yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Nane yağı

 

 

 

 

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir